excursii-razvan-pascu

https://www.facebook.com/MihneaRattePhotographyCalatoresc des, atat in tara cat si in strainatate, si pot spune ca ma declar un fan al utilizarii cardului in detrimentul banilor cash. Am mai scris despre asta aici. Incerc sa pastrez in portofel numai banii care imi trebuie pentru cele necesare zi de zi, cum ar fi taxiul, bacsisurile sau intrarea la un obiectiv turistic. Pentru tot ce inseamna cheltuieli mari, cum ar fi cazarea sau inchirierea unei masini, folosesc cardul. De ce? In primul rand pentru siguranta, nu trebuie sa mai am grija banilor, si in al doilea rand pentru ca este mult mai simplu.

Am intrat in detalii pe acest subiect in acest articol, insa exista ceva ce inca nu v-am spus. Astazi ma bucur sa va povestesc despre un concurs MasterCard in urma caruia puteti castiga doua invitatii in MasterCard Business Lounge, din aeroportul Otopeni. Lounge-ul este situat in Terminalul Plecari Internationale la etajul 1 si este deschis 24 de ore din 24, de luni pana duminica si pentru mine a devenit un fel de “oprire obligatorie” inainte de fiecare plecare in vacanta.

Lounge-ul MasterCard de pe aeroportul Otopeni este un spatiu elegant si confortabil, cu o suprafata de 350 mp, in care pana la 80 de calatori au ocazia sa se relaxeze inainte de decolare. Tabletele si conexiunea wi-fi, dar si un bar cu gustari si bauturi racoritoare si alcoolice sunt la discretia calatorilor.

Design-ul si amenajarea MasterCard Business Lounge, deschis la sfarsitul anului 2013, au fost realizate de doi arhitecti romani.

Accesul in MasterCard Business Lounge este permis gratuit tuturor posesorilor de carduri MasterCard Premium – Platinum, World, World Elite sau Corporate.

Ce trebuie sa faci pentru a te inscrie in concurs si cum castigi?

In primul si in primul rand, daca vreti sa va inscrieti la acest concurs trebuie sa dati like paginii de Facebook MasterCard Romania, unde veti putea gasi sfaturi si informatii utile despre plata cu cardul, dar si momente si surprize de nepretuit. Dupa efectuarea acestui pas, tot ce mai ramane de facut este sa raspundeti printr-un comentariu la acest articol daca in vacante preferati banii cash sau plata cu cardul si care sunt motivele voastre, pana vineri, 13 februarie.

Stabilirea castigatorului se va face prin tragere la sorti, folosind site-ul random.org, iar invitatiile vor fi valabile pentru o intrare, oricand pe parcursul unui an de zile. Voi anunta castigatorul in data 20 februarie, printr-un comentariu la acest articol.

* UPDATE 3 martie 2015:

Va multumesc tuturor pentru comentarii.

Desi cu intarziere, astazi pot anunta castigatorii acestui concurs. Noutatea este ca in loc de 2 invitatii, cei de la Mastercard mi-au oferit 4 invitatii pentru voi, asa ca in loc de un castigator, am ales 2 castigatori. Va multumesc tuturor pentru comentarii si va mai astept sa va inscrieti si la alte concursuri. Castigatorii sunt cei care au lasat comentarii cu numele “Andrei” si “Luca Mihaela”. Ii voi contacta pe email pe cei doi pentru detalii despre cum pot intra in posesia premiului.

Tragerea la sorti am filmat-o si o puteti gasi aici: https://www.youtube.com/watch?v=CddWVF3g_kY

banner-mastercard

58 comentarii

  1. Monica Cercel
    06.02.2015 la 10:41

    In general platesc cash dar folosesc si cardul MasterCard pe care il detin, ma salveaza in multe situatii

  2. elena r.
    06.02.2015 la 10:48

    In general, cand plec in vacanta imi fac provizii de bani cash in moneda locala, pe de-o parte pentru placerea de a vedea si folosi monede si bancnote „exotice” (in sensul de mai putin raspandite – de exemplu, cand am calatorit in Elvetia, am fost placut surprinsa cand prin mana mea au trecut monede din prima jumatate a secolului trecut), dar si pentru momentele cand cardul nu poate fi folosit (la o taraba de exemplu). Nu ezit insa sa folosesc si cardul cand se iveste ocazia. Iar acasa, cardul este preferatul meu.

