excursii-razvan-pascu

Desi dupa toate parerile stranse de pe forumuri despre Valparaiso si Vina del Mar, balanta inclina spre negativ, banuind ca in ziua de 1 Ianuarie nu prea aveam ce face in Santiago, majoritatea obiectivelor fiind inchise, mi-am propus sa folosesc aceasta zi pentru o scurta excursie in cele 2 statiuni renumite din Chile, de la Oceanul Pacific: Valparaiso si Vina del Mar.

In Chile nu exista retea de cai ferate, astfel ca singurul mijloc de transport intre localitati este autobuzul. Pretul unui bilet la Valparaiso (circa 140 km) este de 6 dolari si ajungi in 2 ore. Dupa ce am hoinarit vreo doua ore pe unul dintre dealurile ce inconjoara orasul Valparaiso, Cerro Bellavista, pot spune ca mare parte din ceea ce am citit pe forumuri este adevarat. Valparaiso inca nu si-a gasit “calea” in „cariera” sa de statiune turistica. Valparaiso are putin din toate: este boema, cu case mici si colorate, cu ateliere de galerii si muzee in aer liber dar si moderna cu blocuri recent-construite sau saraca si mizera cu case in paragina si strazi foarte murdare.

Dintre toate dealurile de urcat din Valparaiso, din cauza faptului ca nu functiona ascensorul care sa te duca in varful acestora, am ales sa vizitez unul singur, si anume Cerro Bellavista, care, in mod asemanator cartierului cu acelasi nume din Santiago, este locul artistilor, pictorilor, sculptorilor. Tot aici se gaseste si casa de vara a poetului national Pablo Neruda, “La Sebastiana”, cu o vedere incredibila asupra oceanului si portului.

Tot aici, in Bellavista, o asociatie non-profit, Fundacion Valparaiso a creat un muzeu in aer liber, diversi artisti chilieni pictand peretii caselor.

Intre statiunile Valparaiso si Vina del Mar exista un Metrou care circula din 10 in 10 minute si un bilet costa cam 1 dolar.

Despre Vina del Mar toti cei care au mai calcat pe aici au spus ca este mult mai frumoasa si aranjata decat Valparaiso. Dupa ce am vizitat-o pot spune ca asa este, este o statiune curata, frumoasa, cu multe hoteluri si locuri pentru luat masa. Cu toate acestea, este o statiune simpla si in afara de statuia Rapa Nui de la Muzeul de Arheologie (statuie adusa din Insula Pastelui), calatorul inrait nu isi simte aptitudinile puse la incercare. Statiunea seamana cu Mamaia de la noi, doar ca are ceva mai multe hoteluri si mult mai putine masini de lux. Apropo de masini de lux, dupa 4 zile de Chile pot spune ca cea mai luxoasa masina pe care am vazut-o aici este un BMW X5, desi Chile este cel mai dezvoltat stat din America de Sud, cu o economie mult mai puternica decat a Romaniei si cu crestere economica inclusiv in ultimii ani, cei de criza.

La sfarsitul zilei, intors in Santiago, m-am intalnit cu un roman stabilit aici de 10 ani care a aflat ca sunt in Chile si m-a contactat pe blog. In ziarul Libertatea a aparut acum cateva zile un articol despre calatoria mea, Ambasada Romaniei din Chile a trimis o revista a presei catre o parte dintre romanii stabiliti aici (majoritatea pentru ca si-au intemeiat familii aici), iar Cornel, unul dintre acesti romani, m-a contactat si am petrecut o seara deosebita in compania sa si a sotiei sale chiliene.

Santiago de Chile vazut de sus

16 comentarii

  1. 03.01.2011 la 15:41

    Imi plac comentariul si pozele dar spune, sunteti bine? Ati simtit cutremurul? Care este situatia acum?

  2. nickro
    03.01.2011 la 19:17

    Interesant mi se pare şi că România şi Chile sunt „colege” de clasament, conform World Bank şi CIA World Factbook, la P.I.B. (GDP) nominal, în 2009:
    I. World Bank (millions of USD
    45. Chile 163,670
    46. Romania 161,110
    II. CIA:
    46. Chile 161,800
    47. Romania 161,500
    http://p8g.tw/?6zO

  3. 03.01.2011 la 20:58

    Nu ti-e frig in tricou, vad ca afara ninge 😛
    Am vazut ca si in Argentina a fost cutremur, cu o zi sau doua inainte de cel din Chile, dar ziceau ca fara pagube. Daca s-ar muta Romania in zona aia, acum am sta toti la cort.

