excursii-razvan-pascu

Un amic mi-a aratat oferta aceasta care merita luata in seama. Am inteles ca fost promovata chiar si pe cel mai vizionat post de televiziune din Galaxie, OTV. 🙂 Ca o fi teapa sau nu, eu imi fac datoria si va aduc in atentie. Sincer, pana acum nu am auzit de nici un scandal legat de aceasta agentie de turism. Si am mai auzit ca patronul, un grec, ia in calcul extinderea programului si pentru alte perioade.

Asadar, pentru cei mai putin pretentiosi, agentia propune 7 nopti cazare in Halkidiki, transport cu autocarul (sper sa nu fie vreo caruta 🙂 ) si ghid insotitor pentru numai 50 de euro. Si se jura ca nu sunt costuri ascunse. Plecarea este pe 5 iunie.

Mai multe detalii aici.

15 comentarii

  1. Cristi Munteanu
    30.05.2009 la 10:13

    Pare o oferta mai mult decat buna, numai sa nu fie teapa.

    Imi place blogul tau!

  2. 30.05.2009 la 11:20

    Tuturor celor care au citit mai sus le spun ca acest articol nu este o reclama mascata. Sunt prea sincer ca sa fac de-astea. Cand va fi un advertorial, va voi anunta.

    Asa ca, va sfatuiesc sa cantariti cu mintea voastra daca oferta e ok sau nu. Eu nu am facut decat sa va spun ca exista. Interesati-va despre istoricul agentiei, despre alte costuri ascunse, etc.

    Adevarul e ca si mie mi se pare prea ieftina.

  3. dalila
    30.05.2009 la 12:12

    la 50 de euro in grecia…7 nopti…
    niu!niu!niu!
    ceva e putred si iti strici bunatate de vacanta
    am fost si eu in nei pori in grecia si langa un hotelut luxos existau si case naspa in care erau cazati turisti
    eu sunt pentru un pret decent si conditii decente

  4. RazvanPascu.ro
    (author)
    30.05.2009 la 12:13

    Poate e pret de dumping Dalila ca sa ii scoata pe ceilalti de pe piata sau sa isi creasca cota de piata.

  5. 31.05.2009 la 13:29

    Exista si alte metode de a face profit in afara de cazare. Sa nu uitam ca in vacanta mai cheltuiesti si pe mancare, optionale si tot felul de suveniruri.

    Ce importanta are pentru ce plateste turistul atata timp cat reusesti sa strangi o suma acceptabila de la fiecare in parte.
    As zice ca pe principiul asta se bazeaza si oferta. Nimeni nu o sa sta cu banii in buzunar odata ajuns acolo…

  6. RazvanPascu.ro
    (author)
    31.05.2009 la 13:36

    Marius are perfecta dreptate. Numai o excursie optionala costa in jur de 30 de euro. Si odata ajuns acolo sigur vei face cateva.

  7. Alina
    01.06.2009 la 09:32

    50 euro? Pai doar transportul e mai scump de atat!
    Ori sunt disperati rau (ceea ce m-ar mira) ori vor sa mai umple niste locuri ramase libere.
    Si eu am gasit o oferta bunicica in plin sezon (in niciun caz 50 euro 😀 ), pe Costa Brava deci cine stie ce-o fi la mijloc.

  8. 01.06.2009 la 15:07

    @Alina
    Hai sa facem un calcul destul de superficial…Sunt 500 de km pana acolo din Bucuresti deci la pretul de lista de inchiriere il costa cam 500 euro un autocar numai dus. Sa zicem 50 de persoane in autocar deci cam 10 euro un drum.
    Ii mai raman 30 de euro care daca presupunem ca vilele sunt ale lui (patron parca e un grec) ii cam acopera restul cheltuielilor.
    La venituri adunam:
    – fiecare dintre romani mananca cam o masa la el pe zi adica un 5-6 euro (minim)
    – la plecare si la venire se opresc cel putin o data la o cafea pe drum , rezulta un 20-25 % din ce se consuma merge la el
    – 25-30% din asigurarile medicale
    – o intelegere cu un bijutier si 2 care vand haine de blana ii mai aduc un 15-25% din vanzari
    Daca adunam eu zic ca e destul cat sa mai treaca criza si sa vina vremuri mai bune…
    Sper sa nu se interpreteze gresit, nu zic nimic rau de agentia respectiva. Atata timp cat spun adevarul clientilor e totul bine si frumos…

  9. Alina
    01.06.2009 la 15:43

    Marius, de acord cu tine doar ca ma mir ca un grec sa nu vrea sa scoata si profit, cat ar fi ea de criza.
    Sigur se gandeste si la alte venituri, nu doar cat ar castiga din cei 50 euro/turist. 🙂
    Ca sa nu mai zicem ca oferta o fi destul de limitata.
    Daca merge cineva,. sa ne spuna si noua cum a fost. Kalkidiki este o zona super.

  10. Bogdan Corko
    01.06.2009 la 15:45

    Mi se pare ok calculul lui Marius, mai putin transportul. Nu stiu daca un autocar atat de mare e doar 500 euro de inchiriat.

  11. Alina
    01.06.2009 la 15:47

    PS. Acum m-am uitat si eu pe site, statiunea este foarte ok, vila probabil nu ofera multe conditii dar cine vrea doar un pat sa doarma e suficient.
    E un last-minute, deci e posibil. 🙂

  12. 01.06.2009 la 20:45

    Si eu cred ca poate fi o oferta pe bune ca sa castige notorietate si cota de piata. A aparut pe multe pagini de internet si chiar la TV cu aceasta oferta. Care se incrie sa ne anunte si pe noi 🙂

  13. 03.06.2009 la 12:14

    Ati vazut ca este autocar/autobuz de 2 stele. Hmmmmm….

  14. adina
    19.06.2011 la 17:39

    am gasit si eu oferta asta si mai putin de 50 de euro 40 si ceva de euro , depinde unde te cazezi era cu transport autocar , erau si mai scumpe , 60 75 95 de euro 7 zile, nu este minciuna , cautati pe net , n-am timp sa caut acum. insulele sunt cotate si ele la 2 stele la 3, 4 ,5, lafel si hotelurile, important este sa ai unde dormi ca de mancat gasesti unde , este plin de taverne si destul de iefine , daca nu vrei la taverna , majoritatea hotelurilor de 2 stele pun la dispozitie si ceva bucatarii utilate. daca gasesc ofertele vi le postez aici, preturi de criza, de.

  15. Mihaela
    13.09.2011 la 21:48

    Unde ai gasit aceea oferta Adina? am tot cautat un link ceva si nu am reusit. Imi aduc aminte de un invitat grec la OTV mare iubitor de Romania care isi provova pensiunea. La vremea respectiva nu am dat atentie dar acum doresc din tot sufletul sa il gasesc. Multumesc anticipat!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!