excursii-razvan-pascu

Pentru ca este vineri, pentru ca este „smart casual” azi si pentru ca ne pregatim de weekend, propun un articol de „tranzitie” dinspre business spre travel. 🙂

Astazi o sa va spun cateva cuvinte despre Tarom si despre experienta mea cu ei. Am zburat de 2 ori cu Tarom. O data spre Londra si alta data de la Paris spre casa. Au fost ok. Toata lumea spune ca sunt cea mai ok (a se citi sigura) companie aeriana din Romania si ca pilotii lor sunt cei mai buni. Inclin sa cred asta dupa ce am vazut ca multi dintre ei au fost luati de alte companii din Romania sau din strainatate (in special in tari arabe).

Ceea ce nu imi place la ei este ca daca mergi in agentia lor si ceri un bilet trebuie sa mai platesti niste taxe de rezervare de vreo 30-50 de euro pe segment. Fratilor, dupa ce ca eu fac un efort si intru in agentiile voastre imbacsite, tot eu trebuie sa platesc???

Trecand peste asta (pentru ca rezolv mai usor cumparand cu cardul pe net), acum vreo 2 luni au scos ei o mare oferta: „Toate zborurile la 50 de euro”. Mi-am pierdut vreo 3 ore din viata cautand o super oferta de genul acesta spre Dubai sau Damasc. Nu am gasit. Am crezut ca gresesc eu cu ceva si am intrat intr-o agentie Tarom pe Splaiul Unirii. Tipa de la ghiseu  mi-a spus foarte deschis ca exista un singur bilet pe fiecare cursa la acest tarif si ca spre destinatia Damasc, spre exemplu, nu efectueaza ei zboruri, ci in parteneriat cu alta companie. Le-am trimis mail si le-am cerut sa imi spuna pentru orice perioada de acum si pana la sfarsitul anului, o oferta in acest pret (bineinteles plus taxe de aeroport). Nu au gasit nici ei si au recunoscut asta. Enervat, am facut reclamatie la ANPC. Dupa care am primit scrisoare oficiala de la ANPC si mai apoi scuze de la Tarom. Le-am spus ca nu vreau sa le fac rau, ci doar sa scoata reclama mincinoasa de pe site.

Ei bine, acum Tarom a venit cu o super oferta! Valabila pana luni, 1 iunie. Destinatii super cu preturi de 160 de euro. Dintre acestea va recomand Amman sau Tel Aviv, iar daca va permiteti si hotelul (care este destul de scump aici), va recomand si Dubai. Deasemenea, Londra cu 150 de euro nu cred ca vom mai vedea prea curand.

Mai multe detalii aici.

29 comentarii

  1. Imperator
    29.05.2009 la 09:52

    Londra la 150 euro e un pret mai mare decat cel oferit in mod obisnuit de low costuri cum ar fi Wizz sau Blue Air. Se pot gasi hoteluri mai ieftine in Dubai, dar problema este obtinerea vizei care trebuie aranjata de hotel, iar cele ieftine nu prea aranjeaza vize. Sper ca in curand sa nu mai avem nevoie de vize pentru EAU. Vezi ca si Cairo este la niste preturi extrem de reduse.

  2. Alina Trebcea
    29.05.2009 la 10:19

    Imperator, Wizzair-ul e tot cam atat acum. Dar daca ai niste prieteni in Dubai la care poti sta, cum se rezolva cu viza ? Tu ce ai recomanda: Cairo sau Dubai ?

  3. Cosmin
    29.05.2009 la 10:23

    Stie cineva daca pt Qatar trebuie viza? Eu am niste prieteni in Abu Dhabi si as merge la Dubai, dupa care sa ma mai plimb prin Emirate si sa ajung si la Abu Dhabi. Cum se procedeaza cu viza in situatia asta? Ei sunt tot romani dar muncesc acolo si au apartament inchiriat. Din Emirate as vrea sa merg si in Qatar. Trebuie viza ? E ok de mers acolo?

    Mersi mult.

    P.S. Felicitari pt articole Razvan

  4. Alina
    29.05.2009 la 11:11

    Razvan, ai procedat corect facand reclamatie dar oare faci asta cu toate „minciunile” publicitare? Pentru ca sunt sigura ca nu doar tarom face asta.
    Pana una-alta eu ma bucur ca au bagat preturi mai normale pentru Grecia. Costa la fel ca un bilet la autocar, daca faci rezervare din timp.
    Si inca o bila alba pt Tarom: au orare de zbor umane (pt mine, care merg la aeroport cu 783, asta conteaza foarte mult).

