excursii-razvan-pascu

Saptamana trecuta am fost din nou in zona Fundata. E la 15 km de Bran dar imi place mult mai mult acolo pentru ca este o zona in care inca poti sa mai vezi natura in splendoarea sa, aproape la fel de salbatica precum ar trebui sa fie. Pretul terenurilor in zona Fundata este inca unul bun, mult mai mic decat in zona Bran, unde casele si pensiunile sunt una langa alta, e multa aglomeratie si mizerie.

Va atasez mai jos cateva fotografii de la Fundata ca sa vedeti cat de frumos este peisajul. Tot saptamana trecuta am fost si pe Transfagarasan, pana la Balea Lac. Peisajele sunt frumoase si merita vazute dar cred ca, daca si oamenii ar fi mai civilizati, ne-ar face tuturor o mai mare placere sa vedem toate acele locuri. Degeaba peisajul naturii e foarte frumos la Vidraru daca oamenii arunca PET-uri in apa, degeaba Transfagarasanul e un loc deosebit daca cei care fac gratare pe marginea drumului isi lasa resturile acolo, degeaba la Balea Lac e frumos daca pentru a parca trebuie sa te certi jumatate de ora cu toti neghiobii.

Publicitate

splendid

Sincer, as fi preferat sa avem mai putine locuri frumoase dar mai bine pastrate. O sa va povestesc odata cat de impresionat am fost de ceea ce fac scotienii si cat de bine pot sa pastreze lacul Lochness, unde legenda (care le aduce multi bani) spune ca s-ar afla celebrul monstru. Si de fapt nu e nimic acolo….doar turism bine facut.

Eu ma aflu in Bucovina zilele acestea, iar saptamana viitoare va voi arata cateva fotografii din zona.

Razvan Pascu

La cetatea Poenari

DSC04104

Transfagarasan

DSC04218

Fundata

DSC04232

DSC04240

0 comentarii

  1. Alina Trebcea
    15.08.2009 la 08:40

    Stiu ca e frumos la Fundata pt ca o prietena a mea tot merge acolo si a facut acolo ultimele 2 Revelioane. E mai salbatic peisajul pt ca inca nu au transformat intr-o statiune turistica. Cand o sa iesim din criza in mod sigur sacalii imobiliari vor transforma si aceasta zona pt interesele lor.

    Distractie placuta in Bucovina!

  2. 15.08.2009 la 09:10

    Superb :D:X

  3. Lau
    15.08.2009 la 09:13

    Distractie placuta atunci, daca tot esti pe meleaguri atat de placute privirii! Sa-ti incarci plamanii cu mult aer curat, ca la intoarcerea in oras o sa bagi la aer poluat pana o sa te saturi! 🙂
    Ca idee, daca poti, cand mai pui poze, lasa-le si link catre full screen, ca sa se poata admira peisajul in splendoarea lui, macar atat cat se poate pe un pc! 🙂 Sper ca nu deranjeaza sugestia!
    Have fun!

  4. alin
    15.08.2009 la 09:46

    NU POT DECAT SA ITI DORESC DIN TOT SUFLETUL SA TE BUCURI DE FIECARE CLIPA PETRECUTA IN LOCURI IN CARE ,,CIVILIZATIA,, NU A AJUNS SI ASTEPTAM IN CONTINUARE RELATARILE TALE .
    PS ASA NE MAI AMINTIM SI NOI CEI CARE NU PREA MAI PUTEM EVADA DIN COTIDIAN CE LOCURI FRUMOASE AVEM IN TARA , NU POT SPUNE CA SUNT UN NATIONALIST CONVINS DAR DACA MI-AS PUTEA PERMITE MAI INTAI AS VIZITA TOT CE E DE VIZITAT IN TARA SI ABIA PE URMA , POATE , AS PLECA SI IN STRAINATATE .

  5. rizica
    15.08.2009 la 09:53

    Superb peisajul, distractie placuta in continuare si incarca-ti bateriile cu mult aer curat
    si liniste!

