excursii-razvan-pascu

Acesta este un articol trist.

Mi-ar fi placut sa incadrez acest articol la rubrica mea de pe blog Romania e frumoasa, unde prezint locuri frumoase care merita vizitate in Romania. Insa din pacate, asa cum puteti vedea in imaginile de mai jos, cazinoul din Constanta arata deplorabil…

Cand vine vorba despre viata romanilor la sfarsit de secol 19 si inceput de secol 20, intotdeauna mi-o imaginez ca fiind una dintre perioadele cele mai frumoase din istorie de la care inca mai pastram o mostenire culturala cu care ne mandrim, dar pentru care, din pacate facem prea putine eforturi pentru a o pastra si pentru generatiile viitoare.

Nu spun asta doar pentru ca am o inclinatie spre regalitate, insa realitatea zilelor noastre ne demonstreaza ca cele mai frumoase cladiri, embleme ale tarii nostre, au fost construite in perioada regelui Carol I si a lui Ferdinand. Nu o sa transform acest articol in lectie de istorie, insa as vrea sa subliniez ca principele Karl von Hohenzollern-Sigmaringen nu a venit la tron intr-o perioada prea roz pentru Romania. Toate eforturile lui Alexandru Ioan Cuza de a uni tara erau pe cale de a se risipi, iar presiunea turcilor era foarte puternica. Cu mult tact, mana de fier si ceva sprijin, Carol a reusit, pe langa Proclamarea Independentei de la 1877, sa lase Romaniei si cea mai frumoasa mostenire arhitecturala. I-a daruit Bucurestiului Ateneul Roman, Cercul Militar, cladirea Bancii Nationale, sediul CEC dar si alte cladiri.

La Iasi, in 1926 se inaugura cu mare fast Palatul Culturii, iar la Constanta, in 1910 Cazino-ul Constanta.

Majoritatea acestor cladiri, toate declarate monumente nationale, sunt fie muzee, fie sedii de onoare ale marilor companii nationale sau ale institutiilor publice. La Constanta insa, Cazino-ul adaposteste astazi doar porumbei rataciti si moloz de la peretii scorojiti.

Click pe fotografii pentru imaginea marita

Desi cladirea actuala a cazinoului a fost inaugurata in anul 1910, pe acel amplasament functiona inca din 1880 o cazina din lemn unde se tineau spectacole de teatru si baluri. In 1904 a inceput constructia actualei cladiri. Initial s-a vorbit despre un stil arhitectural traditional romanesc, apoi insa, in acord cu moda vremurilor, s-a contractat un arhitect francez, Daniel Renard, care a conceput cladirea in stil art nouveau, singura de gen din Romania. Desi initial fusese destinat sa fie restaurant, fiind inchiriat lui Alphonse Hietz, un proprietar de hoteluri si resturante din Bucuresti, din motive de rentabilitate cladirea a fost transformata in cazino.

Se spune ca pentru o buna perioada de timp a fost destinatia cautata de bogatii si celebritatile vremii, care veneau incognito la Constanta, la Cazino.

Acum, ceea ce a ramas din cazinoul Constanta vedeti in imaginile din acest articol…

Trist, foarte trist. Oare a cui este vina?!…

33 comentarii

  1. 09.06.2011 la 04:49

    Cat de trist…

  2. 09.06.2011 la 08:06

    Bun articol, Răzvane! Felicitări! Poate ajunge sub ochii cui trebuie şi se iau nişte măsuri pentru salvarea Cazinoului din Constanţa. În urmă cu nişte ani funcţiona, totuşi…

  3. Rox
    09.06.2011 la 09:24

    Trist, intr-adevar!
    Ultima data am fost in Constanta, daca imi amintesc bine, in 2005 sau 2006. Vazandu-l cum arata din exterior, eu sincer credeam ca inca mai este functional… Nu am stiut ca e singura cladire pe acest stil din Romania, dar chiar m-am gandit ca pe unde am mai fost eu prin tara nu am vazut alta similara. Pacat cu atat mai mult…

  4. Cojan Clementina
    09.06.2011 la 09:25

    Este trist dar adevarat!Totul este trist in tara asta!

