In ultima vreme am tot auzit in jurul meu despre locuri de munca care apar continuu de parca am iesit complet din criza. In mod sigur perioada grea nu s-a incheiat, insa cand vezi atatea oportunitati, parca incepi sa fii mai optimist/a. Daca anul trecut companiile au pus lacatul pe usa si s-au fortat sa faca fata tuturor problemelor cu oamenii pe care ii aveau deja, incepand de anul acesta o parte dintre companii si-au luat inima in dinti si au dat drumul la angajari.

Cateva joburi selectate subiectiv de catre mine, mai jos:

  • Brandient, poate cea mai importanta companie de branding din Romania, angajeaza Digital/Social Media Ringmaster, Senior Client Service, Brand Consultant si Graphic & Web Designer. Recomand compania Brandient in special datorita prezentei Anetei Bogdan (Managing Partner), pe care am cunoscut-o acum cativa ani la un training de vreo 3 luni. Aneta este cea mai cunoscuta persoana din marketingul/brandingul romanesc, fiind persoana care a pus bazele brandului Connex (actualul Vodafone) si care a creat branduri precum Fulga, Smartree, Zuzu sau Credisson.
  • Doru Panaitescu anunta pe blogul sau joburi precum Web Designer, Online Manager, Research Executive si altele. Mai multe detalii aici.
  • Manafu anunta pe blogul sau un job la agentia de publicitate Godmother. Jobul se numeste Asistent Marketing Online si presupune in special asigurarea prezentei companiei in mod profesionist pe internet. Mai multe detalii aici si aici.
  • Alte joburi oarecum tehnice sunt disponibile si la Uzinele Dacia: analist cumparari, responsabil programare/ gestiune stocuri/ gestiune comenzi/ matrite dar si un job de interpret limba japoneza. Mai multe detalii aici.
  • Un job pe comunicare gasiti si la Google in Bucuresti. Cel care va ajunge aici si a aflat despre job de pe blogul meu ramane dator (cu un magnet de frigider) ๐Ÿ™‚ โ€“ mai multe detalii despre job aici.
  • Pentru ingineri, Ericsson Romania a anuntat chiar ieri deschiderea de noi locuri de munca. Mai multe detalii si locurile de munca disponibile pot fi accesate aici.
  • Cateva joburi pentru economisti, juristi si ingineri gasiti si la Henkel Romania. Pentru joburile disponibile intrati pe acest link si alegeti "Aplicati pentru locuri de munca in Europa/Eastern Europe/Romania/All jobs". Joburile sunt: Junior Brand Manager, Product Manager, Brand Manager Trainee, Consilier Juridic, Reprezentant tehnic si comercial.
  • Si BNR a anuntat ieri cateva noi posturi scoase la concurs. Daca vreti sa lucrati in cea mai respectata institutie a statului atunci puteti afla detalii aici.

14 comentarii

  1. 09.02.2011 la 04:36

    Dar de ceva pe turism nu ai auzit? ;)) Nu de alta, dar dupa ce termin internshipul in MT si in cazul in care nu se deblocheaza niste posturi, ar trebui sa ma reorientez putin ๐Ÿ™‚ Toate cele bune…

  2. Rizica Stan
    09.02.2011 la 10:29

    Interesante si utile sfaturile tale, msic!

  3. Razvan Pascu
    (author)
    09.02.2011 la 10:31

    @ Alex: Stiu ca inclusiv in MT sunt deschise niste joburi; sa te interesezi. Despre altele nu prea am aflat si nici nu prea m-a interesat sa aflu pt ca din cate stiu joburile in industria turistica din Romania nu sunt foarte bine platite inca. Daca aud ceva, te anunt.

  4. 09.02.2011 la 12:34

    Buna treaba, ai revenit si la informatiile super-utile !
    Multumiri, Razvane !

  5. 09.02.2011 la 14:00

    Intr-adevar, sunt 4 posturi disponibile, insa nu pentru debutanti ๐Ÿ™‚

  6. balog elena
    09.02.2011 la 16:12

    Pentru un inginer chimie alimentara, nu stii ceva?

  7. Alexandra
    09.02.2011 la 19:24

    Multumim ca impartasesti cu noi astfel de informatii!

  8. 09.02.2011 la 21:34

    multumim pentru oferte,eu imi doresc un job in turism,dar din pacate salarii sunt mici.

  9. 09.02.2011 la 21:35

    multumim pentru oferte,eu imi doresc un job in turism,dar din pacate salariile sunt mici.

  10. 13.02.2011 la 14:51

    Articolul asta e chiar interesant, ai ales un subiect bun: joburi, toti suntem interesati de asta! Bun, dar sensibil in acelsi timp! In media, la TV (pentru cine se mai uita!), la ziar, la radio, peste tot trebuie sa spui ca NU mai sunt jobiri, ca e criza, ca e nashpa, ca e iarna si culmea..e frig! Si brusc, vi tu si spui ca sunt locuri de munca si oamenii se pot angaja… vai, dezastru! Tot ce au construit „baietzii destepti” in ultimul timp se naruie!
    Apropos: care criza frate, unde e?

  11. 13.02.2011 la 16:22

    Locuri de munca sunt o gramada dar partea proasta e ca sunt foarte prost platite. Iar un student care iese din bancile scoli gandesti cam asa. Decat sa merg sa lucrez pentru 6-700ron/ luna prefer sa stau acasa si sa primesc somajul fara sa fac nimic. Iar statul Roman in loc sa puna economia pe picioare si sa ofere locuri de munca umbla sa taie salariile bugetarilor si sa imparta somajul la studenti incurajand nemunca.

  12. Razvan Pascu
    (author)
    13.02.2011 la 18:03

    @Nicky: e criza in Romania, insa criza este in toata lumea. prin alte parti chiar mai rau ca la noi….

    @ Daniel: exista multe joburi entry level cu 1200-1500 RON pe luna. daca as avea eu putere de decizie as face altceva: nu as acorda studentilor somaj dupa terminarea facultatii, insa le-as da un bonus egal cu somajul pe 3-6 luni daca se angajeaza si raman angajati cel putin 1-2 ani. in timpul asta s-ar invata cu munca si toata lumea ar fi fericita – angajatul, pentru ca pe langa salariu mai primeste si bonusul de la stat, statul pentru ca isi castiga impozitele, angajatorul pentru ca isi poate desfasura afacerea…

  13. 23.02.2011 la 21:34

    Job-uri pt studenti, nu ai?:D

  14. Razvan Pascu
    (author)
    23.02.2011 la 21:39

    @ Izabella:

    Ba da. Uite, da un mail la adresa de aici: http://www.avaloncommunications.ro/

    Au un job pe „Marketing conversational”, 3-4 ore pe zi, minim 250 euro.

Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!