excursii-razvan-pascu

Pana acum am ajuns de 3 ori in Germania. O data la Kiel, in nordul Germaniei acum vreo 2 ani cand am avut o croaziera prin tarile nordice. A doua oara anul trecuta la targurile de Craciun din Munchen, Augsburg, Rothenburg si Nurnberg. A treia oara anul acesta in primavara, cand am fost la Berlin, la targul de turism. De fiecare data m-am simtit bine si daca in anii trecuti vedeam Germania doar ca o destinatie de business, acum am inceput sa o vad si ca pe o destinatie turistica.

Asa ca ma bucur ca astazi sa va povestesc despre un concurs in urma caruia puteti castiga si voi un city break la Berlin.

In perioada 1 – 31 Decembrie 2013, Oficiul de Turism al Germaniei si airberlin au in derulare un concurs prin care invita participantii sa cunoasca mai bine Germania ca destinatie de vacanta.

Premiul concursului este un City Break de 3 zile (doua nopti) la Berlin, pentru doua persoane, cu transportul si cazarea asigurate.

Ce trebuie sa faceti?

1. Accesati pagina de concurs: www.germany.travel/concurs

2. Raspundeti corect la cele 5 intrebari din formular. Daca se intampla sa nu cunoasteti raspunsul, butonul rosu cu “Daca nu stii raspunsul, click aici si vei afla”, o sa va ajute.

3. Completati-va corect datele la final.

Oficiul de Turism al Germaniei este o institutie de stat ce promoveaza Germania ca destinatie turistica si are peste 30 de reprezentante in diferite tari. Reprezentanta din Serbia se ocupa de promovarea Germaniei in 6 tari, inclusiv Romania.

airberlin este una dintre cele mai importante companii aeriene din Europa si zboara catre 147 de destinatii in intreaga lume, iar din luna ianuarie 2013 opereaza 7 zboruri saptamanale pe ruta Bucuresti – Berlin.

Asadar, click aici pentru a intra in concurs. Succes!

27 comentarii

  1. daniel
    03.12.2013 la 13:06

    M-am inscris si am invatat si lucruri noi 😀

  2. Razvan Pascu
    (author)
    03.12.2013 la 13:09

    @ daniel: vezi, de-aia imi plac mie cititorii de pe blogul asta… 🙂

  3. 03.12.2013 la 14:06

    Cam dubios concursul. Inainte de a-mi afisa formularul cu datele personale, am observat ca este afisat un mesaj „Din pacate, nu ati raspuns corect la toate intrebarile” (asta in timp ce toate cele cinci fotografii erau marcate cu un V verde…). Ceea ce ma face sa cred ca nu e un concurs pe bune, ci doar o urmarire de clickuri… mi-ar placea sa ma insel….

  4. Razvan Pascu
    (author)
    03.12.2013 la 14:19

    @ Luminita: te inseli. mai incearca o data, cu calm. 🙂

  5. Andrei Filip
    03.12.2013 la 14:22

    Frumos concurs:) Razvane, anul asta ceva Weichnachtsmarkt-uri in plan? Anul trecut imi amintesc ca ai fost la Nurnberg, Munchen, Augsburg si Rothenburg ob der Tauber…..anul asta ce planuri ai?:)

  6. Razvan Pascu
    (author)
    03.12.2013 la 14:24

    @ Andrei Filip: intr-o ora plec spre aeroport, zbor la Zurich. Merg cateva zile in vestul Austriei, la Arlberg.

  7. Andrei Filip
    03.12.2013 la 14:27

    Misto zona, ma gandesc ca incerci un ski neaparat:) E aproape Innsbruck-ul, si acolo e un targ de Craciun frumos:)

    Multa bafta, distractie placuta!

  8. Ana Camelia
    03.12.2013 la 14:56

    Mi-a aparut acelasi mesaj ca si Luminitei Cristina: “Din pacate, nu ati raspuns corect la toate intrebarile” (asta in timp ce toate cele cinci fotografii erau marcate cu verde). Raspunsurile erau cele corecte, asa ca am completat formularul fara alte modificari.

