excursii-razvan-pascu

Importata de la americani, sarbatoarea de Halloween a inceput sa devina din ce in ce mai cunoscuta si apreciata in Romania. Tot mai multi tineri romani, bucurosi ca si-au gasit inca un motiv pentru a petrece, au ajutat la crearea unei mici industrii (crearea de costume pentru petreceri, inchirierea costumelor si spatiilor pentru petrecere, catering, petreceri pentru copii, etc.).

In Statele Unite, Halloween-ul este a doua sarbatoare ca venituri pentru magazine, dupa sarbatoarea Craciunului iar anul trecut americanii au cheltuit aproape 5 miliarde de dolari pe bomboane, costume si decoratiuni. Astfel, peste 93% dintre copiii americani merg costumati si colinda de Halloween pe la casele vecinilor si prietenilor si asta poate pentru ca peste 30% dintre americani cred in fantome.

In Romania, Halloween-ul este unica ocazie din an cand Castelul Bran poate fi vizitat toata noaptea, iar strainii iubesc acest lucru tocmai pentru ca in ghidurile turistice din strainatate castelul este prezentat ca un loc bantuit de fantome si vampiri (tarif de vizitare adulti/40 RON, elevi, studenti/20 RON – detalii 0268.237.700/701).

Daca sunteti invitati la o petrecere de Halloween, puteti inchiria costume de aici sau de aici. Daca vreti totusi sa faceti economie sau sunteti pasionati de produsele lucrate manual puteti invata sa va confectionati singuri masti de Halloween sau alte costume.

De asemenea, pentru prietenii vostri sau pentru rudele care locuiesc in Germania sau Italia, Carpatair are o oferta speciala daca acestia doresc sa isi petreaca Halloween-ul in Transilvania: bilete de avion la oferta (78 euro + taxe). Oferta este valabila in perioada 29 octombrie – 2 noiembrie 2010 si include zboruri directe Italia – Bucuresti (Ancona, Bari, Bologna, Venetia, Verona, Milano) sau zboruri via Timisoara din Italia (Ancona, Bari, Bologna, Florenta, Venetia, Verona, Milano, Roma) si Germania (Dusseldorf, Munchen, Stuttgart) spre Bucuresti si Sibiu.

Citeste mai multe detalii despre originea irlandeza a sarbatorii de Halloween pe StiuUnLoc.ro

* articolul este un advertorial

17 comentarii

  1. 27.10.2010 la 07:29

    Razvane, de data asta am alta parere si sper sa nu te supere. M-as duce oricand in State sau in Irlanda sa vad acolo sarbatoarea de Halloween, dar nu mi se pare potrivita in Romania. Nu are substanta, nu are radacini, e doar un pretext de petrecere. De fapt ai scris si tu asta, in primul alineat.

  2. Razvan Pascu
    (author)
    27.10.2010 la 09:39

    @ Zina, nu ai alta parere, este aceeasi cu a mea. La fel cred si eu. Insa este o sarbatoare care trebuie luata in seama tinand cont ca sunt atatia oameni care petrec cu aceasta ocazie…

  3. rizica
    27.10.2010 la 09:50

    Halloween-ul chiar „ma prinde” in Transilvania, deci n-o sa ratez ocazia!

  4. Claudia
    27.10.2010 la 09:59

    Mi se pare ca exageram cu preluarea sarbatorilor de la altii, avem noi suficiente si unele chiar foarte frumoase de care am cam uitat 🙁

  5. 27.10.2010 la 10:09

    Ii doar la inceput sarbatoarea asta, cred ca principalul motiv pentru care nu o prins asa tare la romani ii faptul ca avem ziua mortilor tot atunci, care ii de natura religioasa si na… La noi doar cei de la liceu si facultate o serbeaza cu petreceri, doar petreceri. Mai sunt si la generala dar acolo ii bal mascat de toamna. :))

  6. 27.10.2010 la 10:38

    Este o buna miscare de marketing pentru atragerea strainilor si…atat. La fel d einteresant si pentru straini (daca asta vrem) ar fi sa reinviem obiceiurile noastre pierdute pentru ca locatii minunate avem destule.

