HistriaAm inceput seria de articole despre Romania anul trecut pentru a va prezenta locuri frumoase, care merita vazute in tara noastra inainte sa plecati prin alte parti ale lumii. Un alt motiv a fost dorinta de a contribui macar putin la redescoperirea Romaniei de catre romani, iar astazi o sa va scriu cateva cuvinte despre un loc plin de insemnatate istorica pentru noi, cel mai vechi oras din Romania – Histria.

Pentru cei mai multi turisti romani, marea este sinonima cu distractie, cluburi, masini si fete frumoase, asta si pentru ca weekend de weekend stirile de la televizor ne intoxica cu vesti despre ce s-a mai intamplat (monden) pe litoral. Daca mai vreti si alt gen de distractie atunci cand va aflati pe litoral, va sfatuiesc sa va rupeti o dupa-amiaza de plaja pentru a merge la cetatea de la Histria, prima colonie greaca de pe tarmul de vest al Pontului Euxin si cel mai vechi oras din tara noastra.

Cum ajungi la Histria?

Din Constanta, pentru a junge la Histria trebuie sa te indrepti spre nordul litoralului, pe drumul ce leaga Constanta de Tulcea. Urmezi DJ 226, pe traseul Mamaia – Navodari – Corbu – Sacele si pana sa intri in comuna Istria, vei urma semnul spre dreapta pentru a ajunge la cetate, pe DJ 226A, cam 8 km.

Fara masina este destul de complicat de ajuns si nu recomand…decat daca esti foarte norocos la autostop.

Biletul de intrare este 14 lei pentru adulti si 7 lei pentru studenti. Din pacate ingrijitorii nu prea taie bilet si sunt foarte darnici in a te considera student, chiar daca ai si spre 30 de ani, atata timp cat nu le ceri biletul. Voi sa fiti corecti si sa le cereti bilet!

Histria

Vizitarea cetatii debuteaza cu o tura in muzeul Histria, despre care ni se spusese ca a fost renovat prin 2001, cu fonduri Phare. Intr-adevar, muzeul care adaposteste obiectele descoperite pe teritoriul cetatii si o colectie interesanta de amfore este nou si luminos, insa ofera cam putine informatii despre istoria si cetatea in sine. Aflam insa cu mandrie ca Histria este considerat un fel de Pompei al Romaniei. Din pacate sau din fericire nu am avut nicio eruptie vulcanica care sa conserve aproape intact sit-ul acesta.

Histria

Histria

Din muzeu, indreptandu-te spre cetatea propriu-zisa treci pe langa locul unde s-a aflat vechiul muzeu al Histriei. De pe un panou informativ aflu ca cetatea a fost infiintata de greci, prin secolul 7 inainte de Hristos si ca a fost locuita timp de 1.400 de ani, pana prin secolul 7 dupa Hristos. In perioada ei de varf a avut pana la 25.000 de locuitori si moneda proprie. Dupa ce treci de poarta mare a cetatii si de zidurile de aparare, traversand piata pavata a cetatii, descoperi fundatiile vechilor case si cartiere ale cetatii.

Histria

Histria

Cetatea cuprindea mai multe basilici, temple si nelipsitele bai romane (in numar de doua in Histria). In prezent, singurii locuitori care se mai bucura de aceste vestigii istorice sunt soparlele (din care vezi la orice pas), serpii de apa, broastele testoase si popandaii (fetele cu siguranta vor experimenta ceva senzatii tari plimbandu-se prin cetate). Inainte de a te indrepta spre iesire nu trebuie sa ratezi cartierul Domus si curtea cu coloane.

Histria

Histria

Histria

La intoarcere spre Constanta, trebuie sa faci un popas la Corbu. Fix la iesirea din comuna pe drumul spre Constanta, vei face la stanga pe un drum asfaltat, cu o singura banda si refugii din loc in loc, care te va duce pana pe plaja. Daca va mai spun ca la capatul drumului spre plaja, la Cherhanaua Casa Veche, va asteapta o ciorba buna din perisoare de peste si rapane (melci) prajite, am convingerea ca v-am facut ceva dor de o calatorie in zona. Merita.

mancare pescareasca

mancare pescareasca

Chiar daca ultimii 3 km nu  mai sunt asfaltati, privelistea unei plaje aproape pustii merita tot praful de pe masina.

