excursii-razvan-pascu

Conform unui sondaj de opinie, 67% dintre bucuresteni nu sunt de-acord cu propunerea prefectului de eutanasiere a cainilor vagabonzi din adaposturile Primariei Capitalei, neadoptati in termen de 7 zile, insa sunt de-acord cu eutanasierea cainilor agresivi si bolnavi. Catalin Pop, unul dintre cititorii blogului meu, mi-a propus subiectul de astazi (dupa cel cu legea aberanta privind „autostopul”).

Problema este legata tot de bani (deci putem considera ca este un sondaj de Business) intrucat intretinerea unui caine in adaposturile primariei costa 300 RON pe luna, iar eutanasierea a 40.000 de caini ar costa 100.000 euro, deci 2,5 euro/caine. E clar ca o decizie trebuie luata, insa trebuie sa fim siguri ca este decizia corecta.

Care este parerea voastra legata de acest subiect?

35 comentarii

  1. Mario
    18.05.2010 la 08:25

    Normal ca da. In orice tara civilizata se intampla asta daca risca sa afecteze populatia. alta solutie nu avem . trebuie omorati!!!

  2. Alina Trebcea
    18.05.2010 la 09:24

    Este o barbarie ceea ce se propune si nu sunt de-acord cu asa ceva. Insa mereu se alege cea mai usoara varianta, desi acum este clar ca nu este cea mai buna.

  3. Geanina
    18.05.2010 la 10:57

    Prima masura care ar trebui luata este impiedicarea inmultirii lor(medical, ori…nu stiu cum). Apoi…stiu ca este pueril gandul meu…insa stau si ma gandesc, ca daca toti oamenii ar strange separat oasele/mancarea care se arunca la gunoi (eu asa mai strang ptr un caine de la bunici- in frigider), acestea s-ar putea duce catre acele adaposturi…insa, cum am mai zis, aceeasta imagine a mea este foarte infantila, si greu de implementat(unde pot duce oamenii resturile, cine le colecteaza, etc).
    Noi nu separam hartia de plastic/ etc, dar daramite sa selectam resturile de mancare ptr niste amarati de caini….
    oricum…ceva trebuie facut!. Daca se continua asa, cred ca in curand, cel putin in Bucuresti, vor fi mai multi caini decat locuitori…si multi dintre ei foarte periculosi.

  4. Marian Zamfir
    18.05.2010 la 11:01

    nu cred ca este atat de ieftin sa faci o eutanasiere, ganditi-va ca presupune sa si trimiti oameni ca sa prinda cainele. dar si aici se procedeaza ca peste tot in Romania, calcule de mantuiala si idei ale unor oameni ajunsi peste noapte in functii de conduecere

  5. X
    18.05.2010 la 11:19

    sa-i omoare pe toti!!! m am saturat de ei!!!!

  6. Cosmin Patrascu
    18.05.2010 la 11:24

    Razvane iti citesc blogul de cateva luni insa nu indraznesc sau nu imi gasesc timp sa intervin in discutii. imi plac subiectele propuse mai ales ca sunt argumentate
    ei bine subiectul de astazi este facut in asa fel incats a imparta oamenii in 2 tabere. de exemplu eu voi sp une despre cei 2 de mai sus , vezi tu care 🙂 ca sunt niste dobitoci
    de ce ? pentru ca solutii exista insa trebuie sa fie cautate si trebuie sa vrei sa le cauti solutia cea mai simpla este sa omoram toti cainii dar atunci am putea spune sa ne omoram si copii daca nu avem ce sa le mai dam de mancare , sa ne omoram parintii pt ca au ajuns la batranete si sa ne sinucidem pt ca oricum o ducem greu
    poate cei 2 dobitoci de mai sus ar trebui sa se gandeasca la asta cand propun astfel de solutii
    in rest, felicitari pentru blog

