excursii-razvan-pascu

Pentru ca peisajul online in materie de calatorii nu e prea variat si pentru ca sunt putine bloguri unde gasesti informatii utile referitoare la calatorii (mai multe sunt cele foarte personale care iti povestesc trairi si sentimente din calatorii razlete) trebuie salutata initiativa oricarui temerar de a face o afacere online bazata pe continut cu subiect de turism.

De curand mi-a fost semnalata aparitia unui forum de turism in limba romana, un loc unde iti poti face cont si scrie impresii din calatoriile tale sau poti sa citesti ce au scris altii atunci cand ai nevoie de informatii turistice. Si pentru ca sunt la inceput de drum, cei care au lansat acest forum de turism vin si cu un concurs pentru toti cei care doresc sa devina membri forumului – acum au un concurs unde se poate castiga o vacanta in Maramures si promit sa mai aiba si alte concursuri de acest gen.

Un forum de calatorii mi se pare o idee buna si poate sa fie locul unde cei care au timp si chef pot sa le povesteasca altora despre experientele lor. Sa dezvolti un forum de calatorii in acest moment mi se pare destul de riscant si temerar in conditiile in care agentiile de turism isi creeaza propriile structuri de site unde integreaza forumuri, pagini speciale, concursuri pe Facebook si alte minunatii.

In concluzie, puteti arunca o privire pe forumul de calatorii Calatoresc.ro/forum iar daca simtiti nevoia sa lasati sfaturi puteti sa va creati cont si sa intrati astfel in concursul cu vacanta in Maramures – detalii aici.

15 comentarii

  1. 10.08.2011 la 14:50

    Chiar e o idee buna !

  2. 10.08.2011 la 17:01

    Au de munca baietii daca vor sa faca fata site-urilor agentiilor de turism. Insa initiativa lor nu e imposibila. Daca sunt consecventi si inovativi au sanse sa creeze o chestie extraordinara.

  3. 10.08.2011 la 17:15

    Aaa uitasem sa mentionez ceva. Nu stiu cum e la altii dar pt mine au inceput sa fie deranjante concursurile de like pe facebook deoarece merg pe principiul prea putina paine si prea mult circ si creeaza contextul unui spam dezagreabil.

  4. 10.08.2011 la 17:44

    Sunt de acord cu tine Daniel, doar ca ne-am dat seama ca e prea grea modalitatea de a participa la concurs după ce l- am lansat, asa ca nu am schimbat regulile in timpul”jocului”. Următorul concurs va fi mai ușor , fără like- uri si pe alta zona.
    Cei interesați le recomand sa ne urmărească.

  5. nickro
    10.08.2011 la 18:14

    Aveti concrenta serioasa cu „Am fost acolo”.

  6. 10.08.2011 la 18:43

    Da, concurenta pe acest domeniu este destul de multă , insa încercăm sa fim altfel si credem ca comunitatea in jurul acestui site va face diferența.

  7. rizica
    11.08.2011 la 10:08

    E super ideea, sper sa aiba acces cat mai multe persoane pt a evita tepele si de a-si alege vacanta in cunostiinta de cauza…

  8. amarie vasile
    11.08.2011 la 10:49

    Daca vor fi seriosi, vor avea coolaboratori de cursa lunga. M-am inscris imediat si voi vedea ce va urma. Regretabila neseriozitatea unora dintre organizatorii de concursuri care uita sa mai realizeze ce au promis… „Nu gasesti padure fara uscaturi”

  9. Mihalache simona
    11.08.2011 la 11:37

    Este de apreciat initiativa si le doresc bafta in realizarea a ceea ce si-au propus. Avem nevoie sa ne mai trezeasca din cand in cand curiozitatea si pentru tara noasta pentru ca avem locuri deosebite de care habar nu avem. Am descoperit de curand pe facebook ( si acum sper ca nu se considera reclama sau ceva de genul) „273 de locuri pe care trebuie sa le vezi inainte sa pleci din Romania”. Printre ele am gasit de exemplu Castelul Rosu de la Hemesiusi de Bacau cu o colectie unica de trandafiri in Romania ( si pe care ma duc sa-l vad saptamana viitoare pentru ca tot am drum in zona) de care n-am stiut niciodata ca exista.

  10. Valentina
    11.08.2011 la 11:45

    Pacat ca administratorii forumului respectiv nu stiu sa scrie romaneste. Citez, unul dintre topicuri se numeste „unde a-ti fost vara asta?”. Minunat, nu?

  11. Alexandra
    11.08.2011 la 11:58

    Un forum de calatorii este o idee buna, este si roscanta, insa cred ca mai presus de toate, implica multa munca din toate punctele de vedere. Insa felicitari initiatorilor si multa bafta!

  12. Razvan Pascu
    (author)
    11.08.2011 la 13:42

    @ Simona: asteptam impresii, nici eu nu am stiut ca exista asa ceva.

    @ Valentina: nici eu nu suport greselile gramaticale pe site-uri, dar cred ca uneori si mie mi se intampla sa gresesc din neatentie.

  13. 11.08.2011 la 15:25

    @ Valentina: buna observatie !
    Acum, de la 1-2 greseli nu cred ca poti afirma ca administratorii nu stiu sa scrie romaneste 🙂
    La ce volum de munca este pe forum, e inevitabil sa se greseasca 😉

  14. gabbis
    11.08.2011 la 18:04

    Salutam calduros orice forum interesat sa [romoveze turismul…O sa incerc sa ma inscriu si eu la concurs…sper sa parcurg toti pasii corect…In rest, la cat mai multe vizite sa il ajungeti pe Razvan Pascu..in km… reali si virtuali!!!

  15. 11.08.2011 la 21:37

    @ gabbis: Multumim pentru gandurile bune 🙂

    Te asteptam la concursul care se desfasoara sau la cele ce vor urma 😉

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!