    Bravo pt site colega. 🙂

  5. dalila
    29.05.2009 la 12:09

    nu am prins niciodata bilete ieftine
    si ei mai au obiceiul sa tina blocate locurile ca sa te oblige sa iei ( de nevoie) la first class care e un mare fass
    in schimb au piloti foarte buni si echipajul e glumet
    macar atat

  6. xxx
    29.05.2009 la 12:30

    vreau sa merg la Cheia de Prahova, asa ca nu imi trebuie avion..oricum eu sunt impotriva destinatiilor externe…mergi afara doar cand ai terminat de vazut ce e frumos prin tara…..

  7. xxx
    29.05.2009 la 12:35

    imi vajaie capul de foame,,,parca era vorba sa vb de vin, mai ales ca aseara am baut un vin rosu pacaliciura de sicilia la 5 ron luat din peniys market, o facatura…nevastamea la luat, ea sia luat injuraturile, asa ca si acum mai simt drojdia d ela vinul ala dubios facut printr-o crama smenarita…asa e si cu ofertili astii la kil pe care le perimiti d ela companiile aviatice…am bani sa merg in strainateate, dar nu am timp, iar cele 2 saptamani de concediu anual le petrec la tusnad sau la baile felix…restul nu ma intereseaza decat in w-e cand mai dau o fuga la cta la spa si namol si cam atat ca e cam scump si la noi dar macar nu iei plastic la oferta ca ce e pe tapet la agentiile de turism,,,eu as desfiinta pe tour operatorii astia care te fraieresc cu oferte nesimtite si ajun gi la gandaci cu carcalaci la bungalowuri si casute in loc de 4 stele…ferice de cel care isi doreste si nmerge cu cortul prin tara…cand o sa ma las de munca o sa iau tara la picior cu cortul

  8. Alina Alexandra
    29.05.2009 la 17:18

    xxx, hai du-te acasa ca e tarziu ! 🙂

    Weekend placut la toti!

  9. 29.05.2009 la 19:09

    Imperator, intr-adevar am vazut la Wizzair spre Londra oferte asemanatoare. Dar la Tarom nu cred ca vor mai fi prea curand.

    Cosmin, Alina, daca are timp l-as ruga pe Imperator sa va raspunda. El e maestrul. 🙂

    Colega, daca as face reclamatie pt fiecare nedreptate sau minciuna pe care o vad cred ca doar cu asta m-as ocupa. 🙁

    Dalila, daca iei din timp bilete mai gasesti si mai ieftin. Si de cand cu criza cred ca i-a mai adus pe toti cu picioarele pe pamant si vor pune niste preturi normale.

    XXX, 🙂 De ce nu mananci de dimineata ca o sa te imbolnavesti? 🙂 In ceea ce priveste vinul, hai sa iti povestesc pe scurt. Acum vreo 2 saptamani am aflat de o campanie pe http://www.serve.ro in care daca te inscriai in Club primeai o sticla de vin la alegere. Am inteles ca e un conte francez care are aceasta podgorie in Romania. M-am inscris, au fost foarte profi, mi-au trimis prin curier sticla, si le-am spus ca vreau sa public asta pt voi pe blog, si ca sa fac un articol bun le-am mai cerut detalii suplimentare despre campanie promotionala si companie in general. De 2 saptamani astept raspuns, le-am trimis mai multe mailuri si nimeni nu raspunde. Am primit acum cateva zile un raspuns de pe un Blackberry ca nu e nimeni la birou si ca vor raspunde joi. Ceea ce nu s-a intamplat. Intrand acum pe site, am vazut ca promotia s-a terminat. Asa ca , desi au fost super ok la inceput, si-au aratat adevaratul profesionalism pe parcurs. 🙂

