Va scriam aici acum ceva timp ca planuiesc prima mea calatorie impreuna cu cititorii blogului. Am avut multe propuneri pana acum, dar mereu am considerat ca nu e acesta stilul meu.

Insa propunerea de a merge in Africa, pe Kilimanjaro si apoi cateva zile la safari a parut de nerefuzat.

Succesul acestei initiative a fost neasteptat. S-au inscris mai multi oameni decat am crezut, am facut 2 grupuri in loc de unul. Primul grup, cel din luna august, a plecat deja de cateva zile si e vorba de 6 oameni care vor urca Kilimanjaro si apoi vor merge la safari.

La grupul din luna octombrie, cel cu care voi merge si eu, s-au inscris 12 persoane, iar 9 dintre acestea au decis sa nu urce pe Kilimanjaro, ci in acea saptamana sa mearga la plaja, pe insule, in Zanzibar.

Una dintre participante, Alina, se pare ca a avut mare putere de convingere asupra celorlalti si, dupa ce ne-am intalnit cu totii de 2 ori ca sa ne cunoastem mai bine, le-a explicat tuturor ca dintre urcatul pe munte si plaje+inot cu delfini+peisaje de vis e mai bine sa aleaga varianta a doua. 🙂

Concluzia este ca i-a convins. Si pe mine m-a convins. Mai mult, a convins-o si pe prietena mea, asa ca va merge si ea cu noi. Si ca sa fiu sincer pana la capat, pe mine nu doar Alina m-a convins, ci mi-am dat seama si singur ca urcatul pe un munte precum Kilimanjaro nu e chiar pentru mine, cel putin nu acum. Asta dupa ce am urcat acum vreo luna pe un munte in regiunea Abtenau din Austria si am vazut ca nu e chiar atat de simplu precum credeam, mai ales pentru un novice ca mine.

Si ca sa nu mai lungesc discutia, grupul s-a reprofilat, agentia 1001 Adventures cu care mergem a fost client-oriented si ne-a facut pe plac, asa ca acum sunt in masura sa va prezint noul program din Africa.

Perioada de calatorie este tot 1-15 octombrie 2012, vom zbura tot cu compania Qatar Airways si vom avea si o escala de o zi la Doha pentru a vizita orasul, vom avea saptamana de safari exact asa cum era planificata (cu vizita la triburile de Masai Mara, cu vizite in parcul national Lake Manyara ca sa vedem leii care se urca prin copaci, cu parcul national Serengeti si craterul Ngorongoro pe care il vom explora).

In plus, vom mai avea o saptamana pentru a vizita celebra insula a mirodeniilor, Zanzibar, unde s-a nascut Freddie Mercury, cu orasul Stone Town (parte din patrimoniul UNESCO), vom experimenta snorkeling printre atoli dar si scufundari, vom inota cu delfinii si cu broastele testoase si vom face plaja la umbra palmierilor pe nisipul alb. Cat despre hotelul la care vom sta in Zanzibar, daca vreti sa vedeti ceva frumos aruncati o privire pe imaginile de aici.

Grupul este deja facut, dar inca mai asteptam 3-4 doritori care sa mearga alaturi de noi. Daca vreti sa ne insotiti si voi in aceasta calatorie unica in viata, astept sa imi scrieti cat mai repede pentru ca inscrierile se vor incheia pe la inceputul lunii septembrie.

Pretul este asemnator cu cel al calatoriei pe Kilimanjaro, nu este ieftin, dar nici scump pentru o calatorie pe care o faci o data in viata. Serviciile la sol din Africa timp de 2 saptamani costa 2070 de euro si se mai adauga biletele de avion. Pretul total va ajunge pe la 3000 de euro. Despre Zanzibar am mai scris aici.

Pentru informatii suplimentare va recomand sa scrieti la adresele office@1001adventures.ro sau peter.schmidts@1001adventures.ro cu subiectul “Zanzibar cu Razvan” sau ma puteti contacta si pe mine la adresa contact [at] razvanpascu.ro

Mai multe detalii aflati de pe site-ul agentiei de turism 1001 Adventures.

Brosura calatoriei o puteti descarca de aici.

22 comentarii

  1. Alexandra
    14.08.2012 la 10:15

    Este intr-adevar o calatorie pe care o faci o data in viata, pacat ca in momentul de fata bugetul meu nu sustine asa ceva. Astept in schimb poze si impresii de la cei care au fost.

  2. 14.08.2012 la 10:55

    Locuri de vis care merita explorate. Greu de ales intre munte si mare, bine ca n-am fost in situatia de a alege! :))

    Sa faceti multe poze faine!

  3. 14.08.2012 la 11:11

    WOW! Vreau si eu!! :)) Si toata lumea cred ca ar incepe fraza cu dorinta asta dupa ce ar citi ce ai scris mai sus……
    Bugetul nu-mi permite momentan, dar astept si eu cu nerabdare pozele si impresiile voastre pe blog. In schimb, mi-am permis sa-ti folosesc una dintre fotografiile de mai sus drept wallpaper…doar o determinare si o dorinta pt ‘la anul’ 🙂
    Fly safe!

  4. Razvan Pascu
    (author)
    14.08.2012 la 11:14

    @ Alexandra, Alina D: nu-i nimic, va astept cu mare drag la anul in alte destinatii. Deja mi-am facut ceva planuri pentru la anul, pentru alte calatorii cu cititorii.

    @ Alin: iti dai seama ce poze ai face acolo???!!! 🙂 Te astept sa te inscrii! 🙂

  5. Ioana
    14.08.2012 la 23:31

    Ceva excursii la un buget mai limitat maxim 1500 de euro nu se vor face tot cu tine in frunte? 😀 Totusi 3000 de euro din pacate nu toti ne putem permite…INCA. :))

  6. Razvan Pascu
    (author)
    14.08.2012 la 23:43

    @ Ioana: incercam pentru la anul; mai am ceva planuri…sa vedem.

