excursii-razvan-pascu

Prin articolele scrise pe blog urmaresc 2 lucruri: sa dezvolt spiritul antreprenorial in randul tinerilor si sa le arat celor cu suflet tanar ca orice calatorie reprezinta o experienta unica de viata. Daca reusesc sa fac asta, voi trebuie sa imi spuneti.

Astazi am pentru cei cu spirit antreprenorial 3 informatii noi:

1. Guvernul intentioneaza sa emita o ordonanta de urgenta saptamana aceasta prin care se acorda 10.000 de euro tinerilor de pana in 35 de ani care doresc sa isi inceapa o afacere. Astfel, Guvernul va finanta maxim 30% din valoarea unui proiect de investitii (pana la 10.000 euro), diferenta de bani putand fi accesata din credite bancare cu garantie oferita de stat sau din fonduri proprii. In plus, companiile nou infiintate de tineri vor fi scutite de plata CAS pentru maxim 4 salariati si vor putea fi infiintate gratuit. Ca si conditii: firmele trebuie sa angajeze minim 2 persoane, sa depuna semestrial un raport de activitate, sa reinvesteasca minim 50% din profit iar administratorii trebuie sa nu fi avut niciodata o firma. Vor avea prioritate la finantare proiectele care vizeaza activitati productive si nu vor fi finantate activitati precum intermedieri financiare sau consultanta. Voi reveni cu mai multe informatii dupa publicarea in Monitorul Oficial a ordonantei de urgenta.

2. Pana pe 29 octombrie se pot depune proiecte pentru finantarea din partea Statului si a UE in programul „Prima impadurire a terenurilor agricole„. Astfel, cei care detin in proprietate sau in arenda un teren agricol si sunt de-acord cu impadurirea acestuia, pot primi finantare nerambursabila cuprinsa intre 1092 si 1330 euro pentru fiecare hectar dar si o suma anuala intre 65 si 270 euro pentru intretinerea plantatiei si plati compensatorii intre 110 si 215 euro pe an. Mai multe detalii aici. Ghidul solicitantului si mai multe informatii pot fi descarcate de aici.

3. A treia informatie pe care v-o ofer astazi presupune o investitie totala de pana la 10.000 de euro de partea voastra insa are un potential de afacere foarte bun. ING Bank cauta parteneri pentru deschiderea de noi unitati ING Office in tara – in special in orasele Arad, Baia Mare, Bacau, Roman, Craiova, Cluj, Constanta, Galati, Oradea, Satu Mare, Turda si Tulcea. Garantia ceruta de ING este de 6500 euro si se solicita crearea unui SRL cu domeniu de activitate „intermedierea de servicii financiare” si asociat unic. Office Managerul este „patronul” afacerii iar ING Office-ul functioneaza intr-un sistem asemanator cu cel de franciza. Mai multe detalii aflati de aici.

22 comentarii

  1. 12.10.2010 la 07:26

    Probabil punctul 1 vine ca o reparatie morala pentru impozitul forfetar, au cosmaruri baietii! Altfel, o initiativa de apalaudat daca va fi adoptata in forma care apare prin presa si la tine pe blog.

  2. rizica
    12.10.2010 la 09:28

    Super initiativa, utile sfaturi, ms mult!

  3. gabbis
    12.10.2010 la 10:12

    Ma gandeam si eu sa ne facem o firma, insa imi lipseste imaginatia cand vine vorba de obiectul de activitate..

  4. reka
    12.10.2010 la 12:21

    foarte util acest articol……astept continuarea. Mi-a placut!

  5. amarie
    12.10.2010 la 15:05

    De-as fi tanar, nu as rata aceasta oportunitate.In 1990 si anii urmatori am fost conducatorul mai multor proiecte finantate de Fundatia Soros si alte ONG-uri, castigand in competitie de proiecte cu unitati scolare mult mai puternice si mai valoroase ca resurse umane.Succesul este de regula pentru cei indrazneti.Poporul nostru are un proverb : ” incercarea moarte n-are. Acum mi-a ramas sufletul tanar si subscriu la afirmatia dv. , perfect indreptatita, ca ” orice calatorie reprezinta o experienta unica de viata”.

  6. 12.10.2010 la 16:37

    Pentru punctul 1 firma trebuie sa fie nou infiintata sau daca o am deja si am sub 35 de ani pot sa aplic cu un proiect?

