Desi cardurile de credit au cele mai mari costuri dintre toate imprumuturile acordate de banci, multi romani (ca sa nu mai spunem de americani si vest europeni) se inghesuie sa isi procure cel putin un card de credit. Motivele ar fi rapiditatea cu care bancile trateaza solicitarile clientilor, lipsa garantiilor sau a girantilor si dorinta oamenilor de a avea oricand la dispozitie o suma de bani ipotetica la care poate apela in caz de necesitate. Pe de alta parte dobanda pe un card de credit pote ajunge si la 28%, iar DAE si la 40%.

Sa vedem in continuare daca se merita intr-adevar un card de credit:

Puncte forte – card de credit:

  • lipsa garantiilor (este necesara doar adeverinta de salariu); in caz de neplata se pune poprire pe salariu;
  • de cele mai multe ori cumparaturile cu astfel de carduri au si asigurare de furt sau distrugere atasata;
  • parteneriatele dintre banci si marile lanturi de retail (de exemplu: BRD si Carrefour sau Unicredit Tiriac Bank si Metro). Astfel, clientul bancii cu un card de credit co-branded poate merge in magazin si cumpara pe datorie, in rate, cu perioada de gratie de pana la 40-60 de zile, putand acumula si anumite discount-uri;
  • obtinerea cardurilor de credit este facila; de regula este necesara doar adeverinta de venit;
  • unele carduri de credit acorda si polite de asigurare de viata sau facilitati in strainatate ori pentru anumite servicii in Romania (de exemplu cardul de credit Raiffeisen acorda puncte bonus si reduceri de abonament la Vodafone)

Puncte slabe – card de credit:

  • dobanzile uriase practicate de catre banci;
  • comisioanele de administrare mari;
  • perioada de gratie valabila doar pentru platile la comercianti, nu si pentru retrageri de numerar;
  • comisioane de retragere mari;

Si pentru a va da si cateva exemple, din ceea ce stiu eu in acest moment, pe piata cea mai buna oferta o are CEC Bank (acelasi lucru e valabil si la credite; are cele mai bune dobanzi) pentru ca ofera cele mai mici costuri. Pe de alta parte ATE Bank si Millennium sunt bancile care ofera perioada de gratie si pentru retragerile de numerar de la ATM, nu numai pentru platile la comercianti.

Cele mai mari dobanzi le au Garanti Bank, RBS, Banca Romaneasca, Unicredit sau Raiffeisen, iar cele mai bune dobanzi le gasiti la cardurile de credit ale ING, CEC Bank, ATE Bank, OTP sau BRD (cea mai buna dobanda e la CEC Bank).

Cea mai buna perioada de gratie (mai lunga) o gasiti la CEC Bank si BRD, dar si la ATE Bank, Millennium sau Raiffeisen.

Cele mai mici comisioane le gasiti la CEC Bank, Millennium, Piraeus Bank, ATE Bank si BCR, iar cele mai mari comisioane le are Bancpost-ul.

Asadar, intrebarea mea este: cardul de credit este o afacere buna pentru banca sau pentru client? Sau pentru amandoi?

Razvan Pascu

21 comentarii

  1. 06.07.2009 la 09:14

    Eu cred ca e o afacere buna doar pentru banca… sau cine stie… daca nu te intinzi mai mult decat te tine plapuma, poate fi o afacere pentru amandoi…

  2. Alina Trebcea
    06.07.2009 la 09:15

    Desi sunt constienta ca platesc o gramada dobanda si eu am 2 carduri de credit. Si din cate vad ca ai scris tu aici, cred ca le am chiar pe cele mai scumpe. 🙂 Sunt totusi destul de bune pt ca de fiecare data cand ai nevoie de ceva urgent sau cand vezi ceva mai scump, ai de unde sa iei bani pt o perioada scurta.

