excursii-razvan-pascu

Majoritatea inceputurilor de an sunt amortite cand vine vorba de calatorii si concedii. Toata lumea a tras din greu de Revelion si Craciun si in ianuarie recupereaza. Prima scuza de calatorit din an este sarbatoarea Sfantului Valentin (american) pe care merita sa o sarbatoresti printr-o plimbare romantina pe alte meleaguri. As fi propus si Dragobetele, insa fiind o sarbatoare nationala nu ne ajuta prea mult.

Acum doi ani am ales ca destinatie de Valentine’s Day orasul Viena, ocazie cu care orasul mi-a demonstrat ca nu este o destinatie exclusiv de Craciun si ca are foarte multe atractii de oferit pe tot parcursul anului. Ziua mea este pe 15 februarie asa ca am avut un dublu motiv de sarbatoare.

Fata de perioada sarbatorilor de iarna cand orasul este foarte aglomerat, in februarie am putut sa vizitez in liniste fiecare obiectiv, sa ma plimb fara sa fiu calcat pe picioare si cel mai important, am gasit usor masa la restaurant.

Pe langa obisnuitele cumparaturi, daca ajungeti la Viena cu ocazia Zilei Indragostitilor, nu trebuie sa ratati cea mai veche gradina zoologica din lume, Gradina Zoologica Schonbrun (unde puteti vedea si pinguini). Desi nu sunt un mare amator de muzee, in Viena recomand un tur ghidat prin Palatul Schonbrunn, deoarece informatiile oferite sunt foarte utile, dar si Muzeul printesei Sisi, unde veti putea afla mai multe despre aceasta printesa a Habsburgilor. Nu uitati nici de cladirea-minune, “Hundertwasserhaus” creata initial ca bloc de locuinte sociale si transformata apoi intr-un simbol arhitectonic al orasului.

In plus, in februarie mai gasesti si ceva reduceri la magazine, iar outlet-ul Parndorf este numai bun de cutreierat.

Eu am zburat pe atunci cu SkyEurope, care intre timp a dat faliment. Acum pe ultima suta de metri puteti incerca sa gasiti ceva bilete la Fly Niki sau Austrian Airlines. Cei care locuiesc in vestul tarii au si varianta de a merge cu masina, asa ca cei de prin Timisoara, Oradea sau alte orase din vest se pot hotari daca pleaca spre Viena chiar in aceasta zi.

16 comentarii

  1. Iulian
    11.02.2011 la 10:56

    La Austrian erau oferte acum o saptamana cu 89 euro…nu stiu daca ma sunt dar erau faine

  2. Rizica Stan
    11.02.2011 la 11:34

    Viena este o destinatie buna pentru orice anotimp, intr-adevar…

  3. isabela
    11.02.2011 la 11:43

    Multumesc,Razvan!Foarte frumos…..

  4. isabela
    11.02.2011 la 11:51

    Sunt singura si trista de Valentine’s Day.Asa e!

  5. 11.02.2011 la 12:03

    Mai adauga, te rog, la recomandari, macar si Belvedere, unde poate fi vazut „Sarutul”, splendida pictura a lui Klimt si catedrala Sf.Stefan, simbolul oficial al orasului Viena.

  6. Razvan Pascu
    (author)
    11.02.2011 la 12:04

    @ Zina, de-acord, se adauga. 🙂 Dar oricate locuri frumoase din Viena am adauga, tot nu e suficient.

  7. 11.02.2011 la 12:14

    La recomandari se pot adauga foarte multe…dar fiecare cauta ceeea ce ii place. Fiind vorba despre Valentine’s Day nu trebuie sa uitam nici de atractiile dulci sau culinare ale Vienei, fiindca, nu-i asa, iubitei i-ar placea cu siguranta…iar in materie de florarii, mi se pare greu de egalat in varietate si bun gust.

    Asa e, noi suntem mai avantajati, de data asta, in ceea ce priveste transportul: in 5-6 ore ajungi la Viena din Timisoara, depinde cat esti de dispus sa calci acceleratia…

  8. Razvan Pascu
    (author)
    11.02.2011 la 12:28

    @ Traveling Hawk: daca as sta in Timisoara as merge la Viena in fiecare luna…

  9. 11.02.2011 la 14:11

    Si daca vrei sa-ti impresionezi iubita definitiv, merita sa cumperi 2 bilete la unul din balurile Vienei. Acolo ea se va simti ca o printesa si tu vei culege laurii lui Fat Frumos! 😉

  10. 11.02.2011 la 20:12

    Razvane, tu cred ca da si ma bucur pentru tine. Eu nu-mi permit.

  11. Razvan Pascu
    (author)
    11.02.2011 la 20:37

    Ileana, mai multe detalii despre balurile din Viena poti afla aici: http://www.wien.info/en/music-stage-shows/dance/ball-season

    🙂

  12. Alexandra
    12.02.2011 la 16:45

    M-as duce si eu in fiecare sambata la Viena… Azi s-a dus deja, poate saptamana viitoare:D

  13. Ioana
    13.02.2011 la 18:08

    Am sa ajung si eu la Viena pe 23 februarie. Multumesc pentru recomandari!

  14. Alin
    24.02.2011 la 23:39

    Din Bucuresti la Viena se poate zbura cu FlyNiki. Un bilet promo costa 90eur dus-intors.

  15. Mircea Beznea
    14.03.2011 la 21:37

    Viena este cel mai cool oras!!!!

  16. 18.03.2011 la 00:04

    de 2 ori de craciun am fost la viena! ramane pt mine orasul magic al iernii!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!