  10. xxx
    29.05.2009 la 19:29

    inca sunt la munca; pregatesc rapoarte ca sa fie mai usir in inchiderea de luna; asta-i viata ca asa-i in tenis, unii castiga altzii pierd:)
    da las ca ma las de munca si o sa am timp si de vacantze in tara si o sa vad si delta si dunarea la cazane si mai ales sa merg in bucovina si in maramures….colegele mele de munca, numa brunete din pacate ca eu tot cu blondele sunt, merg numa prin turcia si bulgaria dar in afara de all inclusive(mancare, babardeala si baute) nu raman cu nimic….ma invidieaza ca vorbesc de valorile romanilor si frumusetile tarii…da asta e… lasa ca o sa am afacerea mea si nu o sa mai fiu nevoit sa plec dintr-un birou pe simplul motiv ca sunt iubitor de tara si natura…pacat, ca strainii din companie ma inteleg mai bine,,,da asta e, asa suntem noi romanii

  11. xxx
    29.05.2009 la 19:38

    Razvane,
    Bat campii pe blog la tine, da asta e de la munca asta de ocnas pe care o facem o mana de tineri in tara asta frumoasa dar batjocorita.
    Cat priveste vinul si producatorul recomandat, am auzit de ei dar nu am consumat nimic. Vorbeam de plasa luata cu vinul ala de aseara, da asta e cand pui femeia sa aleaga ceva pt tine. Oricum, in materie de vinuri servesc vinuri romanesti si ceva vinuri moldovene d epeste Prut, in rest ma feresc de ele chiar daca sunt cu nume pompoase. Am invatat ca ce avem noi in tara e apreciat mai bine de strrainii care vin si se minuneaza de ceea ce vad pe la noi si in final ajung sa ne cumpere bogatiile, de la pamanturi, podgorii pana la munti, paduri si traditii. Pacat ca doar cand ne lovim de plastic apreciem gustul natural. Eu mas lasa si maine de acest job in care in afara de bani nu am nicio multumire, dar avand nevasta cu pretentii, trebuie sa prestez la greu pt altii. Oricum, o sa evit sa mai bat campii cu elucubratiile mele datorate stresului corporatist. W-E placut la toata lumea!

  12. 29.05.2009 la 19:43

    Xxx, nu mai fi suparat pe noi, ca si noua ne place mult Romania. 🙂 Nu cred ca gresesc daca spun asta in numele tuturor. Ce nu imi place mie mereu: sunt unii cretini care isi spun oameni, dar asta e partea a doua. 🙂

    Si eu pregatesc un tur prin tara: Bucovina, Maramures, Apuseni, Cazane.

    Weekend placut si tie.

  13. Cezar
    29.05.2009 la 19:50

    Viza de Emirate se ia astfel – trebuie ca cineva sa garanteze pentru tine (cu bani, care se restituie dupa ce persoana invitata paraseste teritoriul EAU). Garantia poate sa fie depusa de un prieten, de firma care te invita (in caz ca te duci pentru afaceri), de hotelul in care stai (nu toate hotelurile fac garantii) sau de linia aeriana cu care zbori in caz ca aceasta este din Emirate (Emirates, Etihad sau Air Arabia). Pentru Egipt, viza se ia pe aeroport, pentru Israel, nu e nevoie de viza.
    Unde m-as duce ? Pai depinde de fiecare. Daca vrei o tara moderna desi inca e santier, dar fara traditie, du-te in Emirate. Daca vrei sa vezi vestigii istorice – Egipt sau Israel. Eu nu ma duc in Israel pentru ca vreau sa merg in lumea musulmana si daca ai fost in Israel, nu te poti duce in alte tari musulmane exceptand Egipt si Iordania (de exemplu nu poti merge in Emirate). In plus, multe locuri pe care vreau sa le vizitez sunt in Palestina – Gaza, Bethlem, Nazareth, etc, iar accesul este foarte greoi. Astept vremuri mai bune si un stat palestinian independent.Intre Dubai si Cairo, m-as duce fara discutii la Cairo, dar pentru multi Cairo este greu de suportat – prea multa lume, prea multa murdarie, prea multi care iti vand ceva, trafic ingrozitor. Dar mie imi place ca e un oras dinamic si uneori imi plac orasele haotice, dar cooled down. Si in plus, spre deosebire de Dubai unde ai de vazut doar mall-urile, Burj-al-Dubai si cateva cladiri de sub 100 de ani mega-restaurate, la Cairo sunt piramidele, muzeul egiptean, sufi dancing, orasul copt, city of dead si inca multe altele.

