excursii-razvan-pascu

Am primit pentru recenzie o carte de calatorii de la Editura All pe care am rasfoit-o cu drag intrucat orice carte de calatorii imi face o mare placere. Este vorba despre „100 de minuni ale lumii„, o carte in format mare, cu peste 200 de pagini cu explicatii, istorie, geografie si fotografii din 100 de locuri care merita vizitate in aceasta lume.

Minunile” prezentate sunt grupate pe continente, cartea incepand cu mirificul Machu Picchu din America de Sud si terminandu-se cu Cascada Victoria din Africa. De pe continentul american mi-a placut foarte mult descrierea Patagoniei, cu varfurile greu de escaladat, cu locul bantuit de furtuni (Capul Horn) sau cu celebrul ghetar Perito Moreno. Cartea, tiparita in Singapore, reuseste sa aduca in atentie atat locuri mai putin exploatate turistic, precum Shibam sau San’a din Yemen, cat si locuri foarte populare, mai ales pentru romani, precum Praga, Viena sau Meteora.

Desi stiam cat de frumoasa este Turcia, cartea m-a convins si mai mult si m-a facut sa imi pun in cap un circuit prin toata Turcia, asa cum mi l-am imaginat de mai mult timp dar l-am tot amanat. Desi multi romani nu stiu, Turcia inseamna mult mai mult decat Kusadasi sau Antalya (si Istanbul in trecere): inseamna Efes, Pamukkale (despre care puteti citi in carte), T100 minuniroia, Cappadocia, Ankara, etc. De asemenea, urmand sfaturile din carte si ale amicului meu sirian Anis, am trecut pe lista de prioritati Siria, Liban si Iordania. Cu ajutorul lui Dumnezeu, toate la anul…

Am gasit in carte insa si multe locuri in care am ajuns deja, deosebit descrise si cu mult talent. Ce m-a interesat foarte mult insa sunt locurile in care voi ajunge in viitorul apropiat (urmatoarele 7 luni): Cairo si piramidele de la Gizeh, templele de la Abu Simbel (in Egipt, granita cu Sudanul), Fez (Maroc), Luxor, templele de la Karnak (Egipt), Granada si Madrid (Spania).

Cartea se gaseste in toate librariile mari la pretul de 99 RON sau poate fi comandata de pe site (click aici) cu 10% reducere (la pretul de 89 RON). Aceasta face parte din colectia „100 de…” alaturi de alte titluri precum „100 de minuni ale Chinei” sau „100 cele mai frumoase orase ale lumii„. Editura All are in aceasta perioada oferte speciale si reduceri care pot ajunge pana la 60%.

Razvan Pascu

Nota: acest articol este un advertorial

0 comentarii

  1. 08.08.2009 la 09:16

    Interesanta carte… timp si bani sa avem…

    Mi-ar place sa gasim pe raftul librariilor o carte in gennul 1001 locuri de vazut din Romania…

  2. 08.08.2009 la 09:20

    Este interesanta cartea si are o prezentare deosebita. Am rasfoit-o si eu.

  3. BIZADEA CAMELIA
    08.08.2009 la 10:02

    o carte interesanta-mai ales pentru cei care aleg o excursie in strainatate si nu cunosc nimic despre acel loc…

    cum a fost la munte?
    cred ca ti-a priit,mai ales pe caldurile astea…

  4. rizica
    08.08.2009 la 11:18

    Foarte interesanta cartea, intr-adevar.Mi-a placut si o recomand cu drag tuturor!

  5. Amarie
    08.08.2009 la 11:19

    Sunt bucuros sa citesc macar recenzia unei astfel de carti. As fi incantat sa avem in biblioteca personala si aceasta carte, alaturi de cele pe care le avem déjà : “CALATORII IN ORICE ANOTIMP” ( primita la castigarea recentului concurs organizat de dv.), “54/24 – 54 de locuri de vizitat din 24 de tari” de Bogdan Teodorescu, DESCOPERITI MINUNILE LUMII. Ghidul celor mai spectaculoase peisaje, Bucuresti, Reader`s Digest, 2006 (traducere din engleza), “CAND, UNDE & CUM S-A INTAMPLAT. Cele mai dramatice evenimente… si cum au schimpat ele lumea” Reader`s Digest, 2006, “MISTERELE TERREI. Marea provocare a stiintei” Reader`s Digest, 2006 etc.
    O carte de calatorii te face sa intelegi mai mult, rasfoind-o pe indelete, confruntand impresiile unei calatorii in care ti se ofera informatii mai mult sau mai putintrunchiate, disparate, in viteza autocarului, cu opinii competente, sistematizate ale unor oameni de meserie, cu unghiuri fericite de fotografiere , unele inaccesibile turistilor. Am auzit un turist exclamand : “Am vizitat Viena cu 2 an in urma. Acum, cu acest ghid, parca vizitez o alta capitala, mult mai interesanta si mai frumoasa.” . Din cartile de calatorii afli “frumuseti si preturi noi” chiar si ale locurilor vizitate.
    Ferice de cei care pot sa si vada pe viu, in spatialitatea si dimensiunile reale aceste minuni ale lumii!

