excursii-razvan-pascu

guinnessNu sunt mare bautor de bere (sau orice alte bauturi alcoolice), insa sunt dependent de calatorii si imi place sa testez ceea ce este autentic in fiecare loc pe care il vizitez. Astfel, atunci cand am ajuns in Irlanda, la Dublin, nu am putut sa nu experimentez berea neagra Guinness. Mi-a placut la fel de mult experienta pintului savurat intr-un pub dublinez cat si vizita la Guinness Storehouse, locul unde istoria berii Guinness prinde viata.

Prin vacante rareori mi se intampla sa pierd serile prin oras. De obicei zilele mele incep dimineata devreme si se incheie destul de tarziu, iar vacanta la Dublin nu a facut exceptie. Cu toate acestea, in a doua seara in Dublin, atras de muzica live si rasetele dintr-un pub mai „de moda veche” aflat in apropierea hotelului am savurat un pint de Guinness si am devenit fan pentru totdeauna.

Ziua urmatoare am facut o vizita si la muzeul Guinness, adica la Guinness Storehouse. Este locul unde, impartita pe cateva etaje, se afla istoria pas-cu-pas a acestui simbol al Irlandei si secretele berii Guinness. Foarte interesanta mi s-a parut expozitia de sticle Guinness, dar si cea cu diversele afise publicitare si slogan-uri folosite de-a lungul timpului. Insa experienta mea preferata din Guinness Storehouse a fost micul curs de barman pentru a turna „pint-ul perfect”, cu 2 degete de spuma. Am primit si diploma care sa ateste ca am absolvit cursul cu brio.

Guinness este cea mai bine vanduta bere neagra la nivel mondial, iar pe 22 septembrie la ora 17.59 (ora Irlandei) si 19.59 (ora Romaniei) mii de fani ai berii Guinness din intreaga lume il vor sarbatori pe fondatorul celebrei beri irlandeze. Practic se sarbatoreste momentul in care Arthur Guiness a semnat documentul de inchiriere a Berariei din St. James’Gate, Dublin, in anul 1759.

Guinness Storehouse, Dublin

Guinness

Guinness

Guinness

In Romania, ziua lui Arthur Guiness va fi sarbatorita cu muzica irlandeza, premii speciale si multa muzica buna in peste 50 de locatii din Bucuresti si din alte 22 de orase. In Bucuresti, in clubul Arthur Irish Pub, trupa Shannon va sustine un concert traditional de muzica irlandeza la care sunt invitat si eu si la care am voie sa mai invit alte 3 persoane. Asa ca va invit pe voi, cititorii acestui blog.

Guinness

Guinness

Este prima data cand ar fi sa ma intalnesc cu cativa cititori ai mei, asa ca pentru a alege dintre doritori va rog sa lasati un comentariu in care sa faceti o urare „in cinstea lui Arthur”. Trei cititori cu cele mai inspirate urari vor fi premiati prin invitatii la petrecerea Guinness (la care voi fi si eu), iar unul, cel mai inspirat si mai creativ va primi si un bax de bere Guinness pentru a sarbatori alaturi de prieteni. Vor fi si premii surpriza la petrecere. Petrecerea va incepe joi la ora 19.30 la pubul din Centrul Istoric al Bucurestiului (Str. Gabroveni nr. 20), iar castigatorii vor putea sta la petrecere cat doresc (eu voi fi acolo aproximativ 2 ore, pana pe la ora 22).

Guinness

Detalii suplimentare puteti afla si pe pagina de Facebook Guinness Romania.

Va astept urarile creative!

31 comentarii

  1. Bogdan Merisanu
    21.09.2011 la 10:02

    Am o doza de Guinness in birou, primita de la colege de „ziua barbatului”. Poate o desfac maine.
    Lui Arthur ii urez : „Breithlá sona Arthur agus tá go leor ólta beers!”

  2. gabbis
    21.09.2011 la 10:04

    M-ai facut curioasa sa tesez pe propriile mele papile gustative berea aceasta..Mai ales ca nu sunt mare amatoare de bere neagra, in general..De unde as putea achizitiona sau numai in pub-ri cu specific irlandez?

  3. Gabriel Daradics
    21.09.2011 la 10:05

    Multumesc ptr.invitatie exista Guinness si fara alcool !

  4. Bogdan
    21.09.2011 la 10:17

    @gabiis – Berea Guiness o poti cumpara din hypermarketuri. Se gaseste prin toate magazinele alimentare mari. Pentru mine Guiness este cea mai buna bere neagra. Numai bine si pofta mare celor norocosi.

  5. dli
    21.09.2011 la 10:19

    Am baut Guiness dar in Ro inca nu am vazut. Sunt curios oare cum e la noi?

  6. Alexandra
    21.09.2011 la 10:25

    Vreau sa ajung la Dublin sa vizitez fabrica Guinness, ma tot fascineaza de ceva vreme, desi nu sunt fun bere absolut deloc. Aud insa (de la prietenul meu) ca Guinness este foarte buna si apreciata. Nu pot veni la Bucuresti ca sa bem o bere, desi mi-ar place foarte mult, insa lui Arthur ii doresc bere la fel de buna acolo in ceruri, precum e Guinness pe pamant.

  7. Andreea
    21.09.2011 la 12:22

    Iata mesajul meu:

    „Draga Arthurica, da tu berea ca eu fac placinta. Tot irlandeza evident…si o sa vezi ca n-o sa-ti para rau. <> zise el si mai lua o imbucatura! :D”

    Ce zici,Razvane, ne vedem pe Gabroveni?