    Doru, nici ziua mortilor, daca te referi la 1 noiembrie cumva, nu este romaneasca. Este un obicei religios catolic, preluat insa mai de mult timp la noi. In ortodoxie, ziua mortilor este Dumineca Tomi, la o saptamana dupa Paste.

  7. Ciprian
    27.10.2010 la 12:34

    Buna ziua,
    Ceea ce nu imi place la mentalitatea poporului roman,
    Chiar trebuie sa importam toate sarbatorile care nu sunt ale noastre?
    Avem atatea traditii si obiceiuri cateva dintre ele sunt pe cale de disparitie si noi ne chinuim sa aducem sarbatori ale altor natii.
    Niciodata nu mi-a placut asa ceva, de exmplu de ce sa sarbatoresc „Sfantul Valentin” pe 14 februarie cand pot sarbatori pe 24 februarie „Dragobetele”, si uite asa se duce pe apa sambatei traditiile si obiceiurile
    romanilor

  8. 27.10.2010 la 13:08

    Nu vad sensul acestei sarbatori la noi in Romania… la fel ca valentine’s day.

  9. 27.10.2010 la 13:23

    @Traveling Hawk: Nu am zis ca ii sarbatoare romanesca; Am vrut sa zic ca deja exista o sarbatoare in perioada aia si care ii si religioasa, iar poporul roman estu unul religios cu frica de Dumnezeu inca bine bagata in sange. Prefera sa mearga la cimitir decat sa umble dupa bomboane. Eu sincer nu agreez nici una.

  10. 27.10.2010 la 14:48

    Sfantul Balentines si Halou…nu stiu cum sunt pentru cei care vor in disco si la party cu fete. Avem traditii frumoase uitate prin Maramures, Ardeal, Bucovina, Moldova, Oltenia si Muntenia, care merita mai multa atentie. Cum ar fi targul de fete de pe Muntele Gaina 🙂

  11. 27.10.2010 la 18:21

    Eu cred ca sarbatoarea Halloween a intrat in societatea romaneasca mai ales prin faptul ca profesorii de limba engleza au in programa lor lectii cu aceasta tema. Pentru a-i atrage mai mult pe copii ei au initiat petreceri specifice acestei sarbatori.

  12. Razvan Pascu
    (author)
    27.10.2010 la 19:24

    Eu nu vad nimic rau in a prelua in Romania o sarbatoare din afara. Desigur, sa facem asta in timp ce ne pastram si traditiile si sarbatorile romanesti.

  13. 27.10.2010 la 22:06

    Si de ce nu ne-am face un weekend mai frumos chiar si cu o sarbatoare proaspat adoptata? Nu cred ca trebuie sa mergi in alta tara pentru Halloween cand ai aici destule castele bantuite 🙂

  14. gabbis
    27.10.2010 la 23:05

    Multi americani stiu ca vin si petrec si la Castelul Dracula nu foarte departe de Bistrita, din Pasul Tihuta…E o zona superba, pentru o ocazie sumbra de a sarbatori, dar atata timp cat aduce venituri chiar si turismului romanesc este in regula a fi sarbatorit.

  15. miriam
    28.10.2010 la 11:21

    La Tg. Mures aproape toate liceele si scolile organizeaza petrecesi si baluri mascate cu aceasta ocazie. In cetatea medievala se organizeaza festivitati cu cavaleri, domnite sau vrajitoare, cu invitati ca Dracula…spre deliciul celor mici si al celor mari, deopotriva.

  16. 29.10.2010 la 12:18

    Mi se pare interesant ca se pot inchiria costume is la noi. Asta inca n-o stiam. In rest…e vechea polemica, cu preluatul sarbatorilor. Cui ii place le preia, cui nu, isi face oricum propriile motive de petrecere

  17. 06.08.2013 la 11:58

    Noi organizam in fiecare an o petrecere pentru englezi americani si australieni la Sighisoara de Halloween. Anul trecut au aparut insa la petrecere si sarbi croati si doua cupluri de romani. Un pic de mirare pentru ca intrarea este 99 de euro petrecerea fiind una complexa cu happeninguri si peste 20 de actori implicati…cred ca oamenii cauta doar un motiv sa petreaca si daca mau au si de unde inchiria costume se simt bine si petrec.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!