excursii-razvan-pascu

Mai jos aveti cateva imagini deosebite din Romania. Sunt imagini de la Festivalul Medieval de la Sighisoara, care s-a desfasurat weekendul trecut.

Imaginile dovedesc ca „Romania e frumoasa” (campania pe care am inceput-o pe blog) merita sa includa si acest oras medieval, singura cetate inca locuita din Europa.

Imagini de la festival:

14 comentarii

  1. 28.07.2010 la 09:00

    Frumoase imagini!

  2. mmada
    28.07.2010 la 09:44

    Cetatea din Sighisoara….este pur si simplu magnifica niciodata nu ma satur sau nu ma plictisesc pe acolo….totusi nu mi-a prea placut ca au pus intrarea 10 lei…..pentru ca peste o saptamana cand nu va mai fi lume prin zona este intrare libera…..
    Dar in rest felicitari pentru tot spectacolul facut a fdost super

  3. 28.07.2010 la 09:49

    Ce putina lume a fost anul asta la festival! Cel putin asta observ din poze.

  4. Iulia
    28.07.2010 la 09:55

    Intr-adevar Sighisoara e frumoasa !

  5. gabbis
    28.07.2010 la 10:23

    Sighisoara are sarmul si romantismul ei anume, imi amintesc de o pereche care s-a casatorit anii trecuti chiar de zilele medievale…Iar Romania este intr-adevar frumoasa si o recunoastem cu totii, chiar daca cateodata ne plangem de cei care locuiesc in ea..

  6. 28.07.2010 la 10:26

    super frumos !
    ar trebui sa fim mandrii de tara noastra.

  7. rizica
    28.07.2010 la 11:21

    Avem o tara frumoasa, frumoasa de tot, magnifica…

  8. amarie
    28.07.2010 la 12:24

    Cu un optimism temperat, chiar voi incerca la anul sa particip la Festivalul medieval de la Sighisoara, fara paseism facil, ci cu gandul si simtirea la valorile perene.

  9. 28.07.2010 la 12:54

    Seamana putin cu zona centrala a Sibiului! Nice work 🙂

  10. Razvan Pascu
    (author)
    29.07.2010 la 07:51

    @ Jurnaldecalator: nu a fost putina lume.

    @ Costi: o sa pun si fotografii din Sibiu.

  11. dumitrescu oana
    07.08.2010 la 10:09

    asa de rau imi pare ca nu am fost si eu la festival am fost in vacanta la sovata care nu e foarte departe iar sighisoara am fost sa o vizitez exact a doua zi dupa ce sa terminat festivalul ..pentru ca nu am stiut de el…oricum e foarte frumoasa si asa …si am urcat acele scari acoperite de nu mai puteam de picioare..doarte frumos

  12. Alexandrescu Corina
    15.08.2010 la 18:23

    Am avut noroc anul acesta am vazut in sfarsit Sighisoara,am prins festivalul,am fost pe stradutele inguste si pietruite,pe sub zidurile imbatranite de vreme,de unde apar intempestiv cavaleri,calugari,clovni,vrajitori,etc.,apar dintr-o lume in care fabulosul si teribilul traiau laolalta.
    Acest festival parca incearca sa reinvie o epoca ce ni se parea apusa prin joc,dans,teatru si muzica,dar si prin farmecul si personalitatea de neconfundat a acestui oras.

  13. Adana
    17.08.2010 la 22:38

    Poate va intereseaza si festivalul medieval „Turnirul Cetatilor” Bran, Rasnov, Fagaras si Brasov din perioada 14 august – 18 septembrie 2010. Vor exista la festival tot felul de elemente autentice, lupte între cavaleri, trasul cu arcul, turnirurile şi paradele de cai. Si mai ales degustarile din mancarurile specifice cavalerilor: burta dragonului, bulgări de pâine, ospăţul cavalerului şi ţepuşele, mâncăruri care promit să iti dea puteri magice.

  14. Georgeta Popovici
    29.07.2011 la 13:47

    Recomand si eu sa mergeti la Sighisoara in cetatea medievala dar si in imprejurimi. Este atat de frumos! As mai merge inca o data acolo! Merci Razvan pentru poze!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!