  3. Roxana
    06.02.2015 la 10:58

    Plata cu cardul o folosesc pentru plata hotelului, avionului, restaurante. Totodata prefer sa am bani cash pentru diverse cumparaturi.

  4. Marin Gabriel
    06.02.2015 la 11:00

    Sunt situatii in care pentru anumite plati este nevoie de cash insa in mare parte platile le fac cu cardul, este sigur iar costurile nu sunt ridicate avand in vedere ca paritatea cursului de schimb valutar este a bancii centrale

  5. Monica G
    06.02.2015 la 11:00

    De cele mai multe ori și mai ales dacă sunt în zona euro, prefer să plătesc cu cardul oriunde se poate, pentru că este foarte simplu. În alte zone însă, îmi place să folosesc moneda locală, atât pentru experiență ( colecționez bancnote de valori mici ) cât și pentru faptul că de multe ori cursul bancar nu este unul avantajos.

  6. Roxana
    06.02.2015 la 11:03

    Prefer sa platesc cash. In acest mod, pot tine in frau cheltuielile. Am o imagine mai clara asupra cumparaturilor efectuate, banilor ramasi, evitand astfel achizitionarea unor produse sau servicii inutile.

  7. mihai florin
    06.02.2015 la 11:03

    platesc cash ,imi cumpar din timp moneda respectiva ,cat mai marunti caut.Cu cardul mi se pare mai complicat si scump din cauza comisioanelor percepute de banci.

  8. Madalina
    06.02.2015 la 11:06

    Prefer cardul pentru plati mai mari sau unde exista cu siguranta terminal pos (hotel, tren, avion, muzeu, restaurant) dar moneda locala este de folos fara indoiala pentru micile achizitii. Desigur, aceasta abordare depinde si de gradul de „digitalizare” a tarii care urmeaza sa o vizitez.

  9. Alina Ivascu
    06.02.2015 la 11:07

    Pentru cheltuielile de genul avion, cazare, cumparaturi din magazine, prefer intotdeauna cardul, este mult mai comod si mai sigur.
    Pentru cumparaturile de zi cu zi prefer cash in moneda locala, mai ales daca nu este vorba de o tara din zona Euro, te descurci mai usor, constientizezi mai bine valoarea cumparaturilor si este de multe ori mai rapid.

  10. Lazar Adrian
    06.02.2015 la 11:16

    Salut. Prefer ambele variante, nu ma deranjeaza niciuna. De obicei merg cu cash, dar daca se termina apelez la card.
    Succes tuturor!

  11. Eugen
    06.02.2015 la 12:11

    Cash. Cardul folosit in strainatate inseamna cheltuieli suplimentare

  12. adina
    06.02.2015 la 12:31

    prefer plata cu cardul: rapid, simplu si eficient

  13. iuxel
    06.02.2015 la 12:33

    Este acceptat aproape oriunde cardul Mastercard, fiind cea mai sigura varianta de a face cumparaturile, mai ales in alte tari, mai ales ca la comercianti taxa este 0.

  14. Delia
    06.02.2015 la 12:50

    Oriunde se poate platesc folosind cardul! Este mult mai comod!

  15. Cocoi Claudia
    06.02.2015 la 12:56

    Buna. Pana acum nu am folosit cardul cand plecam in strainatate. Multi prieteni imi spuneau ca sunt de moda veche iar anul acesta m-am gandit ca ar trebui sa le infirm parerea asa ca…
    In februarie plec la Liverpool impreuna cu sotul meu si ne-am gandit sa ne mai facem o bucurie – bilete la spectacolul Mamma mia de la teatrul din Liverpool. Am achizitionat aceste bilete cu cardul si pot sa spun ca am devenit un fan instant al platilor de acest gen. Mult mai rapid, mai usor si pot sa spun si mai convenabil. Am remarcat fericita ca, cursul folosit de master Card este foarte apropiat de cel BNR, ca nu am comision la plata la comercianti. Sunt incantata si promit ca de acum inainte o sa folosesc aceasta modalitate de plata ori de cate ori o sa plec in strainatate (la achizitia biletelor de avion, cazare, rent-a -car si chiar si la plata miciilor bucurii achizitionate din drumetiile noastre).

