Recunosc, am fost unul dintre cei care au crezut in succesul afacerii cu magazine Mic.ro a lui Patriciu. Mi se parea o idee buna si stiam ca are forta financiara sa o sustina si sa o aduca acolo unde vrea. Nu vreau sa comentez sau sa imi dau cu parerea despre motivele care au facut ca aceasta afacere sa fie falimentara, insa cel mai neplacut este ca sute de oameni cu spirit antreprenorial din tara si-au pus sperantele in aceasta afacere si s-au implicat in ea, degeaba.

Nu stiu daca sunteti la curent cu detaliile, insa afacerea cu magazine de cartier Mic.ro era una operata in sistem de franciza. Pentru a intra in afacere trebuia sa depui o garantie de 7000 de euro si sa vii cu o propunere de locatie (proprietate personala sau cu chirie), iar ei se ocupau de stocul de marfa si de deschiderea magazinului. Problemele au aparut cand, din lipsa de lichiditati, furnizorii nu au mai fost platiti, stocul de marfa a tot scazut in magazine si drept urmare, au scazut drastic si vanzarile.

Acum, cel mai probabil marii retaileri deja analizeaza daca sa cumpere afacerea Mic.ro si sa o duca inainte. Probabil, cel mai interesat este grupul belgian Delhaize care detine si lantul de supermarket-uri Mega Image. De aici si prima din cele 2 idei de afaceri de astazi.

Motivul este ca Mega Image a lansat de ceva timp conceptul de magazine de cartier Shop&Go, iar in acest moment cauta sa inchirieze spatii comerciale intre 120-200 mp pentru a deschide noi locatii. Magazinele de tip Shop&Go pot fi deschise intr-un sistem asemanator cu franciza, iar cei de la Mega Image pun la dispozitie spatiul comercial utilat, stocul de marfa, plata chiriei si a utilitatilor, logistica si promovarea, urmand ca cel care intra in afacere sa angajeze oamenii si sa ii coordoneze. Castigul se va obtine dintr-un comision pentru vanzari platit de Mega Image catre antreprenor, comision care trebuie sa acopere salariile angajatilor si profitul antreprenorului.

Cei interesati de acest tip de afacere pot sa gaseasca mai multe informatii si sa aplice la procesul de selectie aici.

O alta afacere in sistem de franciza care cred ca se va dezvolta este Simigeria Petru. Prima data am intalnit-o anul trecut la Cluj, apoi la Timisoara si apoi la Brasov. Se pare ca prima covrigarie Petru a aparut in 1939 ca o mica afacere de familie care a fost apoi confiscata de comunisti. Afacerea a fost reluata dupa zeci de ani de nepoti, iar incepand de anul trecut afacerea se dezvolta destul de puternic in tara. Din ianuarie 2012 simigeria Petru s-a extins si la Tirgoviste, Buzau, Arad, Botosani, Radauti si Dorohoi dupa ce in 2011 s-a deschis la Campulung Muscel, Constanta, Oradea, Baia Mare, Pitesti, Bucuresti sau Brasov.

Simigeria Petru este o covrigarie care arata mult mai bine decat orice alta covrigarie si care vinde produse interesante si gustoase, pe care le-am incercat si eu: covrigi cu nuca, ciocolata, stafide, cu branza sau cu crenvusti. Si multe altele. De curand, proprietarii au lansat si conceptul de Cafeterie, una dintre ele fiind deschisa si in Bucuresti.

Mai multe detalii despre franciza Simigeria Petru puteti afla de aici.

17 comentarii

  1. Sergiu
    06.02.2012 la 23:03

    Si la Ploiesti de asemenea

  2. ELENA
    07.02.2012 la 10:21

    Avem si la Ploiesti simigeria Petru,au produse foarte bune.

  3. Alexandra
    07.02.2012 la 11:45

    De Shop&Go n-am auzit pana acum. Nici n-am vazut in zona noastra. Probabil o sa apara. Dar Petru este la Cluj. Este foarte bine branduit, acest fapt aduce succesul afacerii (cel putin asa mi se pare mie). Ofera produse de calitate, insa la preturi mai mari decat altii, iar la ei tot timpul e coada. Iar acum se dau in sistem de franciza, ceea ce inseamna ca brandul e destul de puternic sa supravietuiasca.

  4. 07.02.2012 la 13:00

    Cred ca afacerea in franciza este un profitabila si se dezvolta foarte bine in ultima perioada, un exemplu in acest sens este si Patiseria Fornetti.

  5. 07.02.2012 la 15:26

    Si in Piatra neamt sunt vreo 5-6. Prima oara acolo am vazut (si mancat..mult ;)) dupa care in Brasov. Ma intreb. unde si cand a inceput? In buc le-am vazut sub denumirea Luca 🙂

  6. Ovidiu
    07.02.2012 la 16:09

    Luca e alta treaba. Sunt si in Buc. Petru, la Victoriei, La piata 1 Mai …

  7. gorea
    07.02.2012 la 22:00

    Si la Iasi sunt acesti covrigei (Simigeria Petru)
    .Sunt f buni.

