excursii-razvan-pascu

Cei care au obtinut venituri doar din salarii nu sunt obligati sa depuna declaratie de venit. Doar cei care vor sa doneze cei 2% catre o fundatie trebuie sa completeze si sa trimita pana la 15 mai, formularul 230 impreuna cu o copie dupa fisa fiscala pe care o ia de la angajator. Click aici pentru a descarca declaratia 230 .

Va recomand sa faceti si acest lucru intrucat nu dureaza mai mult de 10 minute si nu costa mai mult de 7 RON (costul unei scrisori cu confirmare de primire). Eu personal voi dona catre SMURD , pentru ca mi se par printre putinii care isi fac munca bine, cu pasiune si daruire, muncind de multe ori voluntar.

L-am cunoscut pe Raed Arafat acum 2 ani si este intr-adevar un om pe care te poti baza, un om de cuvant si foarte bine intentionat. Deasemenea, am cativa prieteni care au lucrat ca medici sau asistenti voluntari pentru SMURD in Tirgu Mures.

Pentru cei care doresc sa daruiasca gratuit cei 2% din veniturile lor la SMURD, click aici pentru detalii privind completarea rubricii aferente pe declaratia fiscala.

Razvan Pascu

10 comentarii

  1. Robert
    24.04.2009 la 09:28

    De ce date am nevoie de la Asociatia careia as vrea sa ii donez cei 2%?

  2. 24.04.2009 la 10:16

    Robert, nu ai nevoie decat de numele fundatiei, codul fiscal si contul bancar al acesteia.

  3. Robert
    24.04.2009 la 11:36

    Ok, txs! Si asta afecteaza cu ceva aganajatorul, adica trebuie sa depuna el cei 2% in contul Asociatiei alese, sau e acelasi principiu ca la Pensiile Obligatorii?

  4. 24.04.2009 la 13:22

    Robert, angajatorul are acelasi flux de urmat: opreste contributii de la angajati, le vireaza la stat, plateste impozitele pentru angajatii sai, iar statul apoi se ocupa de virarea banilor. Dupa ce ai completat declaratia pentru FISC, tu nu te mai ocupi de nimic. Exact ca la pensiile obligatorii, pilonul II. 🙂

  5. 29.04.2009 la 15:08

    Multimim Razvan pentru suport!
    @Robert – aici ai datele, daca nu e prea tarziu 😉

  6. RazvanPascu.ro
    (author)
    29.04.2009 la 20:24

    Si eu va multumesc in numele meu si al multora din jurul meu, pentru sprijinul pe care il avem din partea voastra.

    Eu personal am mare incredere in voi, mai mult decat in orice institutie a statului roman.

    Si sincer, este o mare onoare pentru mine ca mi-ati vizitat blog-ul !!!

  7. 30.04.2009 la 15:19

    Dragilor,

    mai sunt doar 2 saptamani. Nu uitati sa trimiteti declaratiile la FISC.

    Detalii si aici:

    http://www.fundatiapentrusmurd.ro/

    Multumesc

  8. […] Click aici pentru Formularul 230 […]

  9. 31.05.2009 la 10:55

    Pentru cai din Galati si imprejurimi : http://www.smurdgalati.ro

  10. Razvan Pascu
    (author)
    10.09.2009 la 23:01

    Cu placere!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!