excursii-razvan-pascu

De fiecare data cand citesc despre cum trebuie sa se ingrijeasca barbatii pentru a arata cat mai bine se intampla sa gasesc lucruri cu care nu sunt de-acord. In ultimii ani in Romania tot apar prin reviste barbati care merg la sala de forta sau la manichiura, pedichiura ori la saloane de infrumusetare. E drept ca mi-am format niste stereotipuri in minte si desi poate parea ca gandesc destul de ingust, pentru mine lucrurile sunt simple: esti femeie – ai grija de tine, esti barbat – ai grija de femeie.

Nu sunt total impotriva acestor mici capricii de frumusete la barbati, insa trebuie sa fiu sincer si sa spun ca atata timp cat un barbat sta mai mult prin saloane de infrumusetare mi se pare cel putin un pseudo-barbat. Nu as vrea sa ma intelegeti gresit si sa credeti ca imi este total indiferent felul in care arati ca barbat. Studiile mele sunt in Marketing si sunt absolut constient ca imaginea poate inseamna mult mai mult decat produsul in sine, asa ca atunci cand am primit propunerea de a testa noua serie de produse pentru barbati lansata de Unilever – DOVE Men+Care – am acceptat mai mult din curiozitate.

Cu toate acesea, eu sunt o fire mai pragmatica si pe langa imagine, la fel de mult conteaza si confortul si utilitatea. De aceea mi-am propus sa vad daca aceasta gama de produse este potrivita pentru calatorii. Cand spun „potrivita”, ma refer atat la forma si dimensiune, cat si la calitate. Avand in vedere ca se intampla sa plec din tara destul de des, si de multe ori sunt lucruri stabilite pe ultima suta de metri, imi place sa am o valiza aproape gata-organizata si sa iau lucruri care imi pot servi la mai multe necesitati.

De la exterior la interior, trebuie sa va spun ca ambalajul Dove Men+Care este extrem de bine realizat, iar sansele sa se desfaca si sa se verse in valiza sunt aproape nule.

Cat despre continut, trebuie sa subliniez ca a rezolvat principala problema a calatorilor: apa dura, iritatiile si alergiile precum si reactiile la clorul de prin piscine. Nu plec niciodata in vacanta fara un pic de crema cu factor de protectie, care sa ma scuteasca de disconfortul creat de apa dura din diverse destinatii sau de efectele clorului in apa de piscina. In plus, pentru pielea uscata, gelul de dus (Body & Face Shower Gel) are sistemul MicroMoisture, care ne scapa de senzatia de piele uscata. Pentru zilele lungi si mai ales pentru cei care vara asta vor calatori mult cu trenul si autobuzul, va recomand sa folositi produsele antiperspirante Dove Men + Care, Deo Roll On si Deodorant Anti-Perspirant.

Peste 2 saptamani plec intr-un city break de cateva zile la Venetia si Verona asa ca am timp sa incerc mai mult aceste produse pe care le-am primit de la Unilever. O sa revin cu impresii despre gama Dove Men+Care.

16 comentarii

  1. Mihalache simona
    17.06.2011 la 08:59

    Ca femeie imi place sa am langa mine un barbat care tine la aspectul sau, dar de aici la a avea un barbat preocupat sa nu-si agate unghiile tocmai intretinute la manichiurista e o diefrenta. Or fi metrosexualii la moda dar nu-s pe gustul meu, oi fi mai retro dar imi place ca barbatul meu sa emane putere nu sa-mi ascund cosmeticele de el prin casa. Si pentru ca m-ai facut curioasa, o sa-i caut si sotului mei produse de la Dove cosmetics sa le incercam.

  2. rizica
    17.06.2011 la 09:37

    Eu, ca femeie, folosesc tot produsele DOVE si sunt foarte multumita de aceasta marca.Mi-a placut la nebunie expresia:”esti femeie – ai grija de tine, esti barbat – ai grija de femeie.”…

  3. 17.06.2011 la 09:42

    Sunt de acord cu ce ai spus, un barbat care merge la manichiura e putin deplasat, nu mai zic de saloane de infrumusetare, insa nu sunt de acord ca nu trebuie sa te preocupe cum arati per total.

    Miscarea, inclusiv sub forma de mers la sala, este in primul rand foarte sanatoasa, si cu un program regulat de sport nu risti sa ajungi sa faci burta si sa te lase sotia pentru unul fara :))) Ma rog, nu cred ca ai tu prb asta dar crede-ma ca poti sa o ai mai inccolo, chiar daca ai tu o contitutie zvelta 🙂

    Si ca sa fiu sincera, un barbat care nu face deloc miscare mi se pare cam puturos 😛 Sanatatea e mai importanta decat orice.