  4. Razvan Pascu
    (author)
    03.01.2011 la 21:46

    Sunt bine. Nu am simtit cutremurele: pe 1 ianuarie a fost cutremur in Argentina si eu eram in Chile, pe 2 si 3 ianuarie a fost in Chile si eu eram deja in Argentina.

    George, e foarte cald, peste 32 de grade.

    Nickro, multumesc foarte mult pentru statistici; chiar vroiam sa caut.

  5. 03.01.2011 la 21:48

    Despre Chile cred ca stiu cele mai putine lucruri, dar pe masura ce aflu, mi se pare foarte interesant. Din ce am vazut aici mi se pare un loc foarte boem:)

  6. calin C
    03.01.2011 la 21:55

    Se zice ca Chile el cel mai scump stat sudamerican. E oare adevarat?

  7. Razvan Pascu
    (author)
    03.01.2011 la 22:26

    E mai scump decat Romania, in special apa si transport. O sa scriu si preturi intr-un articol.

  8. 03.01.2011 la 23:25

    Foarte interesanta ideea muzeului in aer liber cu peretii pictati ai caselor. Din fotografia ta pare un loc tare plin de culoare si energie.

  9. 04.01.2011 la 07:48

    Foarte inspirata ultima poza, o panorama superba. Articolele si pozele tale mi-au facut dor de soare 🙁

  10. rizica
    04.01.2011 la 10:49

    Privind pozele mi s-a facut dor de mare, plaja, soare…de fapt la 32 de grade poti face plaja lejer..

  11. Anamaria
    04.01.2011 la 19:56

    Foarte frumos articolul :).calatorie cat mai placuta in continuare.

  12. Dor
    04.01.2011 la 21:43

    Ar fi interesat sa creezi o Lista a preturilor celor mai uzuale marfuri: mancaruri, transport, apa, ..etc pentru o comparatie cu viata Europeana! Calatorie placuta in continuare!

  13. 04.01.2011 la 22:40

    Inteleg ca ai reusit sa mergi intr-o calatorie la capatul lumii dar poate ne zici si noua cum e faza cu sponsorizarile astea…
    si mai ales de cati bani e nevoie sa faci chestia asta?

    si ma gandesc oare mami si tatucu cu cate relatii trebuie sa fie prin agenda…:(

  14. Razvan Pascu
    (author)
    05.01.2011 la 02:41

    @ hannah: te las sa te gandesti in continuare…

  15. Alexandra
    05.01.2011 la 22:13

    @hannah: Sa intelegem ca te roade invidia ca mami si tatucu tau nu au atatea relatii?:))
    @Razvan Pascu: esti atat de diplomat.. eu m-am enervat de cum am citit si nici macar nu era vorba despre mine:))
    Dar revenind la subiect, in Santiago mi-ar place sa merg, pare un oras pe gustul meu, cel putin din poze si descrierile tale, dar cele doua statiuni par cam… prea colorate si saracacioase. Poate asta e farmecul lor, insa doar tu poti stii, ca le-ai vazut cu ochii tai. Insa, totusi cred ca mi-ar placea sa le vizitez pana la urma, asa ca experienta.

  16. Razvan Petrescu
    09.01.2011 la 15:03

    In 2005 am stat peste 4 luni in Santiago, ocazie cu care am reusit sa vad putin tara, atat cat mi-au permis weekend-urile.
    Vina del Mar e intr-adevar o statiune f. frumoasa, mi-e dor si acum de dupa-masa aceea superba petrecuta pe o teresa in luna mai, la aprox. 20 grade, asta la sapt. dupa ce aproape am schiat in Valle Nevado.

    Santiago e singura capitala din lume, cred, situata la 2 ore de ski si 2 ore de plaja. Teoretic poti sa le faci pe amandoua in acelasi weekend, daca vremea e buna, desi apa e rece mai tot timpul anului, nu prea se poate face baie.

    Inca un loc deosebit de vizitat: San Alfonso del Mar, tot cam la 2 ore de Santiago, cea mai mare laguna artificiala din lume.

    Iar drumul care urca spre nord pe coasta Pacificului, incepand din Valparaiso este la fel: superb.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!