  7. 12.10.2010 la 16:40

    vertange si eu astept sa vad care va fi varianta finala, poate ne incadram cumva si noi 🙂 Totusi, ceea ce a aparut pana acum in presa nu ne da prea mari sperante.

  8. Razvan Pascu
    (author)
    12.10.2010 la 18:53

    @ Vertange: din cate imi amintesc, trebuie sa fie de maxim 1 an firma. sa asteptam totusi forma finala a legii.

  9. 12.10.2010 la 20:05

    Bune ponturi 2 si 3. Cat despre 1…ma lasa rece. Nu cred ca o sa se faca asa ceva. Iar daca o fi, o sa fie birocratie, nepotism, amenzi, inflatie si o tara in deriva.

  10. 13.10.2010 la 07:43

    Reuşeşti nu numai atât, trezeşti spiritul antreprenorial şi în cei cu sufletul tânăr pentru care îţi povesteşti călătoriile. Ai un blog de nota 10, nu numai pentru conţinut, ci şi pentru că foloseşti un limbaj cultivat şi decent precum şi o ortografie impecabilă. Rarisim !

  11. Razvan Pascu
    (author)
    13.10.2010 la 10:34

    Zina, multumesc foarte mult pentru aprecieri.

  12. DANA
    13.10.2010 la 15:05

    Din pacate, suma alocata de stat ajunge fix pentru 100 de tineri dornici sa faca primii pasi in lumea business-ului romanesc.

  13. 14.10.2010 la 01:39

    Suna interesant. Ordonanta cand va fi publicata? Crezi ca-mi poti da niste sfaturi despre eventuale proiecte in turism?

  14. miriam
    14.10.2010 la 08:46

    problema e ca trebuie sa venim si noi cu o suma…frumusica, indiferent de oferta guvernului. Si de unde? De prima oferta eu as fi interesata, dar, din pacate, nu mai pot lua credit, avand deja unul destul de mare pentru casa. Ai casa…lucrezi la patron, ca nu mai greu incepi o afacere pe cont propriu…Nu generalizez, dar cred ca sunt multi tineri in situatia mea, din pacate.

  15. Razvan Pascu
    (author)
    14.10.2010 la 22:56

    @ Alex: ce proiecte?

    @ Miriam: daca iti faci o firma si ai o cifra de afaceri bunicica in primul an, poti face credit pe firma.

  16. doar eu
    19.10.2010 la 03:45

    Pffoaa f interesant acest articol , multumim razvan . As vrea mai multe detalii despre proiectul “Prima impadurire a terenurilor agricole“ eu am teren mult la tara si sta degeaba…bunicii mei nu mai sunt …acolo la tara nu sta nimeni si chiar nu am ce face cu el. Pacat ca am descoperit acum acest blog cu detaliile astea f utile…daca cineva poate sa dea mai multe detalii despre acest proiect sau u razvane lasa-mi un mail pe adresa mea . Multumesc frumos

  17. 05.11.2010 la 05:42

    Salut!
    Eu n-am mai avut niciodata o firma. In schimb am mai jucat la bursa. Nu sume mari, dar am detinut actiuni la societati listate pe Bursa.

    In asemenea conditii, eu as putea beneficia de aceste sume nerambursabile?

  18. anda
    28.11.2010 la 10:44

    am 24 de ani si vreau sa deschid ca prima afacere ,daca pot sa-i spun asa,o casa de batrani. Am o locatie buna dar as avea nevoie si de un sprijin financiar. te rog daca se poate sa-mi dai detalii despre cum as putea sa obtin sume nerambursabile pt aceasta afacere(nu-mi place cum suna cuvantul afacere in acest context,pt. ca e si ceva de suflet)

  19. alex
    17.01.2011 la 10:12

    Buna ziua,
    Daca vrei iti trimit un studiu pe legea starter, sa vezi ca nu e chiar asa de roz…

  20. guesswho
    02.02.2011 la 21:47

    Eu as fi interesata de prima varianta,dar nu am inteles forma finala a legii …a aparut??

  21. 03.02.2011 la 19:23

    am o dorinta mare de cativa ani,as vrea sa-mi achizitionez un hectar de pamant,pe care sa construiesc solare[sere]in care sa produc legume[rosii,castraveti,ardei ,vanata]nu stiu unde sa apelez.

  22. 22.04.2016 la 22:20

    pactoimar descarga el atube catcher, luego bajo el video le das compartir y copias el link que muestra, lo pegas en el a tube catcher y le das descargar, seleccionas el formato que deseas que te baje el video , la ubicacion y listo!!!!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!
This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.