  8. Andreea
    21.09.2011 la 12:24

    „Free pint of Guinness for everyone” zise el si mai lua o imbucatura! :D”

    Am pus mesajul in <>, pre amulta ortografie strica uneori se pare 🙂

  9. 21.09.2011 la 13:05

    @gabbis: poti sa o iei din multe locuri, la sticla sau la doza, dar pentru o experienta adevarata trebuie neaparat sa o incerci undeva la halba sau pint sau draft, cum vrei sa-i zici.

  10. Doina Ana Butman
    21.09.2011 la 14:36

    Cu drag, ma alatur tuturor celor, care ridica un pint in cinstea lui Arthur Guinness; pe 22 septembrie, trebuie sa ii multumim pentru minunata bautura, unica „all over the world”. Slainte!

  11. Sorin
    21.09.2011 la 14:40

    Grupul domnilor ce pot sa balanseze o sticla de Guinness pe burta, stand in picioare, il saluta pe Arthur!
    Ne vedem la bere!

  12. chitziman
    21.09.2011 la 14:42

    bereeeeeeeeeeeee

  13. Gheorghiu Paul
    21.09.2011 la 14:56

    I think His Birthday wish is simply world peace,
    Where there is smiley from adults to little kids,
    No standardization and discrimination,
    Equivalence among people from every nation.
    Daily stress is just simply a beer away,
    Pushing all the fighting commotion at bay,
    Now, that Guinness can be found from kitchen to local pub,
    There go all our dailies hiccups.

    To Arthur Guinness,
    A simply world renown genius
    Happy 252nd Birthday!!

  14. rizica
    21.09.2011 la 16:02

    Multumesc de invitatie dar astazi sunt la malul marii, poate altadata…:)

  15. 22.09.2011 la 09:53

    Cand savurez un Guinness ii multumesc lui Arthur pentru ca ma face sa ma simt precum King Arthur, un rege de legenda pentru o bere de legenda. Berea neagra – esenta masculina pura. Slainte Arthur pentru ca ma simt barbat adevarat alaturi de gasca mea cand te degustam pe indelete intr-un Pub cu specific irlandez.

  16. Danutz
    22.09.2011 la 11:36

    Guinness rulesssss !!!! The best beer in town !!!! 🙂

  17. 22.09.2011 la 12:41

    SIR ,KEEP GUINNESS-ING AND THANK”S FOR ALL.

  18. Mihaela
    22.09.2011 la 13:59

    Guiness sa nu ne dezamagesti nici de acum incolo!
    Chiar daca nu sunt din Bucuresti nu m-am putut abtine sa nu las si eu o urare berii Guiness. Fericiti cei care vor fi acolo la petrecere. Sa beti si un Guiness pentru mine si poate aveti timp sa faceti niste poze sa vedem si noi cum v-ati distrat.

  19. Lucian Balaban
    22.09.2011 la 15:57

    Mare Arthur, imi face onoare sa beau aceasta minunata bere Guinness cu tine…

  20. Ciobanu Angelica
    22.09.2011 la 18:34

    La multi ani Sir Arthur si petrecere frumoasa la Guinness!

  21. ank
    22.09.2011 la 19:49

    La multi multi ani Sir Arthur….nu de alta dar observ pe zi ce trece ca fericirea prietenului meu e conditionata de Guinness si chiar de buna dispozitie ba mi-a luat flori ba se oferea sa spele vasele. Asa ca sa ne traiesti…pentru fericirea mea!!

  22. SGV
    22.09.2011 la 21:43

    Breithlá sona Sir Arthur agus beers go leor !
    In traducere din Irlandeza: La multi ani Sir Arthur si la multe beri !
    Am fost in Irlanda chiar la muzeul fabricii de bere Guiness 🙂 in Dublin.
    Aici gasim in Mega Image…dar parca mai buna este la ei 🙂

  23. giam
    22.09.2011 la 21:47

    Arthur Guinness (1725 – 23 ianuarie 1803) a fost un irlandez fabricant de bere şi fondator al Guinness afaceri fabrică de bere şi de familie .
    Sir Arthur suntem foarte bucurosi sa servim din cand in cand o bere Guiness…inca din anul 1752 !
    Traiasca Guiness !

  24. ilieg
    22.09.2011 la 21:49

    Vrem Guinness, traiasca Arthur !

  25. mariag
    22.09.2011 la 21:51

    Traiasca Guiness !…si la cat mai multe exponate/modele de ambalaje Guiness in Dublin !

  26. MOLAN MARIA DANIELA
    22.09.2011 la 21:51

    in cinstea lui Arthur E O CINSTE SA POTI SERVI O AS BERE URA

  27. siana
    22.09.2011 la 21:52

    Arthur ! Arthur ! Arthur !
    I love Guiness 🙂

  28. stefan
    22.09.2011 la 21:53

    Vrem Guiness, traiasca Arthur !

  29. Mihai Ichim
    22.09.2011 la 22:26

    Cum e Jack Daniels pentru whisky asa e Arthur Guiness pentru berea neagra. Merita respecatat si serbat cum se cuvine. Asa ca, de ziua lui, sa ridicam cu totii paharele si sa bem, sa petrecem si sa dansam pana dimineata. Ca asa se cinsteste, cum se cuvine, o zi de asa insemnatate.

  30. Razvan Pascu
    (author)
    22.09.2011 la 23:01

    Cei 3 castigatori sunt Andreea, Danutz si Bogdan. Castigatoul baxului de bere este Bogdan care a si ajuns la timp la petrecere si a facut atmosfera in pub.

  31. Catalin
    17.11.2011 la 21:42

    Guinness? M-ati facut curios. Unde as putea sa beau aceasta bere mult laudata? Un pub un club ceva ….
    Ma puteti lumina si pe mine?

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!