excursii-razvan-pascu

Anul trecut am urmarit cu drag campania Orange „5 saptamani in balon”. Au fost multe orase din Romania, multi oameni care au zburat cu balonul, multa agitatie si zarva pe internet. Oamenii isi doreau sa experimenteze ceva nou si s-au inscris in numar mare. Asa ca anul acesta Orange Romania revine cu acest proiect sub numele „Vezi Romania de sus” si ne provoaca sa ne distram din nou. 

Imi place Orange si am spus-o de mai multe ori. Imi place cum comunica, imi plac ideile lor si deschiderea catre nou, imi place strategia abordata si grija lor fata de clienti, imi plac reclamele Orange, imi place optimismul pe care il degaja din orice, ma identific cu spiritul Orange si sunt absolut fascinat de curajul lui Wally Olins de a pune negrul in logo-ul unui brand telecom.

De fapt este vorba de curajul de a pune negrul intr-un logo (si atat) pentru ca pana la Orange nu am vazut un logo realizat pe fundal negru. Mie Orange mi se pare o curata nebunie inca din start pentru ca trebuie ori sa fi nebun, ori vizionar, atunci cand construiesti un brand de telecomunicatii, ii dai nume de fruct si il desenezi portocaliu pe fundal negru (cu un font care este marca inregistrata). Se pare insa ca Wally Olins a fost un vizionar pentru ca altfel Orange nu ar fi avut sansa de a fi acum alaturi de peste 120 de milioane de clienti din intreaga lume, de la Coreea pana la Madagascar si de la Noua Caledonie pana la Polonia (am ales special cateva tari in care nu am ajuns inca).

Simt ca si Orange ma place pe mine, iar daca acum mai bine de 5 ani Orange a fost compania care mi-a deschis calea spre lumea corporatista, de data asta Orange ma invita sa vad Bucurestiul de sus. Voi zbura cu balonul in acest weekend, asa ca o sa revin cu un articol cu impresii saptamana viitoare. Dupa ce acum o luna am vazut Bucurestiul de la 4000 de metri cand m-am aruncat cu parasuta, acum urmeaza sa vad din nou Bucurestiul de sus, de data asta din balonul Orange.

Insa cel mai important este ca si voi puteti zbura cu balonul Orange daca aveti putin noroc. Trebuie doar sa mergeti in Orange Shop, Orange Store sau magazinele partenere Orange, sa completati taloanele promotiei si puteti castiga un zbor cu balonul deasupra orasului. Se va zbura deasupra Bucurestiului, dar si in Ploiesti, Iasi, Cluj, Baia Mare, Craiova, Timisoara si Sibiu. Programul exact il gasiti aici, iar regulamentul aici.

12 comentarii

  1. 14.09.2011 la 21:45

    🙂 Foarte frumos scris. Ce iei cu tine în balon?

  2. Razvan Pascu
    (author)
    14.09.2011 la 23:00

    @ Monica: aparatul de fotografiat. 🙂

  3. rizica
    15.09.2011 la 09:12

    Bafta multa Razvan…eu am rau de inaltime 😀

  4. Alexandra
    15.09.2011 la 10:05

    Foarte palpitant. O sa merg si eu in magazine sa participi la promotie, cu putin noroc poate zbor si eu la Cluj;)

  5. 15.09.2011 la 12:33

    Hai să nu ne mințim așa pe față, dragă Răzvan;) Înțeleg că trebuie să mâncăm toți o pâine, și că pe tine te plătesc ei, nu cititorii tăi, dar încearcă să le faci reclama mai decent un pic, că dacă și Orange are grijă față de clienți, înseamnă că chiar n-ai avut vreodată de rezolvat vreo problemă cu compania asta. Sau cu oricare dintre companiile de telefonie de pe piață. Pune-te un pic în pielea consumatorului average când mai scrii postări din astea ridicătoare în slăvi 🙂
    N-o lua ca pe o răutate, ci ca pe o reacție din partea unui cititor de-al tău, fost client Orange, deci avizat.

