excursii-razvan-pascu

croazieraAm vazut in comentariile voastre de la articolele precedente ca majoritatea dintre voi considera croazierele foarte scumpe.

Acest lucru este FALS, iar de vina pentru aceasta imagine „croaziera = ultra-scump” sunt televiziunile din Romania. Insa nu acesta este subiectul articolului de fata (voi reveni cu un alt articol pe acest subiect).

Astazi vreau sa va povestesc despre experienta pe care am avut-o de a sta pentru prima data pe un vas de croaziera (mai fusesem la Constanta pe un alt vas, dar doar in vizita cateva ore).

Invitatia a venit de la Club Croaziere, reprezentantii in Romania ai companiei italiene Costa, una dintre cele mai mari linii de croaziera din lume. Cei de la Costa au lansat vasul de croaziera cu numarul 15, Costa Favolosa si au facut o mare petrecere la Venetia, petrecere la care am participat si eu pe vapor.

Inca de la imbarcare pe vas primesti informatii despre programul zilei si ceea ce te asteapta. In ziua in care am stat eu pe vas eram programate mai multe spectacole, discoteca sau sedinte si petreceri private, iar pentru cei (ca mine) care nu doreau sa se formalizeze prea mult exista varianta de a face cam tot ce vrei pe acel vas (mancare si bautura la discretie, piscine, SPA-uri, cinematograf 4D, simulator de Formula 1 si multe altele).

Sala de teatru

croaziera

Sala de sport

croaziera

Restaurant

croaziera

Puntea superioara

croaziera

Una dintre cele 4 piscine

croaziera

Holul principal

croaziera

In timpul in care am stat pe vas am cam incercat tot ce se pe putea. Nu am reusit insa sa rezerv simulatorul de Formula 1 pentru ca cererile erau foarte mari si locurile limitate. Insa senzatia pe care o ai atunci cand esti pe un astfel de vapor imens este aceea ca te afli intr-un adevarat oras care iti ofera cam tot ce iti doresti in materie de distractie.

Discoteca

croaziera

La cinematograf 4D pe vas

croaziera

Puntea superioara

croaziera

Cabina pe care am primit-o a fost una cu hublou, adica nici cea mai scumpa, dar nici cea mai ieftina. In general, preturile la cabine pleaca de la cel mai mic pret pentru o cabina care nu are geamuri si creste in functie de marimea cabinei si de facilitatile pe care le ai (pretul este mai mare daca ai geam, apoi si mai mare daca ai si balcon, sau si mai mare daca vrei un mini-apartament cu jacuzzi si terasa mare).

Cabina in care am stat

croaziera

croaziera

Pentru o persoana ca mine, o camera simpla, fara geamuri (deci cea mai ieftina) este suficienta, mai ales ca nu stai prea mult timp in camera tinand cont cat de multe evenimente se desfasoara pe vapor. Insa, desigur gusturile nu se discuta, iar cand vine vorba de lux si de confortul personal atunci fiecare poate alege ceea ce considera pentru concediul sau.

Pe vas sunt restaurante cu meniu „a la carte” sau cu auto-servire.

croaziera

croaziera

croaziera

Iata mai jos si cateva filmari din diferite tipuri de camere pentru a va face o idee despre cum arata fiecare tip de camera pe Costa Favolosa.   

Cabina de tip Samsara – cu balcon

 

Cabina de tip „Samsara Suite” cu bacon si jacuzzi

 

Cabina „Ocean View” cu balcon – Costa Favolosa

Cabina „Mini-suite” cu balcon

Ocean View Cabin – Costa Favolosa

Cabina interioara, cea mai ieftina si deloc rea

La urcarea pe vas ti se fac fotografii pe care le poti lua apoi in timpul croazierei.

croaziera

Vasul Costa Favolosa are 14 etaje si 1508 cabine, 5 restaurante, 13 baruri, 4 piscine, SPA-uri pe 6000 de mp, cinematograf 4D, teatru, cazinouri, discoteca, simulator de Formula 1, parc acvatic pentru copii, magazine in regim duty-free, teren de golf, teren de baschet si multe altele.

Puntea exterioara – Costa Favolosa 

Costa Favolosa – atrium – holul central

Petrecerea de pe puntea superioara – Costa Favolosa

Bar pe Costa Favolosa

23 comentarii

  1. Ema
    07.07.2011 la 07:58

    Super!

  2. Cristi
    07.07.2011 la 08:50

    Razvan,totul este impresionant si poate ai dreptate chiar nu ai timp sa te plictisesti pe un asemenea vas.
    M-am uite pe site,iar preturile sunt ok din punctul meu de vedere,pentru o croaziera de 7 zile sa zicem.

  3. Cojan Clementina
    07.07.2011 la 09:37

    Razvane,tu crezi ca vreodata in viata mea o sa ajung pe un asemenea vas?Slabe sanse.Practic nule!Oricum,esti un norocos!Bravo,tie si multumesc ca macar m-ai rasfatat cu poze!

  4. valentina
    07.07.2011 la 09:44

    Foarte frumos :)! Dar este o alta lume, Razvan, inaccesibila majoritatii oamenilor obisnuiti…Din fericire, putem sa visam :)…

  5. Razvan Pascu
    (author)
    07.07.2011 la 10:08

    @ Clementina: poate ca tu nu vei ajunge, insa sunt multi cititori ai acestui blog care sigur vor ajunge. in plus, daca nu esti o persoana optimista si cu incredere in sine atunci nu prea ai ce cauta pe acest blog.

