excursii-razvan-pascu

Saptamana trecuta Guvernul a anuntat ca ofera un sprijin de maxim 10.000 euro pentru fiecare tanar antreprenor de pana in 35 de ani care isi deschide o firma si respecta anumite conditii. In plus, Guvernul acorda si garantii bancare pentru accesarea de credite cu dobanzi preferentiale.

Cei maxim 10.000 de euro trebuie sa reprezinte 50% din valoarea proiectului de investitii (pentru ca da, banii trebuie investiti). Cofinantarea (ceilalti 50%) trebuie fie sa fie adusi de catre tanarul beneficiar, fie pot fi accesati prin credite bancare. Ca si obligatii, tanarul antreprenor trebuie sa aiba maxim 35 de ani si sa nu mai fi avut niciodata o firma (nici macar actionar), sa faca un plan de afaceri si sa aplice online pentru finantare. Microintreprinderea trebuie sa aiba in domeniul de activitate maxim 5 grupe CAEN (au prioritate proiectele din productie in fata celor din servicii) si nu se accepta domenii de activitate precum jocuri de noroc, servicii financiare, comercializare de tutun si alcool sau tranzactii imobiliare.

Firma nou creata trebuie sa angajeze minim 2 persoane si vestea buna este ca acele persoane angajate sunt scutite de la plata CAS-ului. Profitul trebuie reinvestit minim 50%.

Aplicatia pentru aceste fonduri se face exclusiv online, se va completa un chestionar cu toate datele proiectului propus iar calculatorul va da cate un punctaj in functie de datele introduse. Trebuie obtinute minim 60 de puncte (de exemplu daca firma noua face productie primeste 20 de puncte, daca face servicii atunci primeste 15 puncte; daca planul de afaceri creaza 2 locuri de munca primesti 10 puncte, daca sunt create 3 locuri de munca primesti 15 puncte, etc.)

Mai multe detalii despre proiect, pasii care trebuie urmati si detalii despre modul in care se trimit aplicatiile gasiti aici. Pentru informatii suplimentare puteti scrie la adresa de e-mail [email protected]

Va urez succes si ii rog pe aceia dintre voi care isi vor lua inima in dinti si vor profita de aceasta oferta a Guvernului sa ma tina la curent cu detalii despre procesul de aplicare!

14 comentarii

  1. 08.02.2011 la 12:24

    astept sa vad primii tineri intreprinzatori care vor profita de aceasta oportunitate… 😉

  2. 08.02.2011 la 13:26

    suna bine,eu ma apuc sa vad ce imi trebuie si ce afacere vreau sa fac.

  3. Razvan Pascu
    (author)
    08.02.2011 la 13:40

    @ Stefan: nu stiu de ce am impresia ca vor fi foarte putini spre deloc…conditiile mi se par destul de dure…

  4. 08.02.2011 la 15:34

    Eu as zice ca e frectie pe un picior de lemn. Nu de facilitati avem nevoie, avem nevoie de un mediu de afaceri corect si ca statul sa-si bage degetele cat mai putin in banii nostri. Nu de povesti si credite. Sunt zeci de mii de firme puse la punct de tineri intreprinzatori, sufocati de impozite. Trebuie sa fii nebun sa deschizi un business in tara asta, cu toate povestile astea de adormit copiii.

  5. Rizica Stan
    08.02.2011 la 15:57

    Specific romanesc:trebuie sa indeplinesti multe conditii, sa plimbi multe hartii pe la ghisee…

  6. Razvan Pascu
    (author)
    08.02.2011 la 18:21

    @ dojo: esti foarte pesimista astazi! 🙂 in principiu ai dreptate, insa si acesta este un inceput. e o idee buna…sa vedem cum va fi implementata!

  7. laurentiu
    09.02.2011 la 12:18

    Eu sunt sigur de un lucru,bani alocati cu siguranta vor fi cheltuiti,,,indiferent de functioneaza sau nu…dar de ce doar pentru tineri care nu au avut,sau au fost actionari la vre-un srl.???li se par mai experimentati???

  8. Alexandra
    09.02.2011 la 19:15

    dojo are dreptate, exact asa este. Imi pare rau ca am deja firma, ca as fi aplicat si eu cu mai multe idei.

  9. yoyo
    20.02.2011 la 07:03

    salut razvan, daca ai si vrei trimite-mi si mie un mail cu ghidul pt a primi fonduri de la ue! multumesc

  10. laurentiu
    20.02.2011 la 19:46

    hai sa mai facem un calcul simplu… ca matematica nu da gres.Guv. zice ca au alocat bani pentru 1000 de firme, in romania sunt 40 de judete,adica 25 de firme in fiecare judet,,, oare cati oameni cu functii politice sunt in fiecare judet,,,si de cand se respecta la noi in tarisoara… primul venit primul servit.???nu va mai pierde-ti timpul,folositi-l in alt mod mai placut…

  11. Razvan
    07.07.2011 la 04:15

    Va salut, am o intrebare si anume, acest proiect initiat de guvern consta in creeare unui plan de afaceri propriu sau se accepta si achizitionarea unei afaceri in sistemul de franciza ?
    Astept cu mult interes un raspuns competent, eu nu am reusit sa aflu nimic in acest sens de pe site-ul lor.

    Va multumes.

  12. Razvan Pascu
    (author)
    07.07.2011 la 16:02

    @ Razvan: nu stiu sa iti raspuns la intrebare, este o intrebare foarte buna oricum. Daca ar fi dupa parerea mea, nu are de ce sa nu accepte planul de afaceri al unei afaceri in franciza, atata timp cat pentru tine este o firma noua si o afacere noua. Cel mai bine da un telefon sau mergi la ei. Daca afli ceva, poate ne anunti si pe noi. Succes!

  13. dany
    01.03.2013 la 16:12

    as avea si eu o intrebare
    eu spre exemplu doresc sa deschid o firma de transport marfuri generale,sa imi fac firma si sa achizitionez pentru inceput un autocamion,desi dispun de o suma de bani nu imi sunt de ajuns,deci cei 10.000 ar fi binevenit,camionul as dori sa il achizitionez leasing cu un avans de 6000 euro si plata ratelor aprox 600 euro pe luna,pretul total este undeva la 26000 euro,
    pana aici totul ok,dar ideea e ca am si o casa de expediti care concret imi va oferi de munca si seriozitate,pot sti si eu ce sanse as avea?conditia de 3 angajati ar fi,coordonator transport si doi soferi inclusiv eu,ce sanse credeti ca as avea eu desi nu am avut niciodat o firma si am 33 de ani? va multumesc anticipat!

  14. dany
    01.03.2013 la 16:13

    va rog sa imi dati un raspuns cat se poate de concret si sincer va multumesc

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!