  14. Cezar
    29.05.2009 la 19:52

    Nu stiu nimic de viza de Qatar. Ce e de vazut acolo… din cate stiu eu, nu mare lucru, dar nu se stie niciodata.. eventual sediul TV Al-Jazeera

  15. 29.05.2009 la 20:04

    Stiam ca ma pot baza pe sfaturile tale complete 🙂

    Multumim

  16. RazvanPascu.ro
    (author)
    29.05.2009 la 21:26

    Si ca sa stie lumea, Cezar este tot Imperator 🙂

  17. 31.05.2009 la 13:22

    Din pacate nu doar Tarom practica publicitatea de genul” de la 50 euro + taxe” dar sunt si companii aeriene care au fost amendate pentru asa ceva. Eu stiu de KLM dar binenteles nu in Romania….

  18. RazvanPascu.ro
    (author)
    31.05.2009 la 13:39

    Am vazut de curand ca unele companii au mai incercat sa isi modifice site-urile astfel incat sa iti afiseze de la inceput pretul cat mai apropiat de pretul final.

    Problema mea nu era ca oferta era „50 euro + taxe” si taxele erau mari, ci ca nu existau bilete la acest pret catre anumite destinatii.

  19. Alina
    01.06.2009 la 09:29

    XXX, stii de ce nu merg eu in concediu in Romania? Pt ca n-am bani de Romania, e prea scumpa pt buzunarul meu!!! 😀
    Este o tara frumoasa dar nu o sa ma limitez doar la ea.

  20. 01.06.2009 la 20:47

    Eu vara asta planific si un circuit mai aparte prin Romania. Chiar vreau sa ii mai „acord o sansa”. Daca ma dezamageste in continuare, ar fi pacat….

  21. 01.06.2009 la 20:50

    Zilele astea am avut din nou de-a face cu profesionalismul celor de la Tarom. Cu toata convingerea va pot sfatui din experienta personala sa evitati cat puteti de mult aceasta sleahta de incompetenti adunata la Tarom. Am avut cateva experiente cu Tarom si toate au iesit nasol, deci nu exista „coincidenta” pentru mine. Pot oferi detalii oricui, oricand.

    Si tare le-as mai face o reclamatie….

  22. 04.06.2009 la 11:30

    Taromul nu ti-a putut oferi bilete la oferta pe ceva ce nu este al lui. Damascul este operat de aeronave Syrian Air, Taromul nu mai zboara de ani buni pe aceasta ruta. Ei au doar un contingent de locuri pe care le comercializeaza si pentru care platesc, fie ca le ocupa (vand), fie ca nu. In timp ce, din punctul de vedere al reclamei (la modul la care este ea facuta, in termeni generali), Tarom nu are dreptate si ar trebui, intr-adevar, sa specifice ca oferta se refera la zborurile operate cu aeronave proprii, in fapt ei nici nu ar putea sa aplice aceasta oferta pe zborul in speta decat bagand mana in buzunar.

    Dincolo de aceasta, nivelul de siguranta al Taromului nu se masoara decat cu o statistica de incidente si accidente, si nu prin prisma lui „sunt siguri, dom’le, le angajeaza arabii pilotii” sau „aterizeaza atat de frumos pe OTP…”. O statistica a accidentelor implicand aeronave Tarom: http://tinyurl.com/razvd9
    Dincolo de aceasta, o politica extrem de rigida, zboruri regulate total aiuristice (New Delhi, Beijing, Bangkok, Chicago, Singapore), aeronave cumparate pe comenzi politice si total nepotrivite pietei Tarom din acel moment (A310), o birocratie fara margini (incercati sa trimiteti un colet pe cargo de la ei), acestea erau singurele elemente definitorii pentru companie pana acum cativa ani. Lucrurile s-au mai schimbat in ultimii 3-4 ani mai ales pe partea de customer care (desi, de acord, mai au mult de imbunatatit). Exista si (mult) mai rau (AlItalia), exista si (mult) mai bine (Etihad, Qatar Airways, Swiss, chiar si acum, resuscitat).

