excursii-razvan-pascu

Maine este ultima zi a calatoriei prin America de Sud. A fost ceva incredibil, greu, frumos, obositor, care te lasa fara cuvinte. Ma asteptam sa fie frumos, dar nu asa de frumos, ma asteptam sa raman cu multe amintiri, dar nu mi-am imaginat ca vor fi atat de multe, m-am gandit ca va fi de neuitat, dar nu chiar asa.

Am trecut prin multe, au fost peste 3 saptamani pline in fiecare zi, de la ger la -10 grade pana la caldura de 35 de grade, de la Revelion la Santiago de Chile pana in Ushuaia, cel mai sudic oras al lumii, de la ghetarul Perito Moreno pana la cea mai mare colonie de pinguini Magellan din lume.

Chile, Argentina si Uruguay sunt niste tari deosebite (ca majoritatea tarilor din lume), insa ceea ce le distinge de altele sunt oamenii: mereu calzi, mereu dornici sa te ajute, mereu alaturi de tine si mereu cu ganduri si cuvinte frumoase (e drept, mai sunt multe tari in care oamenii sunt cei despre care iti amintesti la sfarsit).

Maine este ultima zi in Argentina, o voi petrece in Buenos Aires si va spun tuturor ca desi astept sa ajung acasa in scaunul meu de la IKEA, o sa imi fie dor de Argentina, tara in care toata lumea spune „Te rog” si „Multumesc„, „Pupici” si „Noroc„.

Iar pentru o poveste a acestei „calatorii de poveste” va invit pe toti sa cumparati in acest weekend ziarul Libertatea de Duminica.

12 comentarii

  1. 22.01.2011 la 04:46

    Felicitari Razvan ca ai dus la bun sfarsit aceasta calatorie! Drum bun spre casa, unde te asteptam cu povesti mai detaliate 🙂

  2. Anca
    22.01.2011 la 10:37

    Sa ai drum bun la intoarcere si multa inspiratie, ca sa poti scrie despre aceasta calatorie ,si, sa poti bucura sufletele „muritorilor de rand”!

  3. rizica
    22.01.2011 la 12:08

    Drum bun si sa te intorci acasa sanatos!

  4. Diana S.
    22.01.2011 la 12:20

    FELICITARI DIN TOATA INIMA!!!!MA BUCUR PENTRU INSPIRATIA VOASTRA DE A VIZITA ACESTE LOCURI DEOSEBITE SI DE A INTERACTIONA CU OAMENI SIMPLI,DAR ATAT DE CALZI SI PRIMITORI.
    NOI,CEI CARE AM URMARIT CU SUFLETUL LA GURA APARITIA UNUI ALT ARTICOL INTERESANT,CEI CARE PRIMUL LUCRU PE CARE-L FACEAM LA TREZIRE ERA DESCHIDEREA CALCULATORULUI SI APOI DESCHIDEREA BLOGULUI TAU,CEI CARE DATORITA CURAJULUI SI INSPITARIEI VOASTRE AM CALATORIT ALATURI DE VOI PANA LA CAPATUL LUMII….NOI TOTI VA ASTEPTAM CU DRAG ACASA!
    VA PUPAM DULCE SI VA URAM DRUM BUN!

  5. nickro
    22.01.2011 la 18:51

    Te aşteptăm acasă cu relatări in extenso!

  6. 22.01.2011 la 19:19

    Bravo Razvane.. esti tare 🙂 . Sper sa pot face si eu asa ceva candva in viitorul apropiat..indepartat..cat mai curand mai bine.. dar nu conteaza.. 🙂 cu siguranta voi pleca va vad lumea

  7. 23.01.2011 la 18:57

    frumoasa calatorie
    3 tari superbe

  8. 24.01.2011 la 08:49

    Oare la ora asta am putea să-ţi spunem „Bine ai revenit!” ? 😀

  9. Razvan Pascu
    (author)
    24.01.2011 la 12:53

    Da, am ajuns acasa, in Bucuresti.

  10. 25.01.2011 la 17:49

    La mine pe blog ai o nominalizare la concursul Cel mai bun blog din 2010 şi leapşa respectivă.:D

  11. Razvan Pascu
    (author)
    25.01.2011 la 20:47

    Zina, multumesc.

  12. 26.01.2011 la 05:49

    bine ai revenit!
    ai descris foarte bine,experienta ta in Argentina,si mie mi-a lasat tot impresia asta,a fost ceea mai reusita vacanta din viata mea,este o tara fabuloasa.
    nu exista zi,in care nu ascult macar o melodie de Carlos Gardel.
    a fost obositor sa vezi atatea,intr-un timp asa scurt,dar cu siguranta a meritat.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!