excursii-razvan-pascu

Spuneam aici ca din punctul meu de vedere Dublinul are doua personalitati complet opuse. Ziua este un oras normal, cu oameni grabiti si turisti, magazine si cafenele. Noaptea, dupa ora 21.00, Dublin este orasul barurilor si pub-urilor, iar zona Temple Bar devine neincapatoare.

Adevarul este ca pana cand nu petreci intr-un bar cu un pahar de Guinness in fata, nu poti spune ca ai cunoscut orasul si spiritul irlandez.

Revenind la baruri si Temple Bar, seara in Dublin ai doua optiuni de locuri unde te poti simti bine: pub-uri cu muzica house, bautura multa si amestecata, multi pusti si inghesuiala cat cuprinde sau pub-uri cu muzica live, irlandeza, mai domoala, savurata cu un pahar de Guinness in fata. Sincer sa fiu, prefer al doilea tip de baruri si chiar m-am simtit foarte bine intr-un astfel de loc, in barul O’Sheas.

Pub-urile cu muzica irlandeza le gasesti in special pe strazile din apropierea O’Connell Street, in partea nordica a orasului. Oameni de toate varstele, localuri aerisite (pentru ca si in Irlanda, ca in mai toata lumea civilizata, NU se fumeaza in locurile publice) si atmosfera placuta.

La polul opus se afla celebra zona Temple Bar, care este in partea sudica a orasului si atrage turisti galagiosi, sub 25 de ani (fetele) si fara numar (barbatii). Trotuarele si strazile inguste sunt pline de grupuri de tineri care au iesit la o tigara sau mai simplu, sarbatoresc direct pe strada.

Temple Bar a inceput ca o zona oferita regiei locale de transport in comun pentru a-si face aici garajele pentru autovehicule, insa deoarece nu si-au mai permis sa intretina aceste spatii, au decis sa le inchirieze pe sume de bani foarte mici, mestesugarilor si antreprenorilor locali. Magazin dupa magazin, cafenea dupa cafenea si bar dupa bar, zona a crescut si si-a luat numele dupa rectorul Trinitty College, Sir William Temple ce isi avea casa aici.

Daca sunteti interesati de o afacere in Dublin, un bar in zona Temple Bar se vinde acum cu 280.000 EUR, conform unui website cu afaceri de vanzare. 🙂

15 comentarii

  1. 08.10.2010 la 08:29

    Bune fotografii, atragator articol ! Acum economistul din tine sa ne invete cum sa facem rost de bani sa ne ducem acolo :))

  2. gabbis
    08.10.2010 la 09:35

    Imi place de irlandezi ca nu pica franti dupa o zi de munca si mai au chef de iesiri nocturne seara de seara…Bravo lor!

  3. 08.10.2010 la 10:42

    Nu prea credeam dar asta da schimbare de „personalitate”:D

  4. 08.10.2010 la 10:52

    Mai Razvane, e frumos sa ma corupi tu numai cu propuneri „betive”: ba Beaujolais, ba Temple bar ?! Cred ca trebuie sa gust un paharel de afinata, facuta de noi, din afine de pe Valea Ariesului! Aaa, dar cum sa produc atmosfera???? Musai de mers la Dublin! Sa vedem daca prindem ceva dupa masa, la Blue Air!

  5. Razvan Pascu
    (author)
    08.10.2010 la 11:29

    @ steiul: am ras pe burta. 🙂 nu mi-am schimbat personalitatea, am ramas la fel. Insa era ziua logodnicei mele si am mers si eu o data intr-un pub sa beau o bere Guinness. 🙂 Aaaa, si am mai facut ceva…niste degustari de whiskey, o sa povestesc… 🙂 In rest, nu mi-am pierdut noptile prin baruri, dupa plimbari de la 8 dimineata pana la 8 seara e mai greu sa treci si prin pub-uri noaptea… 🙂

    @ Traveling Hawk: succes la oferta Blue Air de astazi. Cred ca o sa fie bataie pe locuri. 🙂

  6. Claudia
    08.10.2010 la 11:33

    Abia acum am realizat ca acesta e orasul in care as vrea sa traiesc 😀 Multumesc Razvan!

  7. rizica
    08.10.2010 la 16:08

    Se pare ca viata echilibrata, siguranta zilei de maine face din irlandezi niste oameni relaxati..

  8. 08.10.2010 la 17:57

    Eu as cumpara mai degraba un bar pe Lipscani, caci in ultimul timp mi se pare tare animat.
    Dar ma mut si la Dublin daca il primesc cadou 🙂

  9. Razvan Pascu
    (author)
    08.10.2010 la 19:48

    @ Rizica: sa stii ca si irlandezii o duc destul de greu in aceasta perioada.

    @ Vertange11: corect, o afacere pe Lipscani merita toti banii.

  10. 08.10.2010 la 21:49

    Hm, Dublinul noaptea! Un vis! Foarte tare scris articolul, nu dau prea des de perspective atat de personale!

  11. 09.10.2010 la 12:51

    E prima data (si probabil ultima) ca am incercat sa cumpar un bilet la acea promotie Blue Air. Rezultatul a fost la toate combinatiile „ne pare rau….”sau „sold out”. Asta era pe la ora 16, dupa care am renuntat. Ori nu ma pricep eu cum se face, ori…chiar asa, la destinatii diferite si date diferite sa fie totul vandut dupa nici o ora?!

  12. Razvan Pascu
    (author)
    09.10.2010 la 19:57

    @ Traveling Hawk: poate ca e mai bine. Tribunalul a declarat ieri Blue Air in insolventa.

  13. 10.10.2010 la 01:40

    🙂 am auzit si eu azi, la TV si l-am vazut si pe dl. Racaru contrazicand decizia. Dupa cum ziceam, nu mai incerc alta data. Un low cost normal este destul de bine.

  14. Ciprian
    12.10.2010 la 15:21

    Interesant articol. Bravo, spune-mi si mie cum ti-ai planificat aceasta iesire.

  15. Razvan Pascu
    (author)
    12.10.2010 la 18:58

    @ Ciprian, destul de simplu. Mi-am luat biletul de avion si cazarea si am plecat. 🙂

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!