  16. Simona Bucur
    06.02.2015 la 13:09

    Pentru mici cumparaturi (piete,magazine care nu accepta plata cu cardul) folosesc intodeauna cash dar pentru cumparaturi gen plata biletului de avion,restaurante ,cazare,intrari la diverse obiective turistiice folosesc cardul pentru ca este mult mai comod si in plus nu stai cu stresul ca ramai fara ei daca ii lasi la hotel.Si nu iti refuzi nici placerea de a-ti achizitiona ce doresti gandindu-te ca nu ai suficient de mult cash la tine ca sa iti cumperi ce doresti

  17. Madalina
    06.02.2015 la 13:22

    Si eu folosesc cardul, din acelasi considerent: este mai sigur.
    Totusi, am si bani cash pentru mici cuparaturi si pentru situatiile in care la magazin nu au POS.

  18. Gabriela
    06.02.2015 la 13:23

    In vacante prefer plata cu cardul. Avantaje: siguranta si o mai buna evidenta a cheltuielilor.

  19. Alina
    06.02.2015 la 13:25

    Utilizez cardul pentru ca este mai eficient si nu pierd timp la bancomate.

  20. 06.02.2015 la 13:49

    Depinde in ce tara calatoresc .In tarile din vest prefer cardul pentru ca se poate plati cam peste tot cu el si nu trebuie sa mai am grija banilor de hartie.In est,in schimb,sunt multe locatii unde nu accepta carduri,asa ca prefer sa iau cash cu mine si sa-i schimb la un birou de exchange.

  21. e
    06.02.2015 la 13:56

    cardul pentru sume mai mari; e mai sigur decat sa car saci de bani 🙂

  22. Mihaela
    06.02.2015 la 13:58

    prefer cardul pentru siguranta mea si a banilor. Cach pastrez doar pentru acele locuri unde nu pot folosi cardul.

  23. Malaescu Cristian
    06.02.2015 la 14:39

    Platesc cu card deoarece este mai igienic si cool, banii sunt demodati.

  24. Simona M
    06.02.2015 la 15:43

    Pana de curand preferam sa am bani cash cand plecam intr-o calatorie pentru ca imi era frica de eventualele comisioane, dar folosirea cardului devine din ce in ce mai sigura si convenabila.

  25. Iulia Boiu
    06.02.2015 la 15:52

    In general schimb o mica parte in moneda locala, ca sa am mereu la indemana (de exemplu, nu poti plati la o toaleta publica folosind cardul 🙂 ). La masa insa, sau pentru orice fel de cumparaturi de haine sau din supermarket, prefer cardul. Nu-mi place sa am sume mari de bani la mine si sa am grija lor sa nu-i pierd sau sa nu mi se fure 😀

  26. Andreea
    06.02.2015 la 16:02

    prefer cardul, tocmai de aceea nu am mai niciodata cash la mine 🙂

  27. 06.02.2015 la 16:07

    Depinde unde mergi. Daca mergi intr-o tara UE platesti cu cardul, ca ai card in Euro. Dar daca platesti cu cardul in EURO in Turcia de exemplu, pierzi mult la comisioane. Mai bine ai bani cash.

  28. Corina
    06.02.2015 la 16:34

    Prefer cardul la cumparaturi , este un mod sigur de plata si comod. Online este un mod rapid si fara comisioane.

  29. Aurel Cadea
    06.02.2015 la 17:32

    prefer cardul pt comoditatea si siguranța utililizarii sale.

  30. 06.02.2015 la 18:07

    Am preferat mereu sa platesc cu cardul, ma descurc greu cu maruntisul in euro care imi umple buzunarul („afara” se da restul pina la ultima centima), in plus am vederea mai slaba si nu prea deosebesc monedele mici.

