excursii-razvan-pascu

Vi s-a intamplat vreodata sa va fie dor cu adevarat de un oras? Mie da. Miercuri voi pleca din nou la Londra pentru cateva zile si de-abia astept. Pentru ca am mai vazut Londra, de data aceasta voi aloca cel putin o zi pentru imprejurimi: castelul Windsor si din nou la Meridianul Zero – Greenwich. Si bineinteles, nu voi rata Stonehenge, chiar daca nu este atat de aproape de Londra, pentru a putea face o comparatie pentru voi, cu Sarmizegetusa noastra.

Asa cum am mai scris, pentru mine Londra este un oras in care merita sa locuiesti. Este probabil singurul oras mare in care mi-ar placea si as fi dispus sa locuiesc, daca as pleca din Romania. In primul rand imi place foarte mult caracterul britanicilor: oameni mai reci si mai sobri, care nu te streseaza dar care te ajuta atunci cand ai nevoie. In al doilea rand, imi place foarte mult disciplina din acest oras si, in general, din intreg Regatul Unit. Desi nu imi convine atunci cand sunt turist, e clar ca preturile mari din Anglia sunt un avantaj pentru acea zona a Europei si, asa cum se intampla si in Tarile Nordice, tin la distanta turismul de masa.

Mai multe impresii voi scrie incepand de miercuri.

Voi avea alaturi telefonul cu GPS incorporat Nokia N97 mini si hartile Ovi Maps. Sper sa ma ajute, asa cum m-au ajutat si in plimbarea prin Romania.

Ceva recomandari?

21 comentarii

  1. 09.08.2010 la 00:24

    Daca n-ar fi atatea locuri pe care le-as putea numi „locul meu de suflet”…Oricum, Londra este un asemenea loc pentru mine. Am fost de multe ori in Londra, uneori o zi-doua, alteori cate o saptamana, cu probleme de serviciu dar in ultimii doi ani am fost chiar ca turista, de doua ori cate 4 zile. Inteleg ca ai vazut multe, incerc sa-ti sugerez cateva locuri care mi-au placut, poate sunt unele pe care nu le-ai vazut:Little Venice, in apropiere de Paddington; St. Catherine’s Dock, pe langa Tower Bridge; Camden Town cu noua zona comerciala „The Stables”, amenajata dintr-un spital veterinar regal; Portobello Road; afara din Londra – Hampton Court. Si daca mergi la Windsor, nu uita sa mergi si in Eton, sunt alaturate. Daca nu ai facut o croaziera pe Tamisa sau nu ai fost in London Eye, sunt si ele sugestii. Sedere placuta!

  2. Mihai Cristea
    09.08.2010 la 00:32

    Eu iti recomand sa participi (ca simplu privitor, normal) la o dezbatere din Camera Lorzilor si Camera Comunelor. Mie mi s-a parut una din experientele fascinante: sa fii un neica nimeni de pe strada si sa te lase sa intri si sa ii privesti de sus de la balcon in timp ce dezbat lucruri de care depinde mersul lumii asteia mi s-a parut lucrul firesc ce a spus cel mai mult despre societatea lor.

  3. rizica
    09.08.2010 la 09:21

    Si eu am un oras unde ma intorc de fiecare data cu placere, Vigo.Imi place ca pot savura valurile oceanului, imprevizibilitatea vremii, caldura oamenilor…

  4. gabbis
    09.08.2010 la 10:09

    Asteptam sa ne oferi cat mai multe informatii si poze, macar sa ne „racorim” putin de dorul de calatorie, daca nu o putem face asa de des ca si tine..

  5. 09.08.2010 la 10:22

    Cred ca va fi interesanta comparatia intre Stonehenge si Sarmizegetusa. Abia astept sa citesc!

  6. constantin
    09.08.2010 la 10:41

    londra????de ce londra?nu cred ca e mai bine la tine in tara,in orasul in care te-ai nascut[vorba lu’ creanga]de ce sa plecam?a!in vizita,excursie ok!poate te mai gandesti,e oare o tara mai frumoasa ca romania?eu nu cred!

  7. 09.08.2010 la 10:56

    Sambata, 14 august ne-am propus sa mergem la Warwick Castle. Vremea se anunta frumoasa iar la castel o sa fie o lupta intre cavaleri, dupa inchiderea programului.
    http://www.warwick-castle.co.uk/entertainment/events-calendar.aspx
    Avem locuri in masina si ne-am propus un mic picnic, la castel. Plecarea o sa fie in jur de 12, traseu de aproape 2 ore.