  7. Albert
    18.05.2010 la 12:23

    eu sunt de acord cu eutanasierea cainilor…nu mai poti iesi din bloca ca esti termina…haite de caini…sa ti mai duci copilul in park nici gand…e ceva iesit din comun,numai la noi e posibil asa ceva…eutanasiati si dusi undeva in afara Bucurestiului intr-un refugiu…unde sa se ocupe primaria de ei…(mancare,apa,veterinari).sunt sclavi care dorm la birouri pe 7000lei/luna…primaria daca vrea gaseste bani pt cativa oameni sa se ocupe…pai ce rezolvam ii eutanasiaza si apoi le da drumul pe strazi…adica e ceva strigator…

  8. 18.05.2010 la 12:28

    din pacate, cu toate ca intr-un fel imi este mila de ele, aceste animale au devenit un pericol pentru oameni, iar atunci cand trebuie sa aleg intre oameni (eu, sotie, copii etc.) si caini, voi alege fara nici o ezitare oamenii. acum daca solutia este sau nu eutanasierea asta nu stiu. insa am vazut zilele trecute un adapost cu caini care se devorau de foame intre ei. oare nu este asta mai barbar decat solutia din discutie?

  9. Cosmin Patrascu
    18.05.2010 la 12:28

    Cred ca nici nu faci diferenta intre eutanasiere si castrare….

  10. melania
    18.05.2010 la 12:29

    mie imi pare foarte rau pentru aceste animale, nu merita sa fie omorate, dar nici nu pot fi lasate de voia lor pe strada. eu am fost muscata de 3 ori de acesti caini si nu e deloc placut sa umpli toata ziua prin spitale sa iti faca vaccin-urile.
    mi se pare f tare ideea ca poti adopta, sunt multi ameni care vor sa faca asta :bunica mea e un exemplu are 2 catei pe care ii ingrijeste si ii tine in curte. a vrut sa aiba catei,ia adoptat si nu le-a dat drumu, cum au facut f multi „oameni binevoitori” si asa ajung saracii catei din nou in strada.
    nu stiu ce s-ar putea face ca sa nu mai vin alergati pe strada si nic sa nu ne mai fie frica sa mergeti seara, dar trebuie sa se gaseasca o solutie. daca asta e solutia, atunci asa sa fie, daca nu, asteptam idei mai geniale

  11. 18.05.2010 la 12:37

    un NU categoric acestei metode de a scapa de caini, nu este vina lor ca sunt vagabonzi, este tot a incapabililor care ne conduc de 20 de ani…daca ar fi luat masurile normale de prevenire unui astfel de fenomen, nu s-ar fi ajuns la un numar atat de mare de caini…imi pare rau, dar ei, vinovatii ar trebui sa suporte cheltuielile cu adaposturile, hrana si medicamentele acestor caini pana vor muri de batranete si abia dupa, sa facem ce fac alte tari, sa-i eutanasiem pe cei bolnavi si agresivi.
    Imi pare tare rau ca s-a ajuns in situatia asta… e foarte trist…

  12. larisa
    18.05.2010 la 12:42

    eu nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor.ar trebui sa avem grija de ei nu sa i omoram !insa niciodata nu se va rezolva problema aceasta indiferent de care dintre cele doua solutii se vor adopta ,atata timp cat mentalitatea oamenilor nu se schimba ! ei ii extirpa prin eutanasiere pe cei existenti acum pe strazi si poate maine sau peste o luna se va trezi un alt „destept ” sa lase pe strada un caine care nu i mai trebuie ! si din cauza unor astfel de oameni,niste suflete nevinovate au de suferit!povestea se va repeta la infinit ! oamenii sunt fiintele cele mai josnice si egoiste !