  6. vlad
    15.08.2009 la 10:05

    Si eu am fost suprins de cat de aglomerata a devenit zona Bran. Am luat-o la picior undeva in afara Cheilor Gradistei si ma asteptam sa ajung la un moment dat intr-o zona mai ferita de case,gratere etc, dar, dimpotriva, s-au inmultit treptat. E pacat ca sunt distruse asemenea zone.

  7. 15.08.2009 la 10:36

    Am prins o iarna cu extrem de multa zapada la Fundata; e foarte frumos si iarna acolo.

  8. 15.08.2009 la 12:21

    Cred ca voi ajunge luna asta sa fac complet Transfagarasanul, fiindca am incercat intr-un aprilie trecut, dupa ce am vizitat Curtea de Arges, cetatea Poenari si barajul Vidraru, dar era inchis din cauza poleiului.
    P.S. In afara subiectului De ce unii comentatori sunt scrisi cu albastru si altii cu negru ??

  9. dalila
    15.08.2009 la 13:12

    poate ai timp si treci pe la tihuta!
    se mananca super la castelul dracula si apoi sa va duceti sa vizitati si cripta!((:
    magneti au doar de la bran
    @ dimi : noi cei cu negru nu avem blog!!!

  10. 15.08.2009 la 13:23

    cum e Transfagarasanul in rpivinta gropilor din asfalt?? as vrea sa urc si sa cobor cu bicicleta si pentru coborare as vrea sa stiu care parte este recomandata pentru coborare din punct de vedere al securitatii

  11. marina
    15.08.2009 la 15:31

    Ma bucur sa aflu ca ati poposit pe plaiuri bucovinene…sunt locurile mele natale si le iubesc enooooorm. Am vazut lantul de manastiri cel putin de 10 ori, dar m-as duce la oricare dintre ele oricand, cu la fel de mult drag. Sa nu uitati de salina de la Cacica, de atelierul de ceramica neagra de la Marginea, de casa memoriala Ciprian Porumbescu, de Muzeul lemnului de la Campulung Moldovenesc. La Vama o sa gasiti oameni minunati, primitori, pensiuni tot la a doua casa, la preturi de nerefuzat. Va propun Pensiunea Letitia. proprietara e o artista cunoscuta in lume pentru ouale incondeiate; are o colectie de oua din iontreaga lume, adunate de la ex[pozitii…ceva deviiiiis. Merita vazuta!!! A propos, sytiati ca incondeiatul oualor nu e ceva specific romanesc???? E timpul sa aflati, daca tot ati ajuns in zona cu cei mai multi mestesugari in ale incondeierii…Concediu placut!

  12. marina
    15.08.2009 la 15:33

    Scuze pentru greselile de…tastare, dar e cam uzata tastatura, cred. 🙁

  13. laviniac
    15.08.2009 la 17:42

    transfagarasan -sibiu este ruta pentru 25 august.. de acolo nu stiu in ce parte sa o iau, asa ca astept detalii despre locurile pe unde va duceti poate imi dati idei…
    pup

  14. 15.08.2009 la 18:21

    am fost la cetatea Poienari si e superb mai ales daca o iei pe jos pe scari prin padure . nici transfagarasanul cu barajul nu e mai prejos . e un loc unic, ametitor. de zona bran nu are rost sa vorbesc pentru ca e una dintre cele mai importante zone turistice unde sutele de pensiuni te asteapta an de an cu oferte din ce in ce mai interesante iar peisajul vorbeste de la sine

  15. 15.08.2009 la 18:22

    poenari scuze..din graba

  16. Simion Livia
    15.08.2009 la 20:57

    Sunt de aceeasi parere, cu tine, peisajul e de poveste, mie mi-a placut si la Valea cu struti.
    Din pacate pe Transfagarasan nu am ajuns desi am auzit ca merita vazut, astept sa mai creasca un pic fetita noastra Ioana si vom merge cu ea.