  5. 09.06.2011 la 09:25

    Domnu’ Mazare voia sa-l dea! Probabil ca nu are bani sa-l renoveze!!!!!!

  6. Razvan Pascu
    (author)
    09.06.2011 la 09:29

    @ Clementina: hai sa nu exageram, nu e chiar totul trist in Romania…

  7. rizica
    09.06.2011 la 09:33

    Mare dreptate ai Razvan ca acest simbol a fost lasat de izbeliste, cred ca excentricul primar Mazare ar fi putut sa se implice mai mult, numai ca prioritatile lui sunt altele…

  8. Alexandra
    09.06.2011 la 09:44

    Ce pacat, ca avem asa lucruri frumoase si nu le protejam…

  9. 09.06.2011 la 10:09

    Pacat ca a ajuns in starea asta. Din fericire nu pare sa aiba deteriorari majore, se poate restaura. Comparand cu alte monumente care au fost demolate, s-au surpat, au luat foc sau au patit ceva fara sa stie nimeni cum, acesta sta bine. Vezi de exemplu Moara lui Assan http://ro.wikipedia.org/wiki/Moara_lui_Assan.
    Depinde doar pe mainile cui va ajunge.

  10. Razvan Pascu
    (author)
    09.06.2011 la 10:13

    @ Zaff: multumesc doamnu’ arhitect. 🙂 se pare ca sunt discutii sa ajunga la niste italieni in contul unei datorii a municipalitatii.

  11. 09.06.2011 la 10:26

    @ Razvan: Cu placere 🙂 Depinde cine sunt italienii aia si ce or sa vrea sa faca acolo… De obicei cand se schimba functiunea exista riscul major de a se face modificari interioare mai mult sau mai putin reversibile dar care afecteaza perceptia spatiului asa cum a fost gandit initial. Dar sa speram ca o sa faca tot un cazinou 😉

  12. geta pirvulescu papadopol
    09.06.2011 la 10:29

    Cita dreptate ai Razvane!Acum un an am fost in Bucuresti pentru putine zile si am ramas uimita de delasarea in care au fost lasate atitea si atitea cladiri monumente arhitecturale!Am plecat cu sufletul greu si plina de tristete de contrastul dintre nou care este frumos si binevenit si aceste cladiri pe care le am iubit si cred ca nu numai eu ci si altii bucuresteni care sint legati de oras.

  13. amarie vasile
    09.06.2011 la 10:48

    O, tempora! O, mores!…
    Vremurile se schimba, obiceiurile asisderea!
    E mare pacat ca nu sunt pastrate si valorificate , la nivelul cerintelor si gusturilor actuale, valorile si frumusetile deja create. Sunt optimist ca in termen rezonabil se vor gasi oameni de afaceri (adevarati, nu tepari… ) cu initiativa care sa folosesasca si aceasta minunata bijuterie arhitectonica. Am inceput sa pricep ceva mai bine arhitectura dupa ce am citit ” Bietul Ioanide” , de G. Calinescu.

  14. 09.06.2011 la 11:01

    Razvan, cum ai intrat inauntru? Pe 3 mai a.c. am fost sa-l vad si paznicul de acolo mi-a spus ca nu poate fi vizitat.

  15. Anca
    09.06.2011 la 11:04

    Noi,romanii, avem un mare „dar”:nu stim sa ne apreciem valorile! Pacat de faptul ca sunt destule minti luminate care ne fac cinste,insa ,din pacate, majoritatea nici macar nu le iau in seama …Distrugem prin nepasare ,mai mult dacat intentionat,si nu ne intereseaza de generatiile viitoare .Anul trecut,am trecut prin Baile Herculane,si mi-a plans sufletul de durere vazand in ce hal a ajuns vechea statiune.Au lasat in paragina adevarate monumente arhitecturale,facand loc cladirilor ieftine dar comerciale.
    Nu am nimic impotriva vanzarii Cazinoului afaceristilor straini,insa nu-i pacat de truda inaintasilor nostri ,si sa renuntam la mandria de a fi „al nostru”???