  31. Onya Droia
    06.02.2015 la 18:14

    Sunt un „maniac” al organizarii banilor de zi cu zi, iar cardul ma ajuta foarte mult sa imi potolesc setea de a sti tot timpul cat am cheltuit, cat mai am, unde pot face economii in timp samd…:) Poate nu e tocmai pe placul tuturor dar I love my MasterCard credit card.

  32. cristina rosu
    06.02.2015 la 22:37

    Prefer sa utilzez cardul, fiind mai o metoda simpla si comoda de plata. Ma scapa si de problema calcularii/primirii restului…

  33. marius vieru
    06.02.2015 la 22:41

    Prefer sa folosesc cardul, deoarece mi se pare usor sa comand online produse si sa platesc astfel, in comparatie cu metoda de plata a transferului bancar. In plus, la comercianti e usor si mai rapid sa cumperi folosind cardul.

  34. Aliciuc Ciprian
    06.02.2015 la 22:54

    In vacantele interne prefer plata cash, pentru ca micile capricii nu se pot acoperi cu plata prin card si la multe pensiuni nu am intalnit cititoare de card, asa ca o mai mare siguranta pentru a avea o vacanta reusita e plata cash. Plata cu cardul se va implementa mai greu in turismul romanesc pentru ca se mai poate negocia la receptie tariful de cazare si chiar tariful pentru demipensiune sau pensiune completa.

  35. roxana serban
    06.02.2015 la 23:03

    Platesc cu cardu unde permite si e safe. Local unde nu se poate cash.

  36. Barascu Violeta Ramona
    06.02.2015 la 23:16

    Prefer plata cu cardul pentru calatoriile din Europa prefer cardul pentru ca e sigur si nu trebuie sa am grija banilor cash .

  37. Denisa
    07.02.2015 la 01:04

    Platesc aproape intotdeauna folosind cardul meu Mastercard, in acest fel imi este mult mai ușor sa-mi tin evidenta cheltuielilor si sa fac folosesc applicatia personal financial pt a-mi categorisi cumparaturile facute cu cardul.

  38. Panzar Alexandru
    07.02.2015 la 14:37

    In general platesc cash in moneda locala dar folosesc si cardul MasterCard pe care il detin pentru platile mai cosistentente.

  39. Donosa Cosmin Ionut
    07.02.2015 la 17:03

    Prefer plata cu cardul pentru chestii mai scumpe deoarece evit banii cash astfel ma feresc de hoti si de tentatii inutile.Daca nu am prea multi bani cash nu cheltui aiurea.
    Multumesc!

  40. Contu Andrei
    07.02.2015 la 21:13

    Prefer plata cu cardul dar nu de fiecare data pot face acest lucru deoarece nu toate magazinele au aceasta posibilitate de a incasa contravaloarea cumparaturilor. Iar in vacante folosesc ambele metode de plata: cu cardul si cash.

  41. Benchea Marius
    07.02.2015 la 21:26

    eu in tara sunt un fan al platilor cu cardul si online. Dar in vacante am intalnit si magazine de talie mica fara POS instalat si atunci prefer sa am si bani cash la mine in moneda locala. Iar la final imi intregesc colectie de monede din alte tari.

  42. Madalina Mincan
    07.02.2015 la 22:09

    Din punctul meu de vedere, este mai facil sa utilizez cardul atunci cand imi achizitionez diverse lucruri.

  43. Alexandru Cozma
    08.02.2015 la 00:36

    In general, prefer plata cu cardul, mai ales ca au fost situatii in care o data aterizat pe un aeroport din strainate si neavand moneda locala/bani marunti, singura posibilitate de cumparare a biletelor de transport spre oras sa o pot face doar de la automate care accepta numai carduri.

  44. Bonnie
    08.02.2015 la 18:09

    Cea mai sigura si rapida metoda de plata mi se pare cardul, dar in unele situatii prefer sa platesc cash

  45. Meli
    09.02.2015 la 17:31

    Deocamdata folosesc in mare masura plata cash, o simt inca preferata si din atitudinea micului comerciant local, cel cu care intru cel mai adesea in contact in calatorii. Sunt insa si situatii in care un card bancar devine mult mai util, chiar indispensabil, la un centru de inchirieri auto, de exemplu.