  3. Corina
    06.07.2009 la 11:29

    am auzit pe multi care spouneau ca CEC are cele mai bune dobanzi dar nu am crezut pana cum . in mintea mea CEC este tot instituia aia de stat comunista, in care doar pensionarii vin si depun bani pe carnete de economii. poate daca m-as uita mai atenta as vedea exact care sunt costurile unui card de credit. eu am niste prieteni care au facut credit la ei si spuneau ca au ales CEC pt ca au dobanzi si comisioane bune

  4. 06.07.2009 la 13:59

    Hmm…pentru mine cardul de credit e un fel de „portofel de maruntis”. Cand nu imi ajung banii sa imi cumpar ceva, iau de acolo si ii dau la salariu 🙂 Stiu, nu este deloc bine asa. In primul rand pentru ca nu am acel simt al „lucrului pe care nu mi-l permit”, si in al doilea rand pentru ca dobanzile la astfel de credite sunt in general destul de mari. Nu stiu care ar fi utilitatea, decat poate fericirea mea ca mi-am cumparat o geanta noua.

  5. Mihai
    06.07.2009 la 14:55

    Un instrument util pentru compararea / cumpararea de carduri este: http://www.conso.ro/comparaCarduri_credit.html

    Baietii de la Conso strang si actualizeaza mereu toate ofertele de pe piata, iar comparatorul lor e cel mai tare de pe piata.

    Ex: pentru o limita de credit de 10.000 RON, cele mai mici dobanzi sunt la BRD (DAE 19,8%), CEC (DAE 21,2%), Alpha (DAE 21,3%), Emporiki (DAE 23,9%). Cele mai proaste oferte: EFG retail (DAE 40,6%), RIB (34,3%), Raiffeisen (33,4%).

    Tare, nu?

  6. dalila
    06.07.2009 la 15:17

    care este dupa parerea voastra cea mai sigura banca la ora actuala?

  7. 06.07.2009 la 16:46

    Eu am foarte mare incredere in ING. Au tot felul de garantii (nu sunt din domeniu si nu te-as putea ajuta cu exemple, din pacate), insa imi place foarte mult atitudinea lor vis-a-vis de client si nu as schimba-o pentru nimic in lume 🙂

  8. Dantes
    06.07.2009 la 17:48

    Eu cred ca la ora actuala toate bancile sunt sigure,in cazul cardurilor de credit eu cred ca bancile sunt in avantaj fata de noi cei care nu prea stim sa economisim.

  9. Razvan Pascu
    (author)
    06.07.2009 la 22:11

    @ Alter Ego: si eu cred ca este o afacere buna pt banca, dar poate fi si pt noi atunci cand avem nevoie de bani urgent.
    @ Dalila, si eu cred ca in momentul acesta bancile sunt sigure in Romania. Daca ai sume mari, incearca totusi depozite de pana in 50 de mii de euro la mai multe banci. Si daca vrei depozite la dobanzi bune, grabeste-te. Dobanzile la depozite vor scadea foarte mult. Apropo de ING, stiu ca la ei se aplica legea din Olanda, ceea ce inseamna ca ai depozit de 100.000 de mii de euro garantat, nu 50 de mii ca la noi. Dar toate bancile sunt igure in Romania, pe bune.

  10. Mihai
    06.07.2009 la 22:30

    @all: pentru info ref siguranta depozitelor, mergeti la sursa: http://www.fgdb.ro/romana/intrebari/intrebari.htm . Daca nu sariti de 50.000 EUR (sau echivalent) depozite pe banca, all is ok.

  11. 09.07.2009 la 08:30

    […] 2. Cardul de credit, o afacere pentru tine sau pentru banca ? […]

  12. 09.07.2009 la 09:15

    De ce pui intrebari la care raspunsul este atat evident?

  13. Razvan Pascu
    (author)
    09.07.2009 la 18:39

    Tocmai de aceea. 🙂

  14. 09.07.2009 la 23:14

    sunt de parere ca cel mai mare beneficiar e BANCA. In romania la ora actuala Banca poate face ce-o taie capul cu clientul !!!