  16. Catalin Enache
    09.06.2011 la 11:10

    Citind articolul ma intreb cati dintre contemporanii nostrii, cu putere de decizie, se gandesc sa lase ceva posteritatii?! Si ca sa nu cad prada tentatiei de a face politica, mai adaug o impresie personala-de fiecare data cand vad in Brigada Diverse imagini din fata Cazinoului m-as intoarce in timp. Din pacate timpul nu mai e rabdator cu noi.

  17. Mihalache simona
    09.06.2011 la 11:17

    Nu e primul si nu va fi nici ultimul monument arhitectural lasat in paragina de dragii nostri conducatori preocupati de orice altceva decat de buna guvernare si organizare a tarii. Teatrul din orasul meu se lupta cu renovarile de peste 15 ani si s-ar parea ca in sfarsit castiga si el, noroc ca vin alegerile si trebuie sa ne mai mituiasca putin. Ce sa mai spun de parcul central care trebuia finalizat din fonduri U.E. in vara lui 2010 dar a venit 2011, va vani si 2012 cine stie poate in 2013 va vedea din nou lumina. dar astea sunt totusi cazuri fericite…vorba cantecului „dupa ani si ani…” cine stie poate se va gandi cineva si la toate monumentele ce zac sub darmaturi cat se va mai putea renova sau repara ceva din ele, pana nu va fi prea tarziu pentru a mai salva altceva decat o mana de moluz.

  18. 09.06.2011 la 12:39

    Trist…Cazino-ul se leaga de fiecare amintire a copilariei si adolescentei mele, din pacate in ultimii ani a fost lasat in paragina asa cum ai relatat si tu. In 2002 am fost la o nunta sus in cazino, arata bine pe atunci si totul avea un aer regal…Acum acest aer regal nu mai e…in curand va ajunge o ruina daca nu se va lua atitudine…

  19. gabbis
    09.06.2011 la 13:02

    Ar trebui ca Ministerul Culturii sa se implice mai mult pentru renovarea si mentinerea acestui amplasament cultural indedit de la malul marii…Ar fi mult mai binevenita aceasta investitie, decat sa mai construim sali de sport la sate, pe care oricum nimeni nu le foloseste…

  20. 09.06.2011 la 13:46

    cel mai bun si cel mai trist articol scris de tine. Sunt constantean si ma doare sufletul cand vad aceeasi imagine ca la Herculane

  21. Dan Iliescu
    09.06.2011 la 18:03

    Razvan, era o legenda despre arhitectura speciala a cladirii, anume ca vazuta de sus are forma unui sicriu, am citit undeva acum multa vreme despre asta dar nu-mi mai amintesc acum. Poate de asta a si ajuns in starea in care e acum. Imi aduc aminte ca ultima data cand l-am prins functional (mai mult ca pub/crasma/bodega de cartier) era prin ’94-95…
    Pacat!

  22. 09.06.2011 la 18:32

    Cati bani ar fi putut produce cladirea respectiva pentru Constanta, daca Romania era Austria, Elvetia sau alte tari cu mentalitate adevarat capitalista.Pacat ca distrugem ce avem si pe urma ne dam seama ca ne lipseste si ne apucam de construit iar. Asa ma enerveaza interesele astea la nivel inalt.

  23. Sava Loredana
    09.06.2011 la 21:19

    Da, te inteleg foarte bine si-ti impartasesc nemultumirea deoarece acelasi sentiment l-am avut si eu anul trecut cand am vizitat Sinaia si o cladire in care locuise Yehudi Menuhin era intr-o paragina totala. Doar o placa de marmura ce anunta ca acolo a locuit timp de cativa ani celebrul muzician ne anunta sec de asta, in rest buruieni si pereti gata sa se darame.