  6. gabbis
    15.09.2011 la 13:39

    Foarte incitanta calatoria cu balonul..Asteptam impresii si comparatii vis-a-vis de saltul cu parapanta pe care ai facut-o nu de mult timp…

  7. Razvan Pascu
    (author)
    15.09.2011 la 13:53

    @ Dollo: esti rea si mai mult, esti rea gratuit. De data asta Dollo nu mai zice bine… 🙁

    Orange nu ma plateste sa ii ridic in slavi, ci doar sa scriu ca exista un balon cu care poti zbura. Restul e de la mine.

    Am lucrat acum 5 ani timp de un an de zile la Orange si am avut de-a face cu multi clienti rai de gura, mai ceva decat tine… 🙂 Majoritatea faceau scandal degeaba, gratuit, te rog sa ma crezi.

    Daca ai citi mai des blogul meu te-ai convinge ca am suficient de multe pentru a ma lasa rece banii de pe un advertorial. 🙂

    Insa cand am ceva bun de spus, o spun. La mine lucrurile nu sunt negre mereu.

    Si inca ceva: am 5 numere de telefon, sunt client Gold la o alta companie de 11 ani si nu am avut niciodata nimic de reprosat sau nicio problema nici cu cealalta companie…nu stiu cum dracu’ li se intampla altora numai probleme de genul „compania de telefonie mobila ma fura” si mie nu mi s-a intamplat niciodata in 11 ani… 🙂

    P.S. 1 Sa stii ca nu ma asteptam tocmai la tine sa lasi un astfel de comentariu.

    P.S. 2 Pentru linistea ta, sa stii ca nu traiesc din blog, nu „mananc paine” de aici…mersi de grija 🙂

    P.S. 3 Cred tot ce am scris mai sus despre Orange, desi nu imi place sa ma justific in fata nimanui.

    P.S. 4 Daca ii rog pe cei de la Orange sa te ia si pe tine cu balonul duminica, odata cu mine, ai fi de-acord sa vii? Ca sa pecetluim o „impacare” in balon… 🙂

  8. Razvan Pascu
    (author)
    15.09.2011 la 13:58

    Dollo, citeste acest articol al meu din 5 iunie 2009.

    Vezi ce scriam despre Orange si vezi daca s-a schimbat ceva in tonul meu de atunci: http://razvanpascu.ro/2009/06/05/ce-branduri-ne-plac-si-ce-alegem-in-final/

    Sa stii ca am o coloana vertebrala mai dreapta decat poti crede ca exista… 🙂

    Astept scuzele! 🙂

  9. 15.09.2011 la 15:08

    Păi să le luăm pe rând, cu finalul că e mai aproape:
    – nu te-am jignit, ți-am și scris să nu o iei ca pe o răutate, ci ca pe părerea mea de cititor și fost abonat al Orange. Trebuie să ne scuzăm când avem alte păreri decât tine?
    – nu te așteptai de la mine, de ce? Nu ne cititm așa de des ca să știm fiecare suficient de multe lucruri despre celălalt și să avem așteptări 😉 Eu una te citesc când mă înteresează ce postezi.
    – nu spuneam că trăiești din blog (deși nu văd ce ar fi rău în asta?), ci că e de înțeles ca tu să ai o îndatorire față de cei care-ți plătesc reclama pe blog, și că cititorii, atâta vreme cât nu plătesc un fee pentru vizualizare, nu au dreptul să se plângă. Dar, îți atrăgeam atenția în acest fel că cele două lucruri sunt influențabile reciproc: dacă îți dezamăgești cititorii pierzi trafic deci și reclamă. Trebuie găsit un echilibru. Dacă tu zici că ești așa fan sută la sută al companiei ăsteia și îi consideri pe toți cei care au avut probleme cu ea doar niște Gigă contra… înseamnă că nu acorzi și celeilalte părți – în cazul tău cititorii tăi – dreptul la opinie.
    – de curiozitate, în ăștia 11 ani de când ești client al unei companii de telefonie, ai încercat vreodată să reziliezi un contract sau să renegociezi ceva din care ei ar fi avut de câștigat mai puțin? Cum s-au purtat cu tine?
    – dar, dacă m-ai fi citit mai des și tu pe mineee… 😉 ai fi aflat că reclamațiile mele cu privire la Orange au fost întemeiate, ca dovadă, forțați de OPC au fost nevoiți să respecte legea. Iar a doua oară când s-au încăpățânat să mă piardă de client puteam foarte bine să-i mai reclam o dată, pentru că și atunci legea era de partea mea nu a lor, dar mi-a fost silă să le mai fiu clientă cu forța, prin urmare am ales altă companie.
    – și cu asta îți răspund și la solul de pace: cu regret, dar numai niște scuze publice din partea Orange pentru măgăriile pe care le-au făcut față de mine când eram clienta lor m-ar putea sui eventual în balonul ăla. Tu nu ai de ce să-mi oferi această mână pentru că nu mi-ai greșit cu nimic. Cel mult mi-ai displăcut puțin azi când ți-am citit postarea, dar asta nu e nicio supărare. Înțeleg că oamenii au gusturi și păreri diferite, eu îndemnam la moderație. Atât.