  46. Alina Osiac
    09.02.2015 la 18:30

    In general folosesc plata cu cardul insa de multe ori constat ca am nevoie de cash si nu am disponibil in portofel. In excursii,unde se poate-zona euro, platesc cu cardul iar in tarile care nu au aderat inca la euro prefer moneda locala deci cash cu schimb valutar de acasa.

  47. Andrei
    10.02.2015 la 10:15

    De cand ma stiu, folosesc doar carduri MasterCard, nu altceva. Sunt vazute foarte bine in afara, mai ales pentru noi romanii, care stim foarte bine cum suntem perceputi in strainatate! Asa ca-l folosesc cu incredere, la fiecare iesire. Si cumparaturile minime, le fac tot cu cardul. Cash, asa cum spui si tu Razvan, folosesc doar pt bacsisuri si alte maruntisuri.

  48. Vlad F
    11.02.2015 la 17:56

    Folosesc cardul mai mult in tara decat in vacantele in strainatate si asta pentru ca vreme de multi ani, pana nu demult, am detinut un card salarial Maestro (tot din familia Mastercard) dar cu care am avut cateva probleme de acceptare in vacanta, in anumite locuri din afara tarii. La ultima reinnoire a cardului, banca mi-a comunicat faptul ca s-a renuntat la Maestro si am avut surpriza placuta sa primesc un Mastercard, chiar cu facilitate contactless, la acelasi cost de administrare. Doresc sa evidentiez faptul ca si tipul instrumentului de plata in sine dar si noile tehnologii dezvoltate, pot sa determine un comportament de asimilare si utilizare a cardului. Si eu am convingerea ca acum il voi folosi mai des.

  49. G. Gioni
    12.02.2015 la 14:36

    Sigur ca este o modalitate facila de plata oriunde in lume. Dar nu totdeauna sigura- sau care sa iti dea sentiment de siguranta. Nu e prima data cand la inchiriat o masina te pune sa dai un card de credit ca sa iti faca un blocaj pe o anumita suma. Si nu sti niciodata cat e de sigura ( am facut asta in Mexic- banii mi s-au deblocat dupa 17 zile de la intoarcere in tara, Costa Rica, …altele). Europa pare mai sigura. Prefer sa platesc de acasa avioanele, cazarea, chiar si masina daca pot, iar acolo sa folosesc cardul doar de urgenta. Prefer sa am cash in moneda locala. Iar daca traiesti in Romania, poti sa ai surpiza ca fiscul iti blocheaza cardul pentru te miri ce datorie au gasit ei. Si si ramai fara bani in strainatate. Deci sa zic ca sunt 50-50%

  50. Doina Ban
    12.02.2015 la 23:09

    In vacante ma bazez mai mult pe cash dar am la mine si cardul
    mastercard.

  51. Luca Mihaela
    13.02.2015 la 09:46

    Prefer sa platesc cu bani cash pentru ca e simplu si fara dureri de cap. Cu cardul parca imi este frica si in plus ma ard rau cu comisioanele interbancare.

  52. rebreanu sebastian
    13.02.2015 la 14:31

    Prefer plata cu cardul pentru siguranta mea 🙂

  53. Rebreanu Monica
    13.02.2015 la 14:32

    Am avut destul de multe experiente neplacute cu banii cash. Pierduti, furati, rataciti prin haine. Am ales sa folosesc doar cardul dar si o rezerva mica de banuti la hotel

  54. Victor Clepsa
    13.02.2015 la 17:46

    Platesc cu cardul. Ai o imagine mai exacta a ceea ce ai cumparat

  55. Amelia Andreea Clepsa
    13.02.2015 la 17:50

    Platesc cu cardul meu nepretuit Mastercard…:-) circul mult prin lume si au fost tari unde nici nu am schimbat euro sau dolari in valuta locala. Unde mai pui ca ai o imagine clara a cheltuielilor cand te intorci?

  56. doina
    25.02.2015 la 18:53

    si castigatorul cine este ???

  57. doina
    27.02.2015 la 17:48

    mestere, te faci ca nu auzi ? ai uitat de cele 2 invitatii ?

  58. Razvan Pascu
    (author)
    04.03.2015 la 01:23