    @ Valentina: am scris la inceputul articolului ca nu este atat de scump pe cat cred multi (gresit). Unele croaziere sunt mai ieftine si decat cateva zile la Mamaia. Uite aici croaziere de la 400 euro pentru 7 zile: http://www.croazierecosta.ro/oferte/lastminute/lastminute.html

  6. 07.07.2011 la 10:16

    Nu stiu daca sunt de vina stereotipurile din filmele americane sau am eu o „rotita” defecta, dar eu asociez croazierele cu pensionarii. 🙂
    Deocamdata nu ma tenteaza, dar cand voi iesi la pensie planuiesc sa ma premiez cu o croaziera in Nordul Europei. Poate voi merge chiar cu Costa Atlantica.

  7. 07.07.2011 la 10:40

    ce asa de pesimista ???
    niciodata sa nu spui niciodata!!!
    gandeste pozitiv
    ciao

  8. Alexandra
    07.07.2011 la 11:46

    Absolut fascinant! Este ca un oras in sine, in care se pot vedea atatea lucruri si locuri frumoase. Conditiile sunt excelente, poti fi tot timpul ocupat, e super!

  9. 07.07.2011 la 11:50

    Venetia e fabuloasa, iar vazuta intr-un astfel de context, parca e si mai si. Am fost si eu pe acolo si pot spune ca privelistea de pe Ponte Rialto n-am s-o uit niciodata! 🙂

  10. amarie vasile
    07.07.2011 la 13:21

    Croaziera de croaziera… Vas de croaziera adevarat! Aproape ca nu te mai inereseaza tarmul… Multumim ca ne-ati oferit amanunte si poze pentru cei care nu am avut acces inca la o imprejurare atat de fericita…

  11. Georgeta Popovici
    07.07.2011 la 15:12

    Razvan, descrierea exhaustiva cat si pozele dar mai ales filmele, m-au convins caci as putea sa visez la o croaziera pe Mediterana! Multumesc frumos!

  12. gabbis
    07.07.2011 la 15:51

    La cate modalitati de distractie exista, cred ca nici nu iti mai doresti sa ajungi „cu picioarele pe pamant”

  13. 07.07.2011 la 16:57

    Incredibil cata grandoare aduc constant noilor vase de croaziera. Se panicheaza lumea ca se topesc ghetarii la polul nord, stati linistiti o sa avem orase plutitoare:) Din cate am inteles se lucreaza la avioane pe principiul vaselor de croaziera, sunt curios la ce nivele ar putea ajunge, sau mai degraba investesc in teleportare:P???

  14. Razvan Pascu
    (author)
    07.07.2011 la 17:21

    @ Daniel: apropo de topirea ghetarilor la poli, am omis sa scriu: compania Costa Crociere este prima linie de croaziere „verde” din Europa. Au investit intr-o vopsea speciala pentru vase, care nu polueaza.

    Eu as investi bani in teleportare, probabil va fi tehnologia care ar revolutiona mai mult decat aparitia calculatoarelor si internetului la un loc. 🙂

  15. 07.07.2011 la 18:20

    Razvane, anunta-ne si pe noi cand apar ceva actiuni la aia cu teleportarea ! 😀

  16. rizica
    07.07.2011 la 18:28

    Este frumos dar prefer uscatul..apa imi da fiori indiferent de luxul din care privesc imensitatea albastra..

  17. dpetruneac
    08.07.2011 la 01:12

    am fot in Venetia saptamana trecuta sai saptamana asta. Foarte probabil sa fi trecut pe langa vas.
    Intrarea era libera pe vas? [sa stiu daca sa imi para rau sau nu 😀 ]

  18. Razvan Pascu
    (author)
    08.07.2011 la 18:26

    @dpetruneac: pentru mine a fost gratuit totul dar am venit din Romania pe baza de invitatie.

  19. Mihalache simona
    09.07.2011 la 13:21

    Spui ca e o parere falsa cum ca o croaziera e scumpa dar sa fim seriosi fara un minim de 1000 E/ 2 persoane nu faci o croaziera.

  20. Razvan Pascu
    (author)
    09.07.2011 la 21:06

    @ Simona: normal ca nu faci. dar calatorii gratis nu exista.

  21. Mihalache simona
    14.07.2011 la 09:41

    Nu e vorba de a face calatorii gratis, caci nimeni nu se asteapta la asta dar adevarul este ca poti vizita multe tari cu un buget relativ ok cu masina sau cu avionul, ce-i drept nu te vei bucura de „viata de 5 stele” de pe vapor sau de dulcea leganare a vasului pe apa dar in mod sigur iti vei bucura ochii si mintea cu istorie, traditii locale, mancaruri traditionale, etc. Si stii care-i paradoxul? Transportul pe apa este considerat cel mai ieftin mijloc de transport. Bine ce-i drept transportul pe apa nu presupune neaparat conditii extra, merge si la cala cum era pe vremuri :))

  22. Bannica Ana
    27.07.2011 la 14:08

    Foarte interesat dar nu pe gusul meu.Multumim oricum pt filmari.

  23. Maria
    17.03.2020 la 18:36

    Am fost, pot spune un vis împlinit! Frumoasa si reală descriere , Răzvan iti multumesc, cu tine m-am intors pentru o clipa in timp .
    ,

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!