  23. haisamergem
    13.07.2009 la 21:51

    Stii care e diferenta dintre reclama de la Tarom cu „50 E oriunde” si cea de la Lufthansa cu „99 E in Europa”? La Tarom, „oriunde” se transforma in „unele”, iar „50” in „50+taxe”, iar la Lufthansa acel „99” era cu tot cu taxe si a functionat o buna bucata de vreme pentru toate cursele Bucuresti-Frankfurt sau Bucuresti-Munchen. Si ti-o spun in perfecta cunostinta de cauza, adica avand in mana doua bilete dus-intors, cumparate cu numai 198 euro!

  24. Me
    06.09.2009 la 11:10

    @Razvan Pascu, te rog baga ceva amanunte despre ultima ta patanie cu TAROM, ca vreau si eu sa cumpar un bilet de la ei ( plec de abia acum in vacanta), dar dupa ceea ce am citit aici nu mai am curaj.

  25. Razvan Pascu
    (author)
    06.09.2009 la 14:19

    Nici nu mai conteaza. In mare: am rezervat 3 bilete spre Cairo, s-a facut rezervarea dar li s-a stricat pagina si nu mi-a venit numarul de rezervare, am mers la ei, nu au mai gasit rezervarea, am facut-o din nou, am primit confirmare dar mi-au gresit numele… 🙂

    Cam astea: dar daca ai nervi tari si te preocupi pana la urma ajungi la capat!

    Succes!

  26. […] Cele mai mari costuri insa, sunt generate de decizii de business luate complet aiurea, de achizitionare a unor aeronave atunci cand nu era necesar, de deschiderea sau pastrarea unor rute care nu sunt profitabile (ci doar pentru imagine), dar si din cauza serviciilor din ce in ce mai proaste oferite clientilor. Personal am fost martorul serviciilor proaste oferite de unii angajati Tarom si am scris de cate ori am avut ocazia, inclusiv pe acest blog, despre cele intamplate (cititi aici si aici). […]

  27. necula george
    10.11.2015 la 22:59

    Dar unde faci reclamatia la tarom? nu gasesc nicăieri o adresa de mail.orice vânzător produse sau servicii de nivelul asta ten sa aibe ceva foarte mare scris pe site si sa semene cu RECLAMATII sau Sugestii… ceva.. nimic? p.s eu vreau sa fac doar o reclamatie..sugestiile le las pt cei mai răbdători

  28. Roxana
    24.11.2016 la 19:12

    Sa va povestes si despre experienta mea cu Tarom… Sunt foarte neseriosi!

    Am avut un bilet dus intors Bucuresti Paris 16.06-04.07 si nu am efectuat zborul de intors. I-am contactat si m-au convins sa nu solicit rambursarea taxelor de aeroport, in schimb sa pastrez biletul de intors caci timp de 1 an de zile il pot folosi cu achitarea unei taxe de 60 EUR la aceeasi clasa de zbor. Am zis ok, am primit si in scris acest raspuns.

    A venit si momentul cand am solicitat sa beneficiez de acel zbor cu o penalizare de 60 EUR pentru data de 20.12. Raspunsul primit: au trecut 6 luni de cand ati efectuat zborul dus si nu mai puteti beneficia de zborul intors decat cu achitarea a 262 EUR! Atat costa un bilet practic.

    Si de aici un intreg sir de conversatii cu ei, ziua distrusa, timp pierdut, nervi, planuri financiare de vacanta date peste cap… 202 euro nu e o suma de ignorat!

    Vi se pare normal?!

  29. Slabu Raducu
    06.01.2017 la 18:21

    Ca tot vorbiti de tarom si de cat de nesimntiti sunt, astazi am pierdut 550 euro din cauza lor. Cu toate ca am sunat inainte si am fost mintit ca zboru meu intarzie, el totusi plecase mai devreme decat normal. Acum logica mea era da caut alta cursa, dar femeia de la ghiseu e inganfata si nu se poate virbi cu ea. Imi baga curse pe gat de bisnis class in loc sa imi dea alt bilet care pe internet era dar ea nu zicea nimic de el. Si precizez ca nu sunt singurul pagubit. Antena 1 era aici si a filmat sute de oameni care au avut aceias problema . Deci cer un sfat. Ori ia cineva atitudine din echpa asta ori o sa depunem plangere la protectia consumatorului si ii dam pur si simplu in judecata. Pentru cine vrea dovada trimit poze cu biletele. Totusi Isi bat joc de noi astea care le dam sa manance si care dupa urma noastra traiasc.

    0034602627008 pentru informati

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!