  17. mihai
    15.08.2009 la 21:36

    Eu sunt din Bucovina;iti recomand sa vizitezi zona Fundu Moldovei!

    Calatorie placuta!

  18. dalila
    15.08.2009 la 22:43

    eu sunt din iasi si iti propun daca ajungi la sucevita (si sigur ajungi) sa faceti nani la hotel sofia
    ai sa fii multumit!

  19. dalila
    15.08.2009 la 22:46

    sa mananci la tihuta si la hanul ancutei
    si sa te sperii putin in cripta lui dracula…

  20. dalila
    15.08.2009 la 22:48

    aaa…si sa eviti vatra dornei ca e o mizerie crunta si multi hoti de buzunare
    daca vrei sa urci cu telescaunul e ok…dar doar atat!
    papa jale si MIZERIE

  21. euconu
    15.08.2009 la 23:15

    Educatia ecologica „relaxata” de la noi in general si referitoare la protectia mediului, ca o componenta importanta a acesteia, in special, ca sa nu spun ca uneori lipsa ei in totalitate, incepand cu cei 7 ani de acasa, cu gradinita, ciclul primar, cand se pun bazele formarii viitoare a omului, apoi cu gimnaziu, liceu, cand se dezvolta, pana la facultate cand ar trebui sa se desavarseasca, fara componenta educativa a mass media in domeniu, duc la efectele dezastruoase asupra naturii constatate de tine. Romanii mananca produse nenaturale, cu multe e-uri, chimizate in exces, cu multe grasimi, glucide sintetice, chiar cand au vitamine, acestea sunt tot sintetice, greu asimilate de organism, dopati cu medicamente insuficient testate clinic, cu multe efecte secundare, traiesc in orase cu aer poluat de gaze de esapament, de praf, de noxe industriale, mai pluseaza si ei din plin aruncand resturile menaje in jurul blocurilor, la colt de strada, inclusiv buticarii care, chipurile, fac economie de plata unui tomberon de gunoi si culminand cu mizeria crunta din zonele verzi urbane (parguri, spatii verzi), cele turistice, inclusiv paduri, pajisti, albii de rauri, lacuri, rezervatii naturale, toate imputinate dupa 1989 prin retrocedari feroce si constructii haotice. Pacat! Mare pacat!!!

  22. larisa
    16.08.2009 la 12:55

    Razvane , ma chinui aratandu mi astfel de imagini ! N am reusit sa merg anul acesta niciunde si cel putin pe Transfagarasan n am fost niciodata >Daca mi ai arata acum poze facute in oricare alt loc din lume nu as ramane mai impresionata decat de scumpele mele meleaguri romanesti !

  23. muresan gabriela
    16.08.2009 la 17:34

    Bucovina….e minunta…am colindat si eu un pic zona…are un specific anume…In rest, recunosc ca am „lacune” la capitolul zonelor prezentate…..nu stiu mai nimic despre ele, ca nu am avut ocazia sa colind asa de mult tar…cu serviciul asta…..si mai ales cu lipsa de informatie a zonelor rurale! Macar recunosc…..

  24. Amarie
    16.08.2009 la 19:56

    Comori ascunse
    Cei din zona municipiului Pascani , jud Iasi facem excursii in Bucovina de la varsta copilariei pana la senectute. Sunt multe locuri minunate de vazut si de revazut, valorificate turistic in zona Bucovinei si in zonele adiacente. Daca timpul si organizarea itinerariului va permite, v-as recomanda, in treacat, sa zaboviti putin si pe la Tupilati, nu departe de Targu Neamt , la Muzeul (particular) de arta populara „Nicolae Popa”, sau / si la Manastirea Probota comuna Dolhasca, jud Suceava, ctitorie a lui Petru Rares, monument UNESCO. Chiar daca nu sunt extrem de promovate, mediatizate, unele locuri sunt cunoscute , vizitate si apreciate de turistii straini inaintea unora dintre noi.