  13. capo
    18.05.2010 la 12:49

    Am mai auzi ideea asta aberanta „peste tot ii omoara!” O prostie mai mare nu am mai auzit . In orice tara civilizata din lume asta se eutanasiaza doar animalele bolnave, batrine . Restul se tin in adaposturi. Exista tari in care daca neglijezi sau chinuiesti un animal risti sa primesti amenzi imense sau chiar sa fi arestat. Mici „Hitler ” care vor comenta pe acest blog nu suporta animalele in principiu , nu doar cainii. Cred ca oricum , pina acum cel mai simpatic comment a fost a lui Albert care spunea ca: „primaria daca vrea gaseste bani pt cativa oameni sa se ocupe…pai ce rezolvam ii eutanasiaza si apoi le da drumul pe strazi…adica e ceva strigator…” :))) Albert draga, un caine eutanasiat cam greu mai poate umbla pe strada…. Poate castrat, da , dar eutanasiat mai greu. Intr- o tara civilizata animalele au DREPTURI . Mai mult, un animal este un suflet si nu avem noi dreptul de viata si moarte . Pentru cei care nu stiu, o injectie pentru un caine costa cit mancare pe o saptamina intr-un adapost. Dar oricum , nu rezultatul sondajului conteaza , Razvane, ci faptul ca oamenii vor vedea cine sint cei care cer atit de tare eutanasierea. Vezi modul de exprimare, lungimea textului si mai ales argumentele pentru care sint atit de puternici sustinatori ai eutanasierii. 😛 Daca , intr-o zi , cineva propune sa fie eutanasiati cretinii…

  14. Diuta
    18.05.2010 la 12:53

    Da, sint de acord, daca alta solutie nu exista.
    Nu stiu oare cine e de vina? nu „oamenii” care au aruncat pe strada animalele (caini, pisici)? normal ca s-au inmultit incontrolabil, ca doar n-au facut educatie sexuala inainte sa ajunga pe strazi.

  15. Morgan
    18.05.2010 la 13:09

    bai capo, lungimea nu conteaza, n-ai aflat inca ?? :)))

    Daca ai avea uncopil muscat de caine la fel ai scrie ????

  16. capo
    18.05.2010 la 13:49

    „Bai” Morgan, am un copil pe care NU IL MUSCA niciun caine pentru ca nu a fost crescut sa arunce cu pietre in el , nici sa fuga ca „il maninca” . Cainele CU STAPIN de obicei musca, cel care a fost crescut sa fie agresiv sau cel care este zilnic lovit si alungat de cei ca tine si are format reflexul de APARARE. Fetita mea a intrat la 5 ani in joaca la bunici in cusca unui caine de care multi oameni nu intrau noaptea in curte si nu i-a facut nimic. Am poze sa-ti dovedesc. Asa ca..incearca altceva. Apropo, ai tu copil muscat de caine? SAu mai exact…ai copil macar?? Asta pentru ca inca mai crezi ca lungimea nu conteaza….

  17. 18.05.2010 la 14:41

    Razvan, trebuia sa pui un poll in care oamenii sa voteze, pentru ca , dupa cum sti, majoritatea nu comenteaza.
    Am citit mai sus pareri pro si contra mai putin argumente pro si contra.
    Sa ne gandim la varianta eutanasierii:
    -cine are de suferit?
    -NIMENI, bine mai putin cei care nu sunt in stare sa-si creasca cainele acasa si-l hranesc prin parcuri, pe strada, in adaposturi imprvizate in curtea blocului.
    -cine are de castigat?
    -NOI TOTI.
    -cine plateste?
    -Presupun ca primaria, nu cred ca ar fi un efort finaciar atat de mare.
    Ma ofer eu sa-i eutanasiez pe toti ca apoi sa fiu eu cel injurat ca a facut asta, dar apoi o sa se simta diferenta cand mergi pe strada si toata lumea va fi putin mai fericita. Insa eutanasierea cainilor fara stapan fara o lege care sa-i pedepseasca aspru pe cei care elibereaza cainii pe strada mi se pare inutila. O sa ne bucuram de lipsa lor doar un an , doi …
    Apoi varianta mai costisitoare cu tinerea lor in adaposturi este aproape la fel de buna:
    -cine are de suferit?
    -NIMENI, mai putin aceeasi oameni care nu vor mai putea sa-si hraneasca animalul in parc, pe strada, etc.
    -cine are de castigat?
    -NOI TOTI.
    -cine plateste?
    -aici este de discutat. Am putea platii noi toti, o taxa mica, de genul 1 leu pe saptamana/ 1 leu pe luna , dar in actualul context si acest leu inseamna mult, nu toti se mai pot lipsi de inca o paine. Ar putea acesti iubitori de caini vagabonzi sa formeze un ONG sau o asociatie si sa faca rost de bani pentru a-i intretine. Sau bine inteles primaria.
    Varianta actuala: ii lasam pe toti pe strada
    -cine are de suferit?
    -NOI TOTI.
    -cine are de castigat?
    -NIMENI, toti suntem sub amenintarea haitelor de caini.
    Parerea mea:
    -animalele salbatice in padure
    -animalele domestice in casa
    fara sa le combinam.
    Daca cineva e interesat va pun la dispozitie si un schimb de mailuri cu autoritatile competente in domeniu.