Razvan Pascu

Corbu

Corbu

 

27 comentarii

  1. Alexandra
    30.06.2011 la 09:38

    Niste prieteni merg la mare saptamana viitoare si au inchiriat o vila in Corbu, din dorinta de plaja pustie, fara agitatie mondena, sau de orice alt fel. Am sa le recomand cetatea Histria, pentru ca este in apropriere si n-am sa uit de Cherhanaua Casa Veche, care ofera mancare apetisanta, cel putin din pozele tale. Multumim inca o data pentru informatii.

  2. Onet Ciprian
    30.06.2011 la 09:40

    Salut,

    Am vizitat cetatea Histria acum 3 ani. mi-a placut ce am vazut dar si dezamagit deoarece ar putea fi un punct de atractie mai mare daca s-ar investi putin mai mult in acest monument.

  3. rizica
    30.06.2011 la 09:58

    Este o zona frumoasa in care ar trebui sa se investeasca mai mult..

  4. Razvan Pascu
    (author)
    30.06.2011 la 10:09

    @ Ciprian: ar trebui ca in primul rand sa fie promovata zona mai bine si sa existe si alta modalitate de acces daca nu ai masina.

  5. ELENA
    30.06.2011 la 10:13

    Am vizitat Histria si Adamclisi cu scoala in clasa a-IV-a si am fost destul de impresionata…
    Sunt multe locuri frumoase si interesante in ROMANIA,dar deloc sau prea putin promovate si intretinute pentru a putea fi vizitate de catre turisti.
    Iti recomand un loc superb unde am fost:GURA PORTITEI

  6. 30.06.2011 la 10:18

    Pai la noi, pentru cine nu stia, conservarea patrimoniului vine pe ultimul loc. Nu am ajuns inca la Histria dar imi doresc sa ajung pe acolo cat inca se mai poate vedea cat de cat. La Cotnari a fost o cetate dacica pe un deal, comunistii au protejat-o creand un mare acoperis de sticla deasupra cetatii, iar acum acoperisul nu mai exista ci doar un schelet metalic urias(ce nu au reusit sa fure), iar cetatea: o suprafata mare de arbusti. E si vina noastra pentru ca de exemplu multi dintre noi accepta de exemplu intelegerea de la intrare la Histria. Nu ar trebui daca ne pasa de tara noastra si de noi in primul rand. Eu mi-am facut obicei cer bilete/bonuri peste tot.

  7. Razvan Pascu
    (author)
    30.06.2011 la 10:21

    @ Elena: la Gura Portitei imi doresc de mult timp sa merg, dar pana acum nu am ajuns. e pacat sa merg doar pt 2 zile acolo, plus ca drumul e lung…

  8. Sava Loredana
    30.06.2011 la 10:41

    Poate ca e mai bine ca nu e promovata foarte tare – altfel s-ar transforma intr-un kitch cum e la Pestera Ursilor unde intrarea in pestera se face printr-un restaurant. Macar acum e naturala si fara mesaje scrijelite pe coloane vechi de mii de ani de genul „Vasile+Marioara= love”.Ideea e ca fiind mai greu de ajuns acolo, ajunge doar cine merita.

  9. 30.06.2011 la 11:12

    Zona Dobrogei este fantastica, chiar daca aparent e stearpa.
    In link de mai jos veti putea descoperi un traseu creat de mine in jurul Dobrogei.
    http://www.bikemap.net/route/845946
    Acest traseu contine importantele puncte turistice din regiune.
    Il recomand tuturor. In acest anotimp, aveti grija totusi la vipere!!!

  10. Razvan Pascu
    (author)
    30.06.2011 la 11:40

    @ Loredana: perfect de-acord.

  11. 30.06.2011 la 13:35

    Atunci hai sa scoatem toate indicatoarele catre obiectivele turistice (alea care sunt, ca nu prea sunt multe!) si sa facem o comisie care sa dea „certicate de meritat” potentialilor turisti, sa nu ajunga tot ghiolbanul sa vada frumusetile patriei, ca-i pacat de ele!

