excursii-razvan-pascu

Nu am mult timp sa scriu, asa ca voi fi scurt:

  1. Cairo s-a intins pana la 500 de metri de piramide. Inca de pe drum esti coplesit de imensitatea piramidelor, iar daca ai parte de un sofer bun (asa cum am avut noi), poate sa iti ofere o panorama a celor mai importante 3 piramide: Keops, Mikerinos si Kefren.
  2. Am luat un tur de 2,5 ore cu camilele la piramide si Sfinx. Costa destul de mult (cam 55 dolari de persoana), dar a meritat toti banii.
  3. Ghidul, un tanar care a invatat engleza in ultimii 14 ani de la turisti, ne-a facut cele mai reusite fotografii si ne-a explicat detalii despre construirea piramidelor. Se poate sa intrati si fara camile in complexul turistic de la Giza, iar biletul este de aproximativ 12 dolari.
  4. Piramidele m-au impresionat cel mai mult pana acum. Este incredibil cum au fost construite acum mii de ani, fara roata sau scripeti. Se pot vizita si inauntru (taxe suplimentare), dar nu recomand.
  5. Am mers mai departe catre Memphis, prima capitala a Egiptului. Memphis este un oras desprins parca din istoria de acum cel putin 1000 de ani a locului, saracia fiind omniprezenta. De vizitat ar fi muzeul in aer liber cu cateva statui si un Sfinx in mijloc.Merita.
  6. In continuare am vizitat cea mai veche piramida din lume, Saqqara (de acum 9000 de ani). Este cunoscuta mai mult sub numele de „Piramida in trepte”. Tot acolo am vizitat si mormantul lui Titi (piramida), unde am avut ocazia sa vedem si inauntrul unei piramide.
  7. Seara, de la 10 (dupa 2 ore de intarziere doar la plecare), am luat trenul de noapte spre Luxor. Mancarea buna, tren pazit, plin de turisti. Desi se zguduia intr-una si frana din 10 in 10 minute, am apucat sa dormim un pic, mai ales ca a avut si o intarziere de 5 ore. Am ajuns la Luxor undeva in jurul orei 11.
  8. La cat de jalnic merge internetul, voi adauga poze altadata…

Razvan Pascu

0 comentarii

  1. […] Original Blog » 04 November 2009 – Blog « Criza economica din SUA in cifre: 1929-1933 vs 2007-2009 […]

  2. Laura
    05.11.2009 la 10:29

    Calatorie placuta in continuare!
    P.S: Mai traieste camila :)?

  3. rizica
    05.11.2009 la 12:12

    Calatorie placuta in continuare si…fara evenimente neplacute.

  4. Andra
    05.11.2009 la 12:34

    Super Fata de Perna! Foarte tare!
    Ce ne aduci bun din Egipt?

  5. adina
    05.11.2009 la 13:30

    de ce nu recomanzi vizitarea piramidelor inauntru?

  6. larisa
    05.11.2009 la 15:28

    sunt curioasa totusi de ce anume nu recomanzi vizitarea piramidelor in interior ? este mult prea scump sau pur si simplu superstitie ?

  7. Adrian
    06.11.2009 la 02:50

    Calatorie placuta mai departe

  8. 06.11.2009 la 09:37

    Calatorie placuta mai departe si asteptam noi impresii.

  9. 06.11.2009 la 16:01

    Din cate mi-a spus un profesor din facultate, care a fost in piramide, inauntru e un aer ffff inchis (de mii de ani… ;P), caldura mare, spatiu ff stramt, ingust, praf… Poate de aceea nu recomanda Razvan calatoria… decat celor cutezatori si fara probleme cardiace sau arteriale.

  10. imperator
    08.11.2009 la 12:48

    Aerul e cam inchis si cald… Daca tot ai ajuns acolo, eu zic ca e o experienta sa intri in piramida desi nu e mare lucru de vazut

  11. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:25

    Cred ca da … 🙂 O chema George Bush…nu imi placea deloc. A doua era Michael Jackson…super tare cea de-a doua 🙂

  12. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:25

    Multumesc…o sa va povestesc ceva zilele astea…. 🙁

  13. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:44

    Bomboane… 🙂

  14. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:45

    Eu nu am intrat dar cei care au fost mi-ai spus ca nu e nimic de vazut, nici macar cateva lucruri precum la mormintele faraonilor. Plus ca e un tunel mic, aer putin si costa si bani.

  15. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:48

    Superstitie nu neaparat si nici foarte scump nu este (cred ca maxim 10 dolari). Am scris mai sus de ce…

  16. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:48

    Mersi frumos

  17. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:49

    Maine despre Aswan, Abu Simbel si din nou Cairo.

  18. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:50

    Exact astea sunt motivele. Toti spun ca nu e nimic de vazut acolo…iar daca si Imperator spune asta, atunci trebuie sa il credem.

  19. Razvan Pascu
    (author)
    08.11.2009 la 17:52

    Era coada mare, timp putin, soare mult, asiatici si mai multi, feedback nasol – deci nu am intrat. 🙂

  20. niko
    03.01.2010 la 14:05

    este frumos acolo???
    eu am un proiect de facut si am ales cele tri piramide ce detalii imi poti da despre ele??

  21. 03.01.2010 la 14:06

    am un proiect de facut la istorie ce detalii imi poti da despre cele tri piramide??

  22. Razvan Pascu
    (author)
    03.01.2010 la 19:37

    Pentru detalii citeste ghiduri turistice si cauta pe net info pt proiect.

  23. Teodor Dragomir
    24.03.2010 la 14:30

    O mica corectie:Saqqara are 5000 ani,nu 9000;A fost creatia arhitectului Imhotep,preotul faraonului Zoser,dinastia a 3-a.

  24. Teodor Dragomir
    24.03.2010 la 14:33

    Prima piramida din istoria Egiptului Antic-Piramida in trepte-a fost etapa arhitectonica superioara mormantului clasic,pana atunci,Mastaba.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!