  9. Paula Diaconu
    03.12.2013 la 17:34

    Multumesc Razvan. 🙂 M-am inscris si eu in concurs.

  10. Cam
    04.12.2013 la 11:20

    Curios, organizatorul are sediul in Viena…

  11. Angi
    04.12.2013 la 12:45

    Mulţumesc… iubesc Germania… şi blogul acesta!

    ( Despre Germania trebuie să mai citesc, din cînd în cînd).

    Cel mai fain cadou de Moş Nicolae…

  12. Raluca
    04.12.2013 la 12:51

    Multumesc. Am fost in Germania in 2005, imi doresc sa ajung sa vad si alte parti! Poate imi gasesc o bursa postdoctorala ca tot termin doctoratul.

  13. Rona
    06.12.2013 la 22:10

    O tara foarte frumoasa, in orice anotimp! Castigatorul va fi iubit de cineva acolo sus ! Bafta la toti!

  14. Oana
    27.12.2013 la 11:19

    Frumoasa intitativa cu concursul! Cu aceasta ocazie am aflat o multime de informatii interesante si utile, pentru noi destinatii de vacanta! Multumesc

  15. Mihaela
    28.12.2013 la 01:55

    Munchen este singurul oras din Germania pe care l-am vizitat, atat vara cat si iarna (din pacate, dupa Craciun). Si mie mi s-a parut initial o destinatie business, dar la scurt timp l-am redescoperit cosmopolit si ideal cel putin pentru un city break. De mult timp am si Berlin pe lista, dar nu s-a ivit ocazia…

  16. Lungu Tatiana Magdalena
    28.12.2013 la 16:00

    Mi-am dorit mereu sa pot oferi copiilor mei o excursie cadou-dar din punct de vedere financiar nu mi-am permis.
    Fiindca imi permit sa calatoresc doar virtual-mi-am indrumat ambii copii sa faca investitii in calatorii cand vor fi de varsta calatoriilor fara insotitor.
    Acum am incercat toti trei_poate unul din noi e cu noroc!
    Doamne ajuta!
    TUTUROR VA UREZ SANATATE FIINDCA ESTE CEA MAI DE PRET AVERE A OMULUI!

  17. cristina
    01.01.2014 la 23:47

    cand se va afisa rezultatul concursului?

  18. Nitu Angelica
    04.01.2014 la 11:04

    s-au afisat castigatorii concursului?

  19. Razvan Pascu
    (author)
    04.01.2014 la 16:09

    @ Cristina, Nitu Angelica: va rog sa verificati pe site-ul concursului, eu nu stiu daca s-au afisat castigatorii; probabil ca da.

  20. Nitu Angelica
    04.01.2014 la 22:23

    nu, nu s-au afisat castigatorii. Vacanta placuta va doresc si astept cat mai multe povesti despre calatorie!

  21. adela
    13.01.2014 la 17:31

    Cine a castigat concursul?

  22. cristina
    15.01.2014 la 21:24

    cine a castigat concursul si unde s-a afisat rezultatul?

  23. Razvan Pascu
    (author)
    15.01.2014 la 21:36

    @ cristina: stiu ca s-a ales castigatorul (au fost 6600 participanti) si ca acesta a fost anuntat. verifica pe site daca s-a afisat; o sa ii rog in zilele urmatoare sa imi trimita si mie detaliile ca sa anunt pe blog si pe Facebook.

  24. Nitu Angelica
    15.01.2014 la 21:37

    si eu sunt curioasa, ca m-am tot uitat in fiecare zi!

  25. iliescu adrian
    21.01.2014 la 12:29

    Am primit un e-mail ieri prin care am fost anuntat ca am castigat acest concurs. Deci castigatorul exista , mai trebuie clarificate detaliile.

  26. Nitu Angelica
    21.01.2014 la 16:34

    felicitari!

  27. tavi
    25.09.2014 la 15:48

    Felicitari ptr. initiativa.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!