  12. Razvan Pascu
    (author)
    30.06.2011 la 13:44

    @ Nicky: sunt convins ca ai inteles foarte bine la ce ne refeream…uneori sunt locuri care merita sa ramana destul de „necunoscute” pentru a fi pastrate. desigur, varianta cea mai buna este sa se faca turism responsabil.

  13. gabbis
    30.06.2011 la 13:58

    Pacat ca astfel de locuri cu adevarat interesante nu sunt promovate si nici restructurate, iar accesul pana acolo pe drumurile romanesti te fac sa ramai adesea pagubas…Ne-ai facut pofta totusi sa ajungem prin acea zona si sa fim constiinciosi si sa cerem bilet!

  14. marilena
    30.06.2011 la 14:16

    Am fost si eu la Histria, e interesant.Plin de istorie ,ai ce invata…

  15. 30.06.2011 la 16:02

    E frumos la Histria. Am povestit si eu aici. Din pacate romanii au tendinta sa alerge prin tari straine fara sa vada macar o zecime din ce are Romania de oferit.

  16. Mihalache simona
    30.06.2011 la 16:43

    Romania e foarte frumoasa, problema e ca nu stim s-o apreciem si mai mult decat asta nu stim s-o valorificam. Cand am fost in Spania, erau in stare spaniolii sa-ti vanda bolovani de pe marginea drumului si sa-ti spuna ca sunt „bolovani de Madrid” sau orice alta localitate, noi nu ne vindem decat resursele si tara….

  17. Cojan Clementina
    30.06.2011 la 18:15

    Romania pitoreasca!

  18. elena
    01.07.2011 la 15:40

    histria e si unul din cele mai importante santiere arheologice din romania, si o pot spune chiar din experienta proprie. nu am fost si pe alte situri din tara, asa ca nu pot face vreo comparatie, dar ci siguranta afirmatia de mai sus e adevarata. am participat pana acum la 3 campanii de sapaturi, mai exact in zona romana tarzie, unde pot fi vazute ruinele bazilicii parvan (numita asa dupa vasile parvan, cel care a inceput cercetarile aici in 1914). nume mari din arheologia romaneasca au condus sapaturile la histria de-a lungul timpului – scarlat lambrino, emil condurachi, dionisie m. pippidi, alexandru suceveanu – iar echipa actuala incearca sa fie la nivelul acestor predecesori, avand ca atuuri tineretea, pasiunea si toate descoperirile anterioare. factorul din urma este in acelasi timp si unul negativ, pentru ca de multe ori in secolul trecut zonele cercetate erau apoi acoperite cu pamantul scos, iar acum arheologii trebuie sa treaca de aceste straturi pentru a ajunge la zone inca necercetate, care pastreaza inca multe secrete. acesta este mai ales cazul sectorului roman tarziu, unde aminteam mai sus ca am lucrat si eu.
    un sector bogat in descoperiri spectaculoase este zona sacra, unde se pastreaza temeliile templului afroditei. din pacate, este de obicei acoperit pentru a fi protejat de intemperii (fiind din calcar) si nu se poate vedea. aceasta este o mare problema in arheologia romaneasca, nu numai la histria: cercetarile nu sunt totul. ar trebui sa ne preocupam si de conservarea/restaurarea vestigiilor. din pacate, lipsa fondurilor si interesul mai mare pentru sapaturi – care face ca fondurile obtinute sa fie alocate mai ales in aceasta directie – dauneaza conservarii. sper totusi ca lucrurile sa se schimbe si sa se inteleaga importanta conservarii si restaurarii vestigiilor – sapatura arheologica este distructiva si ireversibila, iar vestigiile o data descoperite risca sa fie distruse daca nu se actioneaza.
    cred ca ar fi bine ca si vizitatorii sa se implice cumva, macar sa isi arate interesul fata de aceste lucruri, pentru ca si generatiile urmatoare sa se bucure de aceleasi privelisti care ne incanta ochiul acum.
    si ca sa inchei intr-o nota mai optimista, iata un top ten al locurilor de vizitat in romania, in care se afla si cetatea de la histria:
    http://www.justlanded.com/english/Romania/Romania-Guide/Travel-Leisure/Top-ten-places-to-see-in-Romania

    de asemenea, pentru cei interesati exista un site al cetatii: http://cimec.ro/web-histria, unde pot fi gasite si rapoartele de cercetare