  18. capo
    18.05.2010 la 15:10

    In primul rind , tot respectul fata de „jurnal de calator”. Are un blog competent si cu informatii exacte care denota inteligenta. A te contrazice , insa, nu cred ca e ceva gresit. Ce crezi , cum ar fi ca in loc sa „ii eutanasiezi tu si sa fi injurat” cum ziceai am lupta impreuna ca, propunind niste masuri pe care sa le si impunem ,am SALVA niste vieti si am fi iubiti de lume?Am putea sa ne „inspiram” din legile americane care , in privinta protectie animalelor sint „the best”. Astfe:
    1. Fiecare proprietar de caine sa il declare si sa il inregistreze la un veterinar.
    2. Fiecare catea gestanta sa fie anuntata si inregistrata la veterinar.
    3. La fatare , cateii sa fie inregistrati si urmariti daca au fost dati spre adoptie.
    4. Cateii neadoptai sa fie predati adaposturilor iar in acest caz, daca nu pastreaza stapinul catei (maxim 2) cateaua sa fie sterilizata .
    5.Cainii morti ,puii morti sa fie anuntati, sa se constate decesul si sa fie radiati din evidente sau sa nu fie inregistrati unde e cazul (la pui).
    6. TOTI cainii din adaposturi sa fie sterilizati.
    7. Amenzii mari pentru stapinii cainilor neglijati, cainilor lasati liberi in spatii publice, cainilor care fac murdarie pe strada fara ca stapinul sa curete dupa el (vezi celebrele doggybag in State), caiini nedeclarati. Acesti bani sa mearga la adaposturile pt animale.(te-ai mira sa vezi cati bani s-ar face in acest fel).
    7. Amenzi pentru ONG-urile si asociatiile de protectie a animalelor care elibereaza in mod deliberat caini in zone periferice ale oraselor sau in satele din jurul lor.
    8. In cazul in care persoanele nu pot plati aceste amenzii sa desfasoare ore in folosul comunitatii in aceste adaposturi.
    Ei , ce parere aveti, n-ar fi totusi mai omenesc decat sa-i omorim?

  19. Bogdan
    18.05.2010 la 16:14

    Complet contra! Sper sa nu continuam in acest mod barbar

  20. 18.05.2010 la 18:51

    cainii fara stapan tre sa moara ca nu suntem in Africa suntem in Europa in 2010

  21. ivanov carmen
    18.05.2010 la 19:00

    am 4 caini si nu ma costa ingrijirea lor 300 ron pe luna,asta e o aberatie!!!nici un om de rand nu mananca de 300 ron pe luna si supravietuieste!!!va rog sa luati masuri pozitive pentru aceste suflete nevinovate,eutanasierea nu e o solutie!!!!nu avati suflet fratilor!nu stiti cum sa mai furati si dati vina pe saracii caini care nu au cum sa vorbeasca!!cred ca ar trebui sa aveti alte discutii in ceea ce priveste oamenii de rand care mor de foame,nu sa discutati pe niste teme minore care au o solutionare usora si in acelasi timp pozitiva,va place sa va ascundeti dupa deget????????rusine sa va fie ca dati in ce e neajutorat pe lumea asta,caini,copii…lista poate continua!!!!

  22. ivanov carmen
    18.05.2010 la 19:07

    cainii sunt pe strazi din cauza celor cu functie pentru a intriga lumea la protest impotriva saracelor animale!in tara asta nu se gasesc bani pentru nimic in ceea ce priveste omul de rand,eu as vrea ca Basescu sa traiasca numai o luna cu un salariu minim pe economie si in acelasi timp sa nu aiba masina…sa fie un muritor de rand,sa vedem ce termen de valabilitate are!s-a facut imprumutul la fmi si deja taie de la lume,dar el ce a facut cu acei bani care doar ce i-a luat???pe ce s-a cheltuit atat,daca un om obisnuit nu a primit nimic in plus decat avea,chiar i se ia!?asta trebuie discutat oameni buni!