    In alta ordine de idei, ati ales o saptamana buna: vremea o sa fie frumoasa, peste 20 grade, toata saptamana. Dar, cum deja stiti, la Londra ploua instantaneu, deci o foita de ploaie nu strica.

    Zbor placut si abia astept sa citesc impresiile.
    O zi buna.

  8. Razvan Pascu
    (author)
    09.08.2010 la 13:15

    @ Diana: am vazut ca incepe de la 18:30 si tine pana la 22:00. Stii cumva daca exista autobuze din Londra spre Warwick si inapoi? De unde se iau, cumva de la gara Victoria?

  9. Razvan Pascu
    (author)
    09.08.2010 la 13:20

    @ Traveling Hawk: mersi frumos pentru ponturi!

    @ Mihai Cristea: De cand a vazut comentariul tau, Andra imi tot zice sa mergem sa vedem dezbaterile, deci voi merge cu siguranta 🙂

  10. Lumy
    09.08.2010 la 17:08

    N-am fost niciodata in Londra..mi-as dori sincer.

  11. 09.08.2010 la 18:22

    Mie mi se pare ca Stonehendge nici nu se compara cu Sarmizegetusa… e mult mai frumos la Stonehendge 🙂 Abia astept sa-ti vad pozele cand te intorci.

    Suntem pe aceeasi lungime de unda, si eu as trai la Londra 🙂

    Vreme buna iti doresc si te asteptam cu impresii!

  12. Razvan Pascu
    (author)
    09.08.2010 la 19:37

    @ Constantin: nu plec din tara. dar daca ar fi sa plec, acolo as pleca. este un oras pe sufletul meu.

  13. amarie
    09.08.2010 la 20:05

    Calatorie placuta si fructuoasa! Orice ne veti scie si arata pentru mine va fi util si ma va bucura, fiindca nu am fost niciodata in Anglia (si nici nu sper sa ajung in curand sau vreodata… avand alte prioritati). Ciudat este faptul ca Marea Britanie ma atrage pe alocuri mai mult decat Franta prin cinematografia, teatrul, fotbalul, istoria tumultuoasa, vitejia poporului in ultimul razboi mondial etc. Pacat ca nu stiu o boaba de engleza, fiindca am invatat in scoala limba rusa si limba franceza. Toate cele bune si frumoase.

  14. Iulia
    09.08.2010 la 21:32

    Calatorie placuta ! Astept impresii si poze!

  15. 10.08.2010 la 00:56

    in city-ul londonez are acces oricine?

  16. irina
    10.08.2010 la 10:03

    Desi nu am fost niciodata in Anglia, din ce am citit si am vazut la TV, si mie mi-ar placea sa traiesc acolo. Londra e si pentru mine orasul ideal, cu toate ca nu ma omor dupa clima lor 🙂 M-a impresionat cat de evoluata e la englezi si viata rurala, nu doar cea urbana( fata de a noastra).

  17. 10.08.2010 la 11:31

    Am fost si da, acolo mi-ar placea si mie sa stau o perioada. Nu cred ca pt totdeauna. Iubesc soarele si acolo e cam scump la vedere. In schimb posibilitatiile de acolo mai ales pt domeniul de marketing- advertising sunt huge. Plus fashionul de acolo.

    Mie mi-a placut foarte mult cum sunt imbracati oamenii acolo. I-am si prins vineri seara si noaptea, cand toti mergeau la chefuri. I-am vazut si cum se intorceau.

    Si da, mi-ar placea sa vad si imprejurimile, asa ca de abia astept sa le vad prin ochii tai.:)

  18. 10.08.2010 la 14:04

    E un oras frumos dar cam scump. Macar sa gasesc un bilet ieftin de avion si merg si eu acolo 🙂

  19. Razvan Pascu
    (author)
    10.08.2010 la 18:51

    @ Dumitru: exista si bilete la preturi acceptabile daca faci rezervare din timp.

  20. 10.08.2010 la 21:33

    http://www.londonmidland.com/
    Plecare din gara/metrou:London Marylebone, pretul ajunge undeva la 40-50 lire.

    Vremea s-a schimbat, ploua si sunt 18 grade!
    Nu uitati umbrela!

    Zbor placut

  21. Alexandrescu Corina
    16.08.2010 la 19:59

    Eu cred ca trebuie sa te consideri cu adevarat norocos pentru ca ai ocazii atat de multe de a calatori si a vedea toata lumea.Bravo tie! Eu nu am vazut Londra si sper ca voi ajunge candva s-o admir.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!