  24. 09.06.2011 la 21:21

    Salut Razvan,

    Din pacate aceeasi soarta are si cazionul din Vatra Dornei (http://img.dollo.ro/2010/11/cazino-vatra-dornei.jpg) 🙁

  25. Mihalache Simona Mihaela
    10.06.2011 la 10:35

    Pacat ca nu se mai face nimic pentru renovarea si intretinerea acestor cladiri cu valoare istorica.Din punctul meu de vedere, in cazul cazinoului, daca ar fi renovat tnand cont si de amplasarea lui,nu cred ca nu i s ar gasi o utilitate, ca nu s ar ivi un investitor ceva.Asa suntem noi, romanii nu stim sa apreciem si sa valorificam ceea ce avem….

  26. Dida
    15.06.2011 la 21:42

    Buna! am vizitat si eu in 2009 Cazinoul.Am reusit sa induplec un nene care, cica, era de paza sa ne lase pe mine si cativa prieteni sa intram.Era in aceeasi stare de degradare pe care a prezentat-o Razvan in articolul lui (reusit , in opinia mea ).Am tot sperat ca poate, primarul din Constanta (preocupat de aparitiile lui infantile pentru un om de pozitia lui ) sa faca ceva.Cazinoul din Constanta este unic atat prin arhitectura cat si ca simbol.De cateori ajungeam in Constanta imi doream sa salut Cazinoul de pe faleza.
    Sa speram ca cineva cu initiativa si bani nu va lasa acest simbol sa se prabuseasca de tot !

  27. Pana Carmen Gabriela
    21.06.2011 la 17:25

    Inca nu-mi vine sa cred ca faimosul primar al Constantei nu gaseste fonduri pentru a restaura acest simbol arhitectural al tarii noastre… Dar, in rest se subintelege supercompetenta sa, de-l voteaza constantenii de atatea mandate…

  28. 01.07.2011 la 17:39
  29. 15.07.2011 la 09:21

    Am fost la mare in urma cu 2 saptamani si am programat pentru o zi vizitarea Constantei si bineinteles am ajuns si la Cazino. Din pacate, o ruina… Ar trebui gasite cat de repede solutii pentru renovare, exista si solutia fondurilor europene. Dar, pe langa Cazino, faleza este jalnica, acele pavele sunt intersectate de tot felul de „carpeli” din astfalt iar balustrada de langa mare e plina de rugina si indoita in multe locuri. Pacat!

  30. 28.08.2011 la 10:33

    Din fericire, Cazinoul a trecut acum la Ministerul Dezvoltarii si Turismului, care il va renova. Detalii aici http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/turism/cazinoul-din-constanta-predat-ministerului-dezvoltarii-235264.html

  31. Cip
    06.01.2012 la 01:14

    Timpul nu este pierdut !!!!!

    Acest cazino daca ajunge pe mana uor oameni care vor sa faca cu adevarat bani avem sansa noi constantenii sa vedem din nou cazinoul cu viata asa cum ne povesteau parintii nostri !!!!

    Sper sa apuc acea zi !

    Nu sunt un impatimit al jocurilor de noroc …. dar as risca 100 de ron acolo :))))))

  32. Pop Anca
    02.05.2013 la 23:22

    Felicitari pt articol si poze sunt minunate .De ce nu se gaseste nimeni care sa faca niste ilustrate faine dupa asa imagini minunate chiar si de detaliu ??? Bietii straini care inca vor sa mai trimita carti postale cumpara niste orori urate si prost facute sau uneori chiar nu au ce cumpara .Imagini hidoase din Romania se plimba pe mapamond si chiar nu ai chef sa pastrezi o astfel de ilustrata mai mult de cat o citesti si apoi la cos . Un ochi de artist pasionat de fotografie ar gasi sigur locuri cladiri si detalii interesante in Constanta .

  33. Corneliu Ciulpan
    06.10.2013 la 17:11

    Cand vad cazinoul din Constanta ,vad copilaria mea.Aici ,de multe ori mergeam cu mama mea care a lucrat in acest loc ,si imi aduc aminte cu mintea copilului de atunci ,cum este sa fii fericit ca om.Este emblema .constantenilor ,ne reprezinta pe noi ca romani .Simt o mare pierdere cand il vad in ruina.Cu bine, si sa nu ne uitam trecutul ,este ca atunci cand iti uiti parintii.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!