  6. larisa
    08.08.2009 la 12:52

    Cuvintele dintr o carte nu se apropie nici pe jumatate de splendoarea lumii , in care traim.Sa ai bani si timp ,nu ti ar ajunge o viata intrega sa vizitezi toate minunatiile lumii:incepand de la peisajele cu iz de paradis ,neatinse de mana omului ,la relicvele antichitatii si pana la impresionantele poduri , cladiri ,monumente si parcuri de distractii.Cartea pe care ne ai prezenta o este potrivita pentru atunci cand esti indecis in privinta locului pe care sa l vizitezi .Insa pe acest site http://www.cartea-mea.ro/carti/ghiduri-turistice–i1011 , gasesti ghiduri turistice detaliate, pentru o anumita zona ,pe care te ai hotarat sa o vizitezi.Chiar am vazut ceva foarte interesant la care nici nu ma asteptam , „Bucharest 2008-2009 ” . 🙂

  7. Lau
    08.08.2009 la 14:18

    Si uite asa ne da nenea Razvan planurile peste cap si ne face sa ravnim pentru anul viitor la o Turcie, un Liban sau o Sirie! Poate facem ceva organizat, sa fie distractia mai mare! Multumim pentru pont, o sa comand si eu cartea, ca m-ai facut tare curios! 🙂

  8. Muresan Gabriela
    08.08.2009 la 15:08

    Eu am acasa cartea Descoperiti minunile lumii, Ghidul celor mai spectaculoase peisaje, Bucuresti, Reader`s Digest, si mi-ar placea sa am in colectie si aceasta carte…..macar daca nu reusesc sa ajung in viata asta in acele locuri, sa ma rasfat cu imaginea lor…..

  9. m1ha1
    08.08.2009 la 15:48

    100 ron pentru o carte de calatorii ?
    mai bine imi platesc biletul si vad cu ochii mei decat sa-mi pierd timpul cu o carte. parerea mea.

    ok. carti de beletristica sau pentru domeniul tau. dar nu de calatorii.

    e normal sa scrii de bine o carte pe care ai primit-o gratis. dar nu cred ca ai da bani din buzzunarul propriu sa o citesti.

  10. Serafimciuc Claudia-Lavinia
    08.08.2009 la 19:22

    OK! O s-o achizitionez, mai ales ca tot ce-i legat de piramide ma fascineaza (sunt sigura ca intr-o viata anterioara am fost o faraoanca). Ma si vad pe plaja din Mamaia cu cartea in mana, mai ales ca deja am vazut hotelul, pentru ca exact acum ma aflu in Mamaia la Golden Tulip. Intotdeauna imi imaginez ca sunt o castigatoare!

  11. 09.08.2009 la 03:06

    Salut,

    Mi se pare ca ai facut o recenzie cam prea generala. As fi preferat sa scrii despre anumite chestii mai speciale care te-au impresionat din aceasta carte, mai multe informatii decat fiecare ar putea citi in cuprins.

    Oricum, cartea pare interesanta, dar sunt sigur ca nu va fi cumparata de cei care calatoresc des prin lumea asta. Pentru turisti este buna insa!

    Zile insorite,
    Radu

  12. 09.08.2009 la 19:46

    am si eu multepropuneri pentru locuri din romania care sa apara in carte

  13. Vlad
    09.08.2009 la 21:40

    #Lau,

    Pentru Liban sau Siria se poate conta si pe mine … bineinteles daca mai exista un loc in plus 🙂

    bafta, si la cat ma multe recenzii

  14. Simion Livia
    10.08.2009 la 00:13

    Interesanta carte, si binevenita in acelasi timp.Sunt de parere ca trebuie sa te informezi inainte de a alege ce destinatie turistica sa alegi pentru vacanta, deoarece din pacate nu multi ne permitem luxul de a vizita aproape tot ce se poate vizita.O astfel de carte iti deschide apetitul spre calatorii si in acelasi timp te ajuta sa calatoresti cu ajutorul imaginatiei prin locuri minunate.

  15. Iulia
    10.08.2009 la 12:52

    Locuri minunate de vizitat exista peste tot in lume, dar cred ca merita inceputa calatoria (asa cate putin in fiecare an pentru ca lista este lunga) cu locurile prezentate in carte. Am vazut si filmul „The Bucket List” care aduce putin si mi se pare foarte interesanta cartea. O voi cauta in librari :).

  16. mester diana
    10.08.2009 la 14:30

    o carte minunata pe care am cumparat-o deja. sper sa vizitam cat mai multe locuri descrise aici- incepand cu toamna asta…
    si fiul nostru de 1 an pare tare incantat – de poze momentan :))

  17. Razvan Pascu
    (author)
    10.08.2009 la 23:17

    Obositor. A fost obositor, cam asa sunt toate excursiile mele. 🙂

  18. Razvan Pascu
    (author)
    10.08.2009 la 23:18

    Ar fi o idee cu excursia organizata….o sa ma gandesc.

