excursii-razvan-pascu

Am promis sa fac un articol cu fotografii ale mancarurilor pe care le-am incercat in China. Unele au fost foarte bune, altele doar bune, iar altele au ramas in farfurie. 🙂

Am mancat taitei cu carne de porc, de vita si …cine mai stie ce altfel de carne, tocanita picanta si dulce cu carne de porc, orez amestecat cu omleta, cartofi si fructe in caramel, „sarmalute” in foi de bambus, oua de prepelita pe bat, pasteis de belem (prajiturele cu oua) – f. bune!, carne de vita si porc pe bat cu diferite sosuri (foarte picante), chiftelute de peste cu sos alb, gandacei (niste scorpioni mai mici), ananas feliat, carnaciori  de soia, prajitura de orez cu sos de ciocolata, clatite umplute cu legume, galuste umplute cu carne, legume sau ciuperci si multe altele.

Cateva fotografii cu ceea ce am mancat in China aveti mai jos. Oricat ar parea de ciudat un fel de mancare, unele sunt chiar bune, iar chinezilor le plac foarte mult. Greutatea cea mai mare a fost ca … majoritatea celor de mai sus le-am mancat cu betisoarele.

P.S. Gandaceii au fost crocanti si cam uleiosi. Au fost ok. 🙂

12 comentarii

  1. rizica
    20.04.2010 la 08:20

    Razvan, ai un stomac „beton”…daca ai reusit sa mananci toate acele mancaruri fara sa te „doara burta”….

  2. larisa
    20.04.2010 la 09:53

    si totusi la partea cu „gandaceii” nu te am inteles !! 🙂 cum ai putut manca ? celelalte aratau foarte bine !

  3. Georgiana
    20.04.2010 la 10:16

    larisa probabil de curiozitate

    si eu as fi incercat

  4. 20.04.2010 la 11:44

    Tu chiar esti curajos daca te-ai incumetat sa mananci de la vanzatorii stradali.
    Fursecurile si fructele caramelizate arata chiar bine. 🙂

  5. 20.04.2010 la 12:53

    Nu stiu in China, dar in Japonia vanzatorii stradali au cateodata cele mai bune mancaruri si sunt respectati pentru asta 🙂 Niciodata nu mi s-a intamplat sa ma uit in standurile lor si sa vad mizerie (dezordine, sigur, dar mizerie as in „n-a mai vazut apa si detergent de mii de ani” nu), iar Osaka e recunoscuta pentru food-stalls-urile ei unde se face coada de multe ori 🙂

    On-topic acum: felicitari, Razvan! Cred ca e mare pacat sa mergi in China si sa nu te bucuri de diversitatea ei culinara. Avand in vedere ca mai toate orasele europene au cate un restaurant chinezesc sau mai multe, dar ca gustul mancarii difera in functie de gusturile poporului-gazda 😀 nu e lucru mic sa vezi cum este de fapt mancarea chinezeasca la ea acasa 🙂

  6. 20.04.2010 la 19:09

    Par delicioase. Mi s-a facut foame

  7. Razvan Pascu
    (author)
    20.04.2010 la 22:23

    Da 🙂

  8. Razvan Pascu
    (author)
    20.04.2010 la 22:24

    Eram curios, exact cum a spus Georgiana.

  9. Razvan Pascu
    (author)
    20.04.2010 la 22:25

    Am mancat doar de acolo unde mi se pareau mai curati. Si in plus, aveam vaccinul de hepatite facut… 🙂

  10. Razvan Pascu
    (author)
    20.04.2010 la 22:26

    Multumesc Misaki. Exact asta mi-am spu si eu: daca tot am ajuns pana acolo, sa incerc cat mai multe.

  11. 21.04.2010 la 07:43

    Nu puteai sa iei si la pachet? 🙂

  12. matrix74
    01.02.2012 la 13:04

    Am fost si eu o luna si o saptamana in China, in Nanjing unde principala problema pe parcursul intregii sederi a fost mancarea…efectiv daca nu erau restaurantele cu specific european muream de foame. Am incercat toate soiurile de mancaruri cu specific local dar cu exceptia deserturilor in rest nu mi-a placut nimik…supa de zarzavat era de fapt apa fiarta in care se aruncau ceva legume fierte…fasolea lor enorma era jumatate cruda…oscioarele cu urme de carne cu care riscai sa te ineci…etc…mi-a placut o singura data o mancare de peste la tava…efectiv ne-a prezentat initial pestele viu intr-o galeata dupa care l-au adus gatit..a fost excelent

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!