  19. 03.07.2011 la 01:08

    Nimeni de pe aici nu a mentionat faptul ca a trecut prin Sacele, satul natal al lui Hagi :), cu terenul de sport din gazon artificial…
    Glumesc, mi-a placut foarte mult drumul pustiu pana la Histria (cred ca am intalnit 3-4 masini) precum si drumul serpuit avand in dreapta si stanga papura si stufarisul inalt de 2 metri, pana la intrarea in sit-ul arheologic.
    M-au impresionat foarte mult zidurile exterioare, dand impresia de maretie si soliditate (asemanatoare celor pe care le-am vazut la Micene si Tirynt) dar si intinderea surprinzatoare a orasului.
    M-a intristat si faptul ca unul din muncitorii de acolo m-a intrebat daca nu cumva vreau sa cumpar niste monede grecesti…

  20. amarie vasile
    03.07.2011 la 09:36

    1.Cand in septembrie 2010 am fost la Mamaia, eram pregatit sa particip la excursii organizate in zona, presupunand ca vor fi zile nefavorabile pentru plaja. La toate hotelurile cu oferta de excursii, drumetii etc., nu s-a organizat nimic din lipsa de inscrieri ale turistilor. De unul singur, fara masina personala, e mai putin atragator pentru turistii comozi ca mine.
    2. Constat inca o data cu placere, din comentariile de mai sus, despre cititorii acestui blog ca „sunt mai destepti decat cititorii altor surse”

  21. 03.07.2011 la 17:30

    Este frumoasa Romania, mai ales cand o descrii tu! Si avem locuri incarcate de istorie la fel ca grecii, ca romanii, dar ce strazi! Nu am fost niciodata la Histria desi este intiparită in mintea mea din clasa aIVa. Si au trecut ceva ani! Dar cine ştie, poate că îi vine rândul.

  22. marilena
    03.07.2011 la 20:39

    Frumoasa e Dobrogea dar, si Moldova..

  23. 04.07.2011 la 10:35

    Marycix: cand ii vine randul?
    Asa spun si eu: lasa ca o sa vad cutare obiectiv la anul, lasa ca peste doi ani fac cutare calatorie si tot asa…
    Ceea ce se amana „pana data viitoare”, de multe ori inseamna „niciodata” sau, in cel mai bun caz, 5-10-20 de ani.

  24. Razvan Pascu
    (author)
    05.07.2011 la 19:42

    @Florin Bad: cand treci prin satul Sacele, la intrare scrie ca este locul in care s-a nascut Hagi 🙂

  25. Georgeta Popovici
    06.07.2011 la 18:52

    Razvan, avem si noi atat de multe urme, atat de multe locuri incarcate de istorie…dar nu stim sa ne promovam tara la fel de bine ca si strainii, grecii, italienii, etc…frumoasa tara bogata! Eu sunt patrioata si chiar imi iubesc tara! Avem mare, munte, istorie! Multumesc Rzvan pentru articolul taudespre cetatea Histria!

  26. Lili
    20.08.2013 la 21:07

    Am urmat sfatul si am mers la Casa veche….Mare greseala!!! Am primit mancare stricata desi am repetat in mai multe randuri ca ii voi da fetitei mele de un an din aceasta. Nu recomand, decat daca aveti stomacul rezistent la infectii….Vizitati bucataria, veti fi uluiti!

  27. Ionela
    23.05.2015 la 18:54

    Am lucrat in Cetatea Histria in vacantele de vara pentru ca sunt din localitatea din apropiere, Istria.
    Nu lucrez in domeniul arheologiei sau istoriei insa am invatat multe lucruri sapand in santier cu profesori de arheologie renumiti.
    Mirosul zonei dimineata foarte devreme (sapaturile in santier incep cel tarziu la 7 dimineata iar din sat cu bicicleta se tot fac 45 de min) mi-a ramas intiparit in memoria olfactiva.
    Cetatea Histria este un obiectiv turistic aparte in peisajul zonei si merita vazut cand treceti prin Dobrogea!

Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!