  23. Corina Stoian
    18.05.2010 la 19:10

    Nu ma uimesc unele comentarii de mai sus pentru ca am mai cunoscut oameni de genul celor care scriu ca animalele trebuie omorate ca solutie la problemele noastre
    Sunt oameni care nu cred in viitorul nostru si al lor
    Si oameni care nu cred nici macar in ei

  24. Getutza
    18.05.2010 la 20:06

    citesc blogul tau aproape zilnic dar nu comentez
    poate de lene
    subiectul de astazi nu m-a lasat indiferenta, trebuia sa comentez
    parerea mea este ca este o decizie pripita ca majoritatea celor proaste din Romania
    sunt de-acord ca trebuie sa scapam de ei, dar in 2010 nu mai suntem barbari
    saracul munceste mai mult (teoretic) ca sa recupereze gap-ul, asa ca noi trebuie sa ne chinuim mai mult si sa rezolvam problema pentru ca solutia nu este sa ii ucidem
    sper sa nu imi sara in cap cei mai pragmatici

  25. Razvan Pascu
    (author)
    18.05.2010 la 20:15

    Hai sa ne exprimam opiniile totusi intr-un mod civilizat.

  26. Razvan Pascu
    (author)
    18.05.2010 la 20:23

    Asa este, multi nu comenteaza si se multumesc sa citeasca doar ceea ce scriu ceilalti. Dar cine vrea sa isi spuna parerea, o face….

  27. 18.05.2010 la 21:59

    Nu stiu ce sa zic referitor la o astfel de solutie, insa e clar ca trebuie sa scapam de cainii vagabonzi de pe strazi. Evident ca alte solutii mai putin barbare sunt de preferat, dar pana acum n-a fost nimeni in stare sa rezolve problema.

    Nu stiu cat de multi caini sunt in Bucuresti, dar cred ca mai rau decat in Craiova nu prea are cum sa fie. O plimbare prin oras dupa ora 10 devine o adevarata aventura.
    Pe o raza de 100 de metri in jurul blocului meu sunt vreo 20 de caini, dintre care unul foarte agresiv, a muscat pe multa lume. S-au inmultit foarte mult in ultimii ani, inainte nu cred ca erau atatia.

  28. 18.05.2010 la 23:16

    Capo ai dreptate in ceea ce zici acolo. Si eu m-am gandit la asta. Dar ti-am zis, am corespondat cu cei care se ocupa de destinul cainilor comunitari. Am cerut inclusiv parerea primarului in legatura cu cainii comunitari. N-am primit nici un raspuns.
    Am incercat sa dau solutii realiste si usor de aplicat. Romanii au o mare lipsa de educatie. Un om cu respect fata de el si fata de comunitatea in care traieste nu-si abandoneaza cainele pe strada. Ca sa ajungem la ceea ce ai descris tu ar trebui sa avem politicieni capabili sa conceapa o lege completa si politisti capabili sa acorde amezi fara sa ia spaga si sa treaca cu vederea aceste lucruri grave.
    De curand am fost muscat de un caine comunitar la cabana Negoiu. Acest caine urcase cu un grup de turisti din comuna Porumbacu de Sus si a ramas la cabana. Cei de la cabana nu reusesc sa scape de el desi a mai atacat si alti turisti.
    Astazi pe bulevardul Constructorilor in cartierul Crangasi nu puteai merge decat pe trotuarul drept. Pe cel din stanga erau foarte multi caini, iar unii din ei erau destul de agresivi. E de ajuns sa te latre unul singur ca imediat esti inconjurat de 8-10 caini.

    Razvan, iti propun sa trimiti un mail catre ministerul Mediului(banuiesc) cu link catre pagina asta cu recomandarea sa citeasca comentariile.

  29. 18.05.2010 la 23:20

    of domane…. Nu da nimeni nici in caini nici in copii. Incercam doar sa ne imaginam ,macar, cum ar fi daca… Cainii comunitari reprezinta o problema majora, cel putin a Bucurestiului. Vrem doar sa traim intr-un loc mai civilizat. Daca asta e ceva rau atunci sa ne fie rusine!