  8. gorea
    07.02.2012 la 22:01

    Au un defect trebuie cosumati proaspeti……….

  9. ada
    09.02.2012 la 18:51

    Mic.ro e falimentara – pentru cunoscatori

  10. 13.02.2012 la 23:18

    „Mi se parea o idee buna si stiam ca are forta financiara sa o sustina si sa o aduca acolo unde vrea.”
    Pai asa a si facut patriciu , a dus-o acolo unde a vrut , adica la FALIMENT 🙂 La asta se pricepe el foarte bine ( este vorba de un faliment controlat desigur ).Un bun prieten de-al meu , antrprenor , s-a riscat si la Mic.ro si a depus la baietii destepti nici mai mult nici mai putin decat 7000 (sapte mii ) Euro drept garantie .Asta anul trecut prin vara daca nu ma insel .Prin decembrie anul trecut a observat ca baietii nu mai aprovizionau , aveau restante la plata etc si mi-a spus ” bai eu cred ca astia sunt falimentari „.A plecat prietenul intr-o vizita pe la baieti sa ii intrebe asa putin despre ce se intampla si acestia l-au asigurat ca sunt in tratative cu un lant din US care sa cumpere Mic.ro bla bla bla..:) americanii se pricep f bn la afaceri de genul si nu numai.. asa ca vorbele sunt de prisos ).Atunci i-am spus pritenului :”sper ca intelegi ca tocmai ti-ai luat adio de la 7000 Euro” iar el a raspuns afirmativ.Deci , ptr cei mai tineri care nu-l cunosc prea bn pe patriciu , acest personaj a facut parte din vechea securitate , iar tot ceea ce se deruleaza in asa zisele afaceri de succes nu sunt decat niste planuri pe care el si oamenii din reteaua lor le pun in aplicare asa cum doresc ei..cine musca ,musca cine nu , nu.Din pacate acum au muscat cam multi ..Si tot patriciu spunea in gura mare peste tot despre furnizori gen Metro : „vreau sa-i fac sa de-a coltul ” (ref la lansarea Mic.ro..:)).Metro e un nume.Si este totusi o companie nemteasca dar ma rog…Tot ce-am comentat se poate verifica (ptr cei ce sunt interesati).Prietenul meu a avut banii pt garantie din profitul pe care l-a realizat ca si antreprenor print-o alta franciza dar care deocamdata pare serioasa:)Munceste aici cam din 2007-2008 daca nu ma insel.Sper ca acest comment sa fie publicat (stiu ca este putin cam lung ..:)) fiti vigilenti !ps : am scris numele pers din poveste cu „p” mic ptr ca asa il percep eu , pe scara mea de valori 🙂

  11. Monica
    20.04.2012 la 21:22

    Sunt de aceeasi parere cu Mihai Teodor, cred ca intentia lui Patriciu a fost sa spele niste bani si sa nu poata fi acuzat ca nu a incercat. Avea puterea financiara sa nu se ajunga aici daca ar fi vrut, nu? Plus ca in cateva luni Mic.ro a aparut peste tot, nu era cartier fara Mic.ro: bate la ochi cand se intampla asa dintr-o data, nu? Sau doar mie mi se pare ciudat?

  12. 01.09.2012 la 22:36

    Francizele sunt o optiune fezabila pentru a incepe in domeniul antreprenorial insa tot trebuie sa stii cum sa alegi:)adica….ce franciza functioneaza si mai ales care este cea mai apropiata de stilul tau de lucru. Iar de Mic.ro ….si eu am crezut ca o sa mearga 😀

  13. 26.10.2012 la 12:56

    Salut. Despre franciza Quasi Pronti ai auzit? Ce parere ai? Anul acesta am auzit ca s-au deschis 4 noi restaurante Quasi Pronti in toata tara. Avanseaza foarte rapid se pare…

  14. mirabela
    04.02.2013 la 19:31

    Buna la toata lumea,
    La Mic.Ro si respectiv Shop&go sunt si au fost contracte de gestiune,preluare gestiune,asociere.Contractele respective nu au si nu au avut legatura cu FRANCIZA.=tu ai cumparat un dreptul de a folosi un brend.Toate cheltuielile sunt la tine,iar francizorului ii platesti o taxa de redeventa lunara % din CA(cifra de afaceri)

  15. cosmin
    02.02.2014 la 19:46

    Imi place ce-am citit singura mare problema este ca acei „minunati”covrigi Petru sunt congelati oameni buni,chiar in Cluj se fac in diferite brutarii si se distribuie in zona,asta este din ciclul „nimic nu este ceea ce pare”,dar suntem invatati in Romania cu asa ceva.
    Cumparati oameni buni ca-i moca.

  16. 15.02.2014 la 04:29

    However, some manufacturers exceed these latency timings to slots machine create premium memory.
    So, a very little amount is left with the person himself.
    Everybody would like a little information on where to play.

  17. IONUT
    02.07.2014 la 23:47

    Si la Tulcea avem covrigaria Petru

Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!