  19. Razvan Pascu
    (author)
    10.08.2009 la 23:19

    Iti pierzi timpul cu o carte ? 🙂

    P.S. Eu dau mai multi bani pe carti decat iti imaginez tu. Sincer, iti recomand si tie. 😛

  20. Alexandra
    11.08.2009 la 08:19

    pare o carte interesanta. si scumpa, dar din review-ul asta si commenturi imi dau seama ca si merita. am s-o rasfoiesc si eu daca o vad prin librarii, tare sunt curioasa……si daca imi place poate o si cumpar

  21. Oana
    11.08.2009 la 10:06

    Interesanta cartea…dar cred ca sunt si mai interesante locurile prezentate 😀

  22. Dana
    11.08.2009 la 14:46

    interesanta cartea, insa in momentele actuale de criza pt mine reprezinta o suma cam maricica, 100 Ron, mai ales ca am si copil si acesta are nevoie de multe alte lucruri; imi place insa sa citesc, sa vizitez locuri minunate , chiar si imaginar !

  23. 11.08.2009 la 15:44

    Poate ca ar trebui adaugata o pagina special numai pentru turism, in care sa fie dosare cu tari, in care sa adauge fiecare obiective de vizitat foarte pe scurt eventual numai enumerarea. A mai aparut in comentarii o idee deosebita: de a constitui grupuri pentru o excursie anuntata din timp

  24. Razvan Pascu
    (author)
    11.08.2009 la 19:05

    Da, e interesanta ideea aceasta. Ma voi gandi la ea dar trebuie sa iau in calcul si „bataia mea de cap”… 🙂

  25. mioara
    11.08.2009 la 21:54

    o carte destul de interesanta

  26. 12.08.2009 la 07:09

    Eu am castigat aceasta carte la un concurs si am daruit-o cuiva care nu are acces la internet si care s-a bucurat enorm de primirea ei

  27. iulian M.
    12.08.2009 la 10:37

    mi se pare destul de interesanta… stiu ca erau si niste filme de acest gen pe Discovery Chanel daca imi amintesc bine… daca ai vazut macar 50 din cele 100 de locuri poti sa te consideri un om implinit. desigur sunt multe alte locuri frumoase in lume care nu au fost trecute aici

  28. marina
    12.08.2009 la 15:39

    Mie mi-ar placea sa fac un tur al Romaniei, sa vad ce n-am vazut inca si sa revad ceea ce am vazut in numeroasele excursii initiate de D-na invatatoare pe cand eram in clasele primare. Am colindat atunci Moldova in lung si in lat, mai ales pe la manastiri, cetatile lui Stefan ori pe la case memoriale si am ramas cu acea imagine a Moldovei vazuta de ochii unui copil. Am tras din rasputeri la invatatura si mi-am sacrificat pana si vacantele ca sa ma realizez, sa ma desprind de satul natal si sa ajung azi unde am ajuns, dar pretul platit a fost scump si el a inclus si calatoriile la care am renuntat. Am vazut putin din Europa, pe cand eram in liceu si incerc acum sa recuperez, dar problema financiara ma face sa ma gandesc de mai multe ori inainte de a cheltui banii. Raman insa la aceeasi opinie: cine vrea sa cheltuie un ban pentru EL, sa n-o faca intr-un magazin de haine, nici in unul de parfumuri, ci intr-o calatorie…oriunde in lumea asta mare. Drum bun!

  29. marina
    12.08.2009 la 15:41

    Votez pentru ideaa lui „mondim”!

  30. roxana martac
    12.08.2009 la 16:35

    Este adevarat ca Turcia este o tara foarte frumoasa,am avut ocazia de curand sa fiu cazata o saptamana la hotelul Adam&Eve din Antalya (Belek).De asemenea in cadrul unei excursii organizata de hotel,am avut ocazia sa vizitez si Pamukkale. Este un loc deosebit care trebuie neaparat vizitat atunci cand mergeti in Turcia.

  31. Razvan Pascu
    (author)
    12.08.2009 la 18:20

    Foarte frumos comentariul tau…

  32. 13.08.2009 la 01:15

    Multumesc pentru recomandare! Sunt sigur ca este foarte interesanta, daca este stiintifica!
    Succes in continuare in sustinerea blogului! 😀

  33. mihai
    13.08.2009 la 13:52

    Da,aproape toate destinatiile descrise de tine acolo se afla printre locurile pe care mi-ar placea sa le vizitez,in mod special Machu Pichu..cu toate acestea cred ca locul pe care mi-as dori sa il vizitez cel mai mult in lumea asta ar fi un oras mare si modern precum New York sau Las Vegas!Pacat ca nu avem bani,si mai ales timp sa le vedem pe toate!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!