excursii-razvan-pascu

Am plecat prin Romania. Tinta este Sarmizegetusa. Daca nu stiati exista 2: cea „originala”, construita de daci (Sarmizegetusa Regia) si cea „copiata” de romani (Ulpia Traiana Sarmizegetusa). Sarmizegetusa Regia a fost cel mai important centru militar, religios si politic al Daciei. Dupa razboiul dintre daci si romani din 105-106 d.H., despre care am invatat cu totii la orele de istorie, romanii hotarasc sa mute capitala 40 km mai departe si o redenumesc „Colonia Ulpia Traiana Augusta Dacica Sarmizegetusa„. Pana la retragerea romanilor din Dacia (in a doua jumatate a secolului al-III-lea), orasul s-a dezvoltat, pastrandu-se pana astazi ruine ale amfiteatrului, forului sau termelor.

Mi-am dorit foarte mult sa ajung aici, mai ales pentru ca peste mai putin de 2 saptamani voi merge la Londra (oras pe care l-am mai vizitat de 2 ori si de care nu ma mai satur) si am de gand sa dau o fuga si pe la Stonehenge. Asa ca era pacat sa nu vad inainte „Stonehenge-ul romanesc”.

Sarmizegetusa este scopul principal al calatoriei mele, insa voi trece si prin Sibiu, Alba Iulia, Orastie, Simeria, Calan, Hunedoara, Hateg, Targu Jiu, Horezu, Baile Govora. Ma voi folosi de Ovi Maps si voi scrie impresii de calatorie la intoarcere. Pana atunci, va invit pe toti sa redescoperim tara noastra, pentru ca „Romania e frumoasa„.

Cu bine.

16 comentarii

  1. 30.07.2010 la 09:11

    Eu nu stiam ca exista 2 Sarmizegetusa. Astept impresii din calatoria asta. Vant in Pupa!

  2. 30.07.2010 la 09:27

    Sa ai un timp frumos 🙂 Astept poze :D:D:D

  3. irina
    30.07.2010 la 09:41

    E frumos ca poti realiza astfel o comparatie intre cele doua culturi, desi diferite, ambele la un inalt nivel de civilizatie si cunoastere.

  4. 30.07.2010 la 14:44

    Se merita sa opresti si in Sebes, au un centru deosebit iar la intoarcere nu sunt sigur dar cred ca au terminat Transalpina. De la Ranca pana sus in pasul Urdele sigur e terminata

  5. 30.07.2010 la 17:56

    Ah, cat pe ce sa ne intersectam. Daca imi ieseau planurile asa cum vroiam eram si eu acum pe la cetatile dacice. Dar e mai bine asa, o sa citesc mai intai ce vei povesti tu!

    Ajungi si la celelalte doua sau doar la Regia?

  6. 30.07.2010 la 19:22

    Vezi ca prin zona sunt si multe biserici fortificate medievale. Unele sunt foarte interesante

  7. gabbis
    30.07.2010 la 22:42

    Calatorie palcuta la Londra si multumi pentru lectia de istorie dacica..Chiar nu stiam ca exista 2 Sarmisegetuze!!

  8. rizica
    31.07.2010 la 08:59

    Sincer, nici eu nu stiam ca exista 2 Sarmisegetuse, mi-a placut prezentarea ta si astept vesti de la Londra…

  9. Iulia
    01.08.2010 la 22:42

    Foarte frumos ca promovezi si aspectele pozitive, istorice ale Romaniei.Calatorie placuta !

  10. Razvan Pascu
    (author)
    02.08.2010 la 10:42

    @ mariusica: Am fost si in Sebes.

    @ Lumea Mare: am mers si la cetatea dacica Costesti.

    @ jurnaldecalator: am vizitat mai multe biserici fortificate, dar si cetati medievale.

    @ toata lumea: Multumesc. O sa scriu impresii.

  11. 05.08.2010 la 23:58

    In Sarsmisegetuza este originea neamului Romanesc, e locul unde ar trebuii sa mergem sa ne refacem sufeltul. Ar trebui sa i se acorde o mai mare importanta

  12. dumitrescu oana
    07.08.2010 la 10:06

    foarte frumos ceea ce faci…iti admir blogul pentru ca putem invata lucruri interesante…ma bucur ca mai promoveaza cineva si locurile superbe care sunt de vizitat in tara noastra

  13. […] chiar daca nu este atat de aproape de Londra, pentru a putea face o comparatie pentru voi, cu Sarmizegetusa […]

  14. 09.08.2010 la 18:30

    Stiam si eu ca sunt 2, dar nu stiam de ce si ce naiba se petrece 😛

    Mersi de lamurire! Mie mi-a fost cam lene sa caut, ce-i drept.. 🙂

  15. adana
    17.08.2010 la 22:23

    Adevarul este ca traim intr-o tara binecuvantata, pe care unii nu stiu sa o aprecieze la adevarata ei valoare. Nu degeaba Papa Ioan Paul al Doilea a spus despre Romania ca este „Gradina Maicii Domnului”. Iar Sarmisegetusa Regia este unul din centrele energetice ale Romaniei. Chakrele Pământului sunt în: California, America de Sud, Australia, Anglia, Egipt, Iran și Tibet. Romania este singura tara din lume care are sapte chakre active, iar unul dintre ele este Sarmisegetusa Regia. Cine a fost acolo a simtit.

  16. cris
    31.03.2011 la 18:14

    ma surprinde cati spun ca nu stiau de cele 2 Sarmisegetuze. pun pariu ca stiti totul despre Paris Londra etc dar habar n-aveti de istoria voastra….pacat, si ne miram de ce ne ducem in jos

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!