    Ii schimba comisioanele cum doreste, e un camatar SCUMP [fata de alte state UE]

  15. Dan
    13.07.2009 la 16:21

    Poate fi chiar avantajos dpvd economic pentru client si asta pe langa avantujul evident de a avea la dispozitie o suma de bani in plus in caz de necesitate .
    Voi demonstra prin niste calcule mai jos.
    Marele secret din punctul meu de vedere este sa nu iesi niciodata din perioada de gratie.
    Daca se respecta acesta regula clientul va castiga dobanda banilor pe care ii pastreaza in contul de economii sau in depozite, utilizand banii de pe cardul de credit si nu cei de pe cel de debit.
    Drept urmare daca cineva are cheltuieli lunare de, sa zicem, 1000 lei, folosind cardul de credit si platind la sfarsitul perioadei de gratie el va castiga dobanda pe 1000 lei raportata la perioada de gratie.
    Cuantumul dobanzii este cel aferent unei perioade inntre 30 si 60 de zile.
    Cu o rotunjire destul de aproximativa si considerand nivelul actual al dobanzilor produselor ce economisire as putea spune ca se vor castiga aproximativ 1% pe luna adica 10 lei pe luna. Anualizand (neluand in considerare dobanda la dobanda) inseamna cam 120 lei pe an .
    Deci castigul este mai mare decat comisionul anual de administrare care este undeva in jurul sumei de 50 de lei.

  16. Razvan Pascu
    (author)
    13.07.2009 la 18:18

    E interesant ce spui si asa este. Trebuie tinut cont insa ca trebuie sa platesti cu cardul toate cumparaturile, magazinul sa accepte tipul de card si sa platesti in timp util. Ideea este ca trebuie sa cumperi in fiecare luna de toti banii. 🙂 Si sa te uiti cu atentie la comisioanele de administrare a cardului.

    Concluzia: poate fi o afacere si pt noi, nu doar pt banci.

  17. la chaudière
    17.07.2009 la 22:31

    un scurt comentariu.
    Poti cistiga bine pe spatele bancilor.

    Spre exemplu : Mastercard la Bank of Montreal cu optiunile :
    – dobanda redusa 12,9%, comision 20$/an
    – bonus de 0,5% din valoare cumparaturi cu cardul
    – superbonus 1% pentru cumparaturi in benzinariile SHELL.

    Pe an cumpar de 50 de ori benzina a cate 40$/ rezervor . Superbonus 20 $ (50 x 40 x 1%). Deci mi-am acoperit comisionul pentru folosire card de credit.
    Pentru cumparaturi cu cardul de minim 12.000$/an (1000$/ luna) obtin un bonus de 60$ (12.000 x 0,5%).
    Daca imi platesc in termen max.21 zile ( de la emiterea situatie bancare) am castig net 60$.
    Ca exceptie se poate intampla sa nu-mi platesc in termen soldul cardului si sa platesc dobanda aferenta DAR sunt MARI sanse sa castig daca sunt disciplinat in plata soldului.
    In plus in fiecare an , banca imi trimite cecuri personalizate ( rulez minim 12.000/an), sper exemplu cu o dobanda foarte mica 2,9% sau 3,9% pe 4-6 luni iar la fiecare 6 luni limita de credit imi creste cu 15-20%.

    Grosso-modo banca ruleaza banii si ii taxeaza cu dobanda aferenta 12,9% pe cei restantieri.

    merci.

  18. j dobre
    31.07.2009 la 18:25

    Depinde de banca si de ce comisioane practica.Eu am un card cu bonusuri care consider ca merita in comparatie cu altul,in colaborare cu un hypermarket la care lunar suma minima de 80-100ron era doar comision si dobanda la 2500 utilizati.Este enorm,asa ca dupa 3 luni am ales sa ii achit integral si sa nu mai depasesc cele 50zile de gratie niciodata.

  19. 10.09.2009 la 17:34

    Eu cred ca daca e folosit cu cap este o afacere pentru ambele parti.; )

  20. 27.02.2014 la 12:57

    e folositor si acest card de credit deoarece poate fi accesat rapid insa .. cei care il emit cel mai probabil au comisioane. Depinde de fiecare, unii poate au nevoie chiar urgent de acei bani si le este benefic