  30. capo
    19.05.2010 la 07:13

    Aici aveti un exemplu clar despre cei care sustin eutanasierea. Priviti cit de clar ne explica punctul lui de vedere, cit de exacte ii sint ideile si mai ales ce ID frumos are.

  31. constantin
    17.06.2010 la 08:40

    pai pt numai 2.5 euro cost de eutanasiere pentrun un caine ma intreb de ce nu au facut asta pana acum?
    domnule Mihai Cristian Atanasoaie aveti suportul majoritatii bucurestenilor,scapati capitala de cainii vagabonzi,sa nu mai mergem cu teama pe strazi si prin parcuri.

    cat despre iubitorii de caini,auzi de ei numa cand e vorba de eutanasierea cainilor dar cand sunt muscati mii de oameni,dintre care multi copii in toata tara anual nu zic nimic.

  32. Sorana SAVULESCU
    25.06.2010 la 10:15

    Sunt de acord cu eutanasierea ptr ca sunt prea multi caini vagabonzi pe strazi. Tot ce pot spune este ca acum 10 ani la intervale diferite de timp eu am fost muscata de 2 ori de caini vagabonzi fara nici un motiv si dupa care bineinteles au urmat injectiile in burta. Nu cred ca este normal aceasta situatie. Iar D-na B.B. care apara atat de infocat interesele cainilor din Romania sa-i ia la dansa acasa si dupa aceea mai vedem…De ce in strainatate (chiar si Franta) nu intalniti nici un caine vagabond? Va multumesc

  33. vio
    09.08.2010 la 02:12

    toata tevatura asta cu suflet care ataca pentru ca… este un motiv.Tot la fel noi ,cetatenii ii vrem disparuti de pe strazi ,pentru ca sufletelele astea ataca si ucid.

  34. remus
    04.02.2011 la 13:35

    In orice tara din Europa si America nu mai vezi asa ceva. Bai fratilor au murit oamnei, mancatii de vii de acesti maidanezi si muscati zeci de mii de oameni anual incluzand si copii, cine raspunde de aceste nenorociri??? raspunde-ti voi care luati apararea acestor maidanezi??? Bine le face ca ii omoara. In strainatate daca este adus la centru un caine si in maxim 2 saptamani nu a venit nimeni sa il adopte il eutanasiaza!!! Ce libertate fratilor sa muste ,sa ne trezeasca noptile cu galagia lor, sa ne rastoarne gunoaiele, sa isi faca treburile pe unde apuca, sa poarte microbi, sa ne puna vieteile in pericol noua si copiilor nostri?? Si mie imi plac cainii am si eu unul acasa si inca unul nazdravan adica un beagle, acuma are 2 ani dar se compoarta ca la 3 luni, toata casa a trebuit sa o renovez din cauza lui dar nu l-as da pentru nimic in lume. Dar tot timpul cand ies cu el la plimbare fie pe mal fie prin oras am probleme cu acesti caini, am fost atacati de nenumarate ori noroc ca am avut pietre la indemana. VREau sa va intreb pe voi aparatorii de maidanezi daca m-ar fi muscat pe mine sau pe beagle-ul meu cine ne platea doctorii??? sau daca v-ar musca voua copii D-ne fereste si atunci o sa le luati apararea??

  35. alex
    05.09.2013 la 11:29

    BUNA ZIUA

    Problema acestor animale fara stapan e una foarte simpla si in acelasi timp si foarte grava ,avem in fiecare satuc caini vagabonzi dar tot acolo avem si oameni milosi care apara aceste animale si care in momentul in care un catelus ataca nu recunosc acest fapt „NU FACE NIMIC ” fratilor trezitiva !!!!! aceste animale trebuie scoase din circuitul nostru cine vrea sa tina catelul in curte sau casa dar nu pe strada caine;e e un animal domestic dar este totusi salbatic are instictul de vanator , toate tarile au organizatii cre se ocupa de animale dar dupa o perioada daca nu sunt adoptati acestia sunt eutaniasati .Haideti sa lasam falsa dragoste de animale

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!