  10. Razvan Pascu
    (author)
    15.09.2011 la 16:52

    @ Dolo: iti raspund punctual.

    – Trebuie sa ne scuzam cand acuzam aiurea, nu cand avem alte pareri. Poate si eu am avut de-a lungul timpului pareri diferite de cele exprimate de tine, dar nu ti-am scris niciodata ca „ne mintim pe fata”.

    – Nu ma asteptam de la tine pt ca stiam ca ziaristii au coloana vertebrala. Acuma e drept ca nu stiu cum sunt „fostii ziaristi”… 😛

    – Cand cineva plateste reclama pe blog am o singura indatorire: sa prezint obiectiv respectiva oferta. Asa cum ti-am spus, Orange m-a rugat sa prezint evenimentul cu balonul, nu sa ii ridic in slavi. Cuvintele frumoase au fost bonus de la mine, si probabil vor continua de fiecare data cand voi simti asta. Daca ai citit articolul de pe linkul pe care l-am lasat mai sus, si acum mai bine de 2 ani scriam ca imi place Orange. Si sunt stabil in sentimente. 🙂

    – In astia 11 ani am citit cu atentie contractele si cand am semnat gresit si apoi m-am razgandit mi-am asumat greseala si am continuat sa platesc (vezi cazul La Fantana despre care am scris recent pe Facebook…am facut un contract cu ei, nu l-am mai vrut, nu am avut ce face, l-am pastrat, nu am facut scandal pt ca e vina mea ca nu am citit cu atentie).

    – Imi pare rau pt problemele tale cu Orange, desi putea sa fie orice alta companie. Sunt de-acord ca orice companie care nu respecta legea trebuie sanctionata.

    – Ma bucur ca indemni la moderatie, dar sa nu uiti ca orice schimbare incepe cu noi insine. 🙂 Nu poti sa ceri cuiva sa fie moderat in exclamatii pozitive, cand tu nu esti moderata in exclamatii negative. Asta e legea naturii. 🙂

    P.S. Sa stii ca eu lucrez in Asigurari de Viata si Pensii, domeniu care ii face pe romani foarte sceptici. De-aia am multa rabdare, sunt obisnuit. Toti cred ca sunt furati daca vad ca nu se imbogatesc peste noapte, dar niciunul nu pune mana sa citeasca conditiile din contract. 🙂

    Cu drag.

  11. 15.09.2011 la 17:26

    Si eu am de gand sa ma inscriu :).

  12. 20.09.2011 la 10:50

    Salut Razvan

    Iti recomand un concurs care are ca premiu un ZBOR cu Balonul. Gasesti mai multe detalii aici: http://goo.gl/mhsAN.

    Concursul e destinat persoanelor din Bucuresti.

    O zi placuta!

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!