excursii-razvan-pascu

Expedition206 este un proiect Coca Cola la nivel mondial. Expeditia a inceput in ianuarie 2010 si 3 bloggeri (Toño, Kelly si Tony) au plecat prin lume, in toate cele 206 tari in care se vinde Coca Cola. Ca o curiozitate, Coca Cola se vinde in mai multe tari (cu 14 tari mai mult) decat numarul de tari din Organizatia Natiunilor Unite.

Maine acesti bloggeri vor ajunge in Romania iar eu le voi fi gazda. Vom lua micul dejun impreuna dimineata, ne vom plimba prin Bucuresti cu bicicletele si vom vizita impreuna cele mai reprezentative locuri din oras. La pranz ne vom intalni cu jurnalisti si bloggeri la Carturesti si vom discuta despre fericire si calatorii.

Expeditia lor dureaza 365 de zile iar acum ei se afla in ziua 181 si au vizitat deja 104 tari. Tara 105 va fi Romania. Misiunea lor este de a cauta ceea ce ii face fericiti pe oamenii din intreaga lume. “Ambasadorii fericirii” vor cauta optimismul intre oameni si vor incerca sa imparta optimismul lor peste tot. In plus, ei vor ajunge in locuri interesante din lumea intreaga, precum Shanghai Expo 2010, Cupa Mondiala din Africa de Sud si Olimpiada de Iarna din Vancouver.

Le puteti urmari aventura pe site-ul Expedition206. Iar eu va voi tine la curent cu ceea ce au facut  “ambasadorii fericirii” in Bucuresti.

Apropo, vreti sa ii intreb ceva anume?


21 comentarii

  1. 30.06.2010 la 06:51

    Eu sunt curioasa sa aflu ce parere isi vor face despre Romania.
    Viziteaza doar Bucurestiul?

  2. baetu
    30.06.2010 la 08:52

    DAr numai in Buc. se vinde coca- cola? si prin alte orase. poate veniti si la mine in oras..
    „Misiunea lor este de a cauta ceea ce ii face fericiti pe oamenii din intreaga lume.” Eu zic ca Roger Milla :))

    baetuandrei.blogspot.com

  3. miriam
    30.06.2010 la 08:57

    Nu stiu daca au ales cel mai bun moment pentru a descoperi ce ii face fericiti pe romani. Eu sunt o fire optimista si in viata mea mai exista suficiente motive sa zambesc, dar aceste lucruri se imputineaza sau cel putin isi pierd din tarie in fiecare zi. Mai putin cei doi pusti, care, indiferent de starea mea, imi aduc o oaza de zambet. Oamenii pe care ii privesc pe strada sunt tot mai abatuti, poate nu tristi. Ce i-ar face pe ei fericiti? Greu de spus…

  4. Genoveva
    30.06.2010 la 09:35

    „Ambasadorii fericirii” au o misiune grea la noi in tara…

  5. irina
    30.06.2010 la 11:02

    Foarte interesant proiect. Asteptam impresii ulterioare. Si eu sunt curioasa ce reteta a fericirii vor descoperi in Romania si mai ales daca nu vor fi oripilati pe veci de ce vor gasi aici.

  6. Loredana
    30.06.2010 la 11:12

    Intotdeauna mi-a placut Coca-cola, choar daca acum nu mai beau si mai ales mi-au placutreclamele facute de ei – sunt super tari. Banuiesc ca asta e si ideea cutreoerarii tutoror tarilor in care se distribuie Coca-cola: pentru a realiza o reclama , ceva , bazata pe ideea de fericire si Coca-cola. Mda, interesant, dar la noi acum mai bine ar aduce cola dupa reteta originala ca sa ne faca fericiti. 😉

  7. rizica
    30.06.2010 la 11:26

    Cred ca in ziua de 1 iulie nu vor descoperi prea multa fericire pe fata romanilor, insa mai exista si oameni fericiti asa ca….BAFTA si sa ne povestesti…

  8. 30.06.2010 la 12:30

    Vreau sa ii intreb daca inca sunt fericiti dupa atatea tari :))

  9. 30.06.2010 la 12:33

    Va rog sa nu va mai plangeti de tara voastra. ‘ca vor fi oripilati’, ‘ca au misiune grea’.
    Coca- COla se vinde foarte bine si in tari din lumea a treia, categorie in care noi nu ne incadram. Sigur ca preturile sunt putin altele insa e un punct de vedere.
    Si asa cum suntem noi dezamagiti de tara asta nu facem decat sa inrautatim situatia. Hai sa schimbam macar mentalitatea.

  10. 30.06.2010 la 13:07

    Sa speram ca nu nimeresti pe langa o greva ceva, ca sa vada ca avem nevoie de mai mult de o cola ca sa fim fericiti.

  11. Alexandra
    30.06.2010 la 13:17

    Pacat ca viziteaza doar Bucurestiul, insa proiectul e unul foarte interesant si de anvergura.

  12. amarie
    30.06.2010 la 14:31

    Nu au ales momentul potrivit de a gasi cu usurinta oameni fericiti. Poate ne vor da idei de a fi optimisti.
    Fericirea este relativa si daca te multumesti cu putin, poti trai o anume stare de fericire… Astept cu interes sa citesc ce va fi postat!

  13. gabbis
    30.06.2010 la 16:28

    Ce job placut sa calatoresti 365 de zile, sa darui optimist oamenilor si sa descoperi lumea zi de zi! Sper sa ramana cu o impresie placuta despre tara noastra..Sa ne tii la curent Razvane, cu toate amanuntele vizitei!

  14. Ramona
    30.06.2010 la 19:09

    tare proiectul….pacat ca vin numai in bucuresti

  15. Razvan Pascu
    (author)
    30.06.2010 la 21:35

    Eu totusi traiesc cu speranta ca toti cei care ati lasat comentarii mai sus aveti si motive de fericire, desi poate uneori cele de tristete sunt mai evidente. Viata nu e totusi asa trista precum o descriu multi…

  16. 01.07.2010 la 12:01

    Cu totii avem foarte multe motive de fericire insa preferam sa nu fim. Asa ca haideti cu totii sa ne facem o zi frumoasa !

  17. 01.07.2010 la 12:37

    Razvane, intreaba-i te rog daca, vreunul dintre ei isi traieste un vis anterior, mai vechi, luand parte la aceasta expeditie, corporate backed. Ar ajuta foarte mult raspunsul.

    Aici – o paralela amuzanta, dintr-o „expeditie” similara

    http://www.youtube.com/watch?v=zlfKdbWwruY

    Multumesc

  18. Razvan Pascu
    (author)
    01.07.2010 la 18:57

    Prea tarziu comentariul; eram deja acolo.

    Ce pot sa iti spun este ca toti sunt pasionati de calatorii; Kelly de exemplu s-a nascut in Africa de Sud si locuieste in Belgia. Sunt persoane „fara granite”. 🙂

    Stiu clipul acesta. Ai vazut ca are peste 29 de milioane de vizualizari?

  19. 02.07.2010 la 22:44

    Da, este foarte vizualizat. Dar este placut de revazut conceptul, mai ales prin prisma story-ului din spatele lui Matt. Idem, corporate backed, la fel ca si baietii, dar de o corporatie mai micuta :).

  20. Iulia
    02.07.2010 la 23:52

    Salutare
    Cand gasiti reteta fericirii sa ma anuntati si pe mine! Eu de exemplu sunt bucuroasa cand calatoresc !

  21. […] povesteam aici saptamana trecuta ca am fost invitat de Coca-Cola pentru a fi gazda celor 3 Ambasadori ai Fericirii […]

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!