    In alta ordine de idei, prietenul meu are dove din asta si miroase super frumos! I like it! 🙂

  4. Alexandra
    17.06.2011 la 10:00

    Cu expresia aceasta: ”esti femeie – ai grija de tine, esti barbat – ai grija de femeie.” ai dat gata pe toata lumea. E asa de bine formulata si spusa, ca mi-a placut la nebunie. Ideea este cum a zis cineva mai sus, (alta chestie foarte cool): „imi place ca barbatul meu sa emane putere nu sa-mi ascund cosmeticele de el prin casa”:). E ok sa ai un gel de dus, care te spala, evident, ca asta e foarte important. Daca gelul are si alte proprietati (de hidratare, etc) cu atat mai bine, nu?

  5. 17.06.2011 la 10:06

    La sala de forta merg multi barbati, e ceva normal, dar la manichiura si saloane de imfrumusetare n-am auzit.

  6. Laura
    17.06.2011 la 10:13

    „lucrurile sunt simple: esti femeie – ai grija de tine, esti barbat – ai grija de femeie.” Mi-a placut foarte tare asta :D. As completa cu „ai grija de femeie, ca sa aiba si ea grija de tine”, pentru ca stim cu totii ca orice barbat este oglinda femeii de langa el.

  7. Sava Loredana
    17.06.2011 la 12:21

    Super tare – stii sa imbini reclama cu stilul propriu de a povesti si nu faci compromisuri, caci produsele Dove chiar sunt bune. Felicitari!

  8. Dietrich Marinela
    17.06.2011 la 12:54

    Din start mi-am dat seama ca ai studii in MARKETING!
    Oricum…imi place PROPAGANDA ta la DOVE MEN+ CARE!!!!!!!!

  9. amarie vasile
    17.06.2011 la 15:47

    Sotia mea (Dorina) va acorda nota 10 pentru toate ideile dv. Ma cam deranja grija, uneori considerata de mine excesiva, pentru ca si eu sa arat cat mai bine, dar in final i-am dat dreptate. Foarte utile sfaturile si informatiile dv. despre unele produse ( pentru apa dura, iritatiile si alergiile precum si reactiile la clor, produsele antiperspirante etc. ) pe care am de gand sa le folosesc in sejurul din Israel-Egipt.

  10. Razvan Pascu
    (author)
    17.06.2011 la 16:25

    @ amarie: Israel?! Va cam invidiez putin pentru sejurul in Israel!

  11. Anca
    17.06.2011 la 17:38

    Nu am multe „fixuri”insa Dove e unul dintre ele…si, la fel ca pe Rizica si Laura,m-ai cucerit cu expresia”esti femeie -ai grija de tine,esti barbat-ai grija de femeie….”

  12. Cojan Clementina
    17.06.2011 la 17:38

    Razvane,ai grija de femei!Esti the best!

  13. 17.06.2011 la 22:55

    Razvane ori le nimeresti ori le alegi da parca se lipesc de tine numa chestiile bune si faine. Bravo

  14. Razvan Pascu
    (author)
    17.06.2011 la 22:59

    @ Daniel: Uneori se intampla sa ma mai aleaga si ele pe mine. 🙂

  15. gabbis
    18.06.2011 la 18:30

    Ca femeie, pot spune ca am aceeasi perceptie ca si tine, atunci cand vine vorba de ingrijirea unui barbat..Si ma refer aici, la ingrijirea care implica implicit igiena personala…Mi se pare putin „ciudat” de pilda, un barbat cu oja transparenta pe unghii sau epilat complet..Sunt elemente feministe, care insa pot fi imprumutate cu succes, fara a nu exagera, desigur…Un barbat trebuie sa aiba putina masculinitate inclusiv in aspectul fizic, gandesc…

  16. Pana Carmen Gabriela
    20.06.2011 la 18:07

    Personal, folosesc cateva dintre produsele Dove si sunt multumita de ele (roll-on, sapun, gel de dus) datorita senzatiei de prospetime pe care o ai dupa folosirea lor si gradului ridicat de hidratare. In privinta barbatilor care fac exces in a se infrumuseta, mie una imi repugna ideea (nu in totalitate). Admir, insa, un barbat ingrijit.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!