  25. Elena29
    16.08.2009 la 21:58

    Ne place foarte mult sa calatorim,sotului meu si mie si bineinteles ca nu puteam sa nu ajungem si in aceasta zona minunata.Am dormit la Lacul Balea in cort,ne-am plimbat pe langa hotelul de gheata,am trecut printr-o zona de ceata foarte deasa…a fost o experienta uimitoare.Din pacate ,nu prea stim sa pretuim minunatiile de la noi din tara.Ne purtam ca si cum am merita toate frumusetile cu care ne-a daruit asezarea geografica si natura si nu stim sa ne bucuram total!

  26. 17.08.2009 la 09:50

    Romania este o tara tare frumoasa. Voi lua in considerare impresiile tale si voi merge si eu la Fundata. Mai ales ca Transfagaraseanul imi este, in prezent, strain. Vacanta placuta in continuare!

  27. 17.08.2009 la 10:02

    miroase a verde:)
    ce dor mi-e de aer curat 🙁

  28. Serafimciuc Claudia-Lavinia
    17.08.2009 la 11:34

    Am fost si eu acum 2 ani in zona aceea, mai exact la Cheile Gradistei. Peisaj mirific, zona splendida, oameni simpli si primitori lod de petrecut concediu si de incarcat bateriile.

  29. 17.08.2009 la 12:08

    Pentru Cetatea Poenari pare ca există speranţe de mai bine:
    http://www.fonduri-finantari.eu/articol/cetatile-poienari-si-oratea-valorificate-turistic

  30. 17.08.2009 la 14:28

    cred mai de graba ca cei scrisi cu albastru s-au abonat la newsletter. confirmi presupunerea asta. nu esti inscrisa la newsletter

  31. iulian M.
    17.08.2009 la 21:15

    frumoase pozele…cred ca te’ai distrat de minune in acele zone….

  32. dalila
    17.08.2009 la 23:09

    sunt inscrisa de foarte mult timp la newsletter
    dar nu am blog
    si cred ca asta e!

  33. 18.08.2009 la 08:20

    cu adevarat frumos

  34. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:18

    Multumesc pentru sugestie, o sa incerc sa fac asta pe viitor daca reusesc sa imi dau seama si cum sa fac tehnic.. 🙂

    M-am intors cu forte proaspete dar cam obosit 🙂

  35. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:18

    Multumesc frumos!

  36. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:19

    Si eu am fost la Cheile Gradistei si in frumusetea peisajului stricau foarte mult casele alea de cate 5 etaje neterminate (incepute cand nu era criza…)

  37. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:20

    Asa este! Si eu am facut un Revelion cu zapada de 1,5 metri acolo. Plus ca in toate iernile e zapada cand ma duc. Anul asta a fost si in mai zapada.

  38. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:22

    Apar cu albastru si link cei care isi trec blogul sau website-ul.

  39. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:23

    E o presupunere gresita. Ti-am explicat mai sus.

  40. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:24

    E ok dar se putea si mai bine. Sunt destule gropi dar am vazut si drumuri mai proaste. Un sfat: urca dinspre Vidraru spre Balea Lac si coboara spre Sibiu-Fagaras. E mai abrupt de urcat invers.

  41. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:26

    Interesant la Valea cu Struti, la Sirnea, primul sat turistic din Romania. Dar drumul pana acolo iti distruge masina complet. Nu se merita.

  42. Razvan Pascu
    (author)
    18.08.2009 la 21:28

    In Iasi am stat cateva ceasuri… Tot orasul e un imens cartier. Ai castigat si tu vreo lucrare acolo? 🙂 Cred ca liniile alea de tramvai schimbate aduc o caruta de bani constructorilor…

  43. 11.09.2009 la 23:45

    super Fundata,iNnebunesc daca nu imi iau si eu o limba de pamant acolo.

  44. gigi
    30.09.2009 la 17:27

    Ma bucur ca va place la Fundata. Este intr-adevăr superb. Am si eu o casuta acolo si vreau s-o vand. Daca intereseaza pe cineva sa ma suna la 0748212854.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!