  7. Claudia
    15.08.2012 la 01:50

    Ma voi multumi si cu relatarile si pozele facute de dv… 🙂

  8. cnecula
    15.08.2012 la 12:04

    superb

  9. Razvan Pascu
    (author)
    15.08.2012 la 12:14

    @ cnecula: hai ma cu mine, o sa iti placa!

  10. 17.08.2012 la 14:18

    Calatorie placuta, vreme minunata si … multe poze. Asta va doresc!

  11. 17.08.2012 la 20:41

    Wow, ce superba e apa, nici nu stiu cum sa o descriu, apa sau oglinda e prea superba asa este vremea acolo tot anul sau au si ei ce noi numim anotimpuri/
    Daca da , ce anotimpuri au ei?

  12. 19.08.2012 la 11:25

    Doamne ce poze, marfa sa te plimbi asa tot timpul cred ca iti este foarte greu :))

  13. Cata
    28.08.2012 la 14:09

    Buna Razvan,

    Ideea este geniala si imi surade mult, dar din pacate am aflat prea tarziu de ea, atat de tarziu ca nu mai am nici buget si timp sa aloc unei astfel de experiente anul acesta.
    Dar mi-ar placea mult daca s-ar mai face sa fie anuntat mai din timp daca e posibil.

    Experiente de neuitat va doresc la toti si astept feedback-ul de dupa.

  14. Razvan Pascu
    (author)
    28.08.2012 la 14:37

    @ Cata: imi pare rau ca ai aflat tarziu, eu am publicat acum mult timp prima data. Oricum nu cred ca mai sunt locuri, dar la anul o sa mai fac. Iti recomand sa te abonezi la newsletter aici ca sa fii la curent cu ultimele articole: http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=razvanpascu&loc=en_US

  15. Bogdab
    31.08.2012 la 15:04

    Super tari destinatiile, daca nu trecea de 4600 eur/ 2 pers veneam si noi. Am vrut sa plecam in thailnda dar va poua in perioada aia si o amanam pentru ianuarie, astept alte excursii. Bafta

  16. Razvan Pascu
    (author)
    31.08.2012 la 23:46

    @ Bogdan: sigur, te astept la anul in alte excursii. da, pretul este un pic cam mare, asa este Africa, destul de scumpa.

  17. Dana
    01.09.2012 la 09:34

    Of,of…super .Din pacate nu dispun de atatia bani acum si nici timpup necesar.Mi ar fi placut enorm sa merg .Poate la anul o sa reusesc sa merg intr o destinatie alaturi de tine si altii.Daca vei mai organiza si vei anunta din timp m as stradui mai ales ca destinatiile sunt superbe.Ce sa zic , sa va distrati la maxim, e o experienta unica in viata, minunat, asteptam impresii,poze.
    Dana

  18. Elena
    05.09.2012 la 00:28

    De cateva zile de cand am vazut postarea asta minunata pe blogul tau, caut incontinuu sa aranjez o vacanta tanzania-zanzibar in luna ianuarie februarie. Imi doresc circuitul vostru, serengeti, ngorongoro manyara dar ma impotmolesc cu aeroportul din Arusha. am intles ca plecati cu Qatar airways, locuiesc in Doha din fericire, imi puteti da mai multe detalii despre fiecare aeroport si ce companii de zbor spre zanzibar folositi? Abia astept impresiile dupa aceasta calatorie! zbor fin!

  19. Razvan Pascu
    (author)
    05.09.2012 la 02:33

    @ Elena: noi zburam la Arusha pentru ca in planul initial era sa urcam pe Kili. insa daca vrei sa mergi in Zanzibar nu este cea mai fericita alegere de zbor. Cel mai bine ar fi sa zbori Doha – Dar el Salaam cu Qatar si de acolo cu barca faci 2 ore maxim pana in Zanzibar. Zborul spre JRO nu prea isi mai are sens si oricum cred ca este si mai scump (e zbor nou si e inghesuiala). Vezi ca pana pe 6 septembrie Qatar Airways are o oferta la nivel mondial, preturi foarte bune, asa ca verifica acum: http://www.qatarairways.com/ro/en/offers/3-day-sale.page?CID=BARO0770802741000000000000

  20. cami
    18.09.2012 la 11:02

    buna ziua!sunt interesata de aceasta calatorie,iarintrebarea mea este:mai sunt locuri?

  21. Razvan Pascu
    (author)
    18.09.2012 la 11:07

    @ cami: ar mai fi 1-2 locuri.

  22. RazvanM
    10.10.2012 la 23:55

    Salutare tuturor,
    Pot sa ma bag si eu in vorba?
    Asadar, imi doresc de foarte mult timp sa ajung in Zanzibar. Sper sa ajung cat mai curand. Pana atunci am gasit o super oferta (a fost valabila doar o zi) la Mombasa – Diani Beach, Kenya. Este super si acolo. Nu la fel ca Zanzibar, dar merge ca si destinatie inainte de Zanzibar. Este vorba de un sejur doar de 7 nopti, demipensiune (mic dejun si cina) si avion cu Turkish. Totul se va intampla in prima jumatate a lunii decembrie 2012.
    In alta ordine de idei, ma bucur foarte mult ca am descoperit acest site, aceasta comunitate pot sa spun si sper sa pot calatori si eu alaturi de tine Razvan Pascu, alaturi de ceilalti doritori care vor fi in viitoarele destinatii interesante, pe care le astept cu interes.
    Cam atat si cam mult pentru primul meu post.
    PS. O sugestie pentru o viitoare calatorie: Jamaica 🙂

Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!