2020 – un an greu, un an imprevizibil, un an care abia asteptam cu totii sa se duca si sa nu se mai intoarca niciodata.

Am invatat multe in aceste luni, am fost tematori, confuzi si dezamagiti, am simtit ca am fost intr-un rollercoaster, cu suiṣuri si coborâṣuri, dar poate ca am trait si ceva mai multe momente frumoase cu familia. Cu toate restrictiile si panica, totusi am calatorit prin cateva tari superbe, dintre care si o calatorie de grup cu turistii in Islanda in august (tara de care m-am indragostit pe loc si unde voi reveni la anul in iulie cu un alt grup de turisti – detalii aici).

Lista destinatiilor in care putem calatori anul acesta este mult limitata din cauza restrictiilor adoptate in contextul COVID, insa din fericire avem chiar si acum optiuni demne de luat in seama, locuri de poveste, in care sa ne relaxam si sa incheiem cat mai frumos un an complicat.

Ce destinatii va propun pentru sarbatorile de iarna din acest an?

In primul rand, astept cu nerabdare calatoria in Laponia de Craciun. Cine poate fi mai potrivit pentru a ii impartasi dorintele pentru noul an, daca nu chiar Mos Craciun? Mai multe detalii despre aceasta excursie cu zbor charter direct, gasiti aici. Deja 70% din capacitatea avionului este rezervata.

Iar daca in ultimii 3 ani am petrecut Revelionul cu turisti pe vase de croaziera in Caraibe, anul acesta va invit intr-o destinatie care ma fascineaza datorita diversitatii, peisajelor superbe, energiei bune, culorilor si oamenilor mereu cu zambetul de buze – Riviera Maya, Mexic.

Aici gasiti toate excursiile din perioada urmatoare, in care mai sunt locuri disponibile.

.

De ce am ales Riviera Maya, Mexic pentru Revelion 2020-2021?

In primul rand, Mexic este una dintre destinatiile unde rata de incidenta a cazurilor de COVID este mult inferioara celei din Romania, astfel ca sunt sanse minime ca Mexic sa intre pe lista galbena a autoritatilor noastre. Chiar daca la televizor ati tot vazut stiri prin vara cu multe cazuri de Covid, ce nu se spunea mai mereu este ca Mexic este o tara uriasa, cu 130 de milioane de locuitori. Prin urmare, raportat la 100.000 de locuitori, Mexicul sta mult mai bine decat Romania (in Romania sunt de peste 5 ori mai multe cazuri decat in Mexic). In graficul de mai jos se poate observa cu usurinta situatia in cele 2 tari in ultimele 3 luni.

Totodata, tot ce am vizitat pana acum in Mexic m-a cucerit si mi-am dorit sa ma reintorc si alaturi de alte grupuri de turisti, sa incurajez si pe altii sa descopere aceasta tara pe care initial trebuie sa recunosc ca o subestimasem.

Va invit, asadar, sa decoperim impreuna misterul vechilor civilizatii mesoamericane, plajele celebre si lagunele turcoaz, bucataria extraordinara, muzica grupurilor de mariachi si, nu in ultimul rand, ospitalitatea locuitorilor care fac din Mexic una dintre cele mai populare destinatii de vacanta din lume.

In contextul dat, impreuna cu partenerii mei de la agentia de turism Eturia, am considerat ca insoritele plaje de pe Riviera Maya sunt alegerea potrivita pentru a sarbatori trecerea dintre ani: un sejur de neuitat, in timpul caruia vom avea ocazia sa exploram si situl istoric Chichen Itza si sa ne bucuram de relaxare intr-un resort all inclusive de 5 stele, care ne-am asigurat ca ofera turistilor masuri speciale de protectie si preventie a raspandirii COVID-19.

Vom avea 4 plecari in Mexic in perioada Revelionului

Pentru ca ne-am dorit sa oferim aceasta excursie cat mai multor persoane, am creat  si personalizat 4 tipuri de pachete. Vor fi, astfel, 4 grupuri cazate la acelasi resort all-inclusive de 5 stele. Fiecare grup are date de plecare si de intoarcere diferite, insotitor de grup diferit din partea agentiei, insa pe intreaga perioada cat ne aflam in Mexic voi fi si eu cu toate grupurile, deci vom fi cu totii impreuna. Grupurile vor fi diferite strict din punct de vedere organizatoric, insa, la destinatie, vom petrece timpul impreuna. Iata perioadele pentru fiecare grup in parte:

  • Grupul 1 – 27.12.2020 – 08.01.2021
  • Grupul 2 – 30.12.2020 – 10.01.2021
  • Grupul 3 – 27.12.2020 – 04.01.2021
  • Grupul 4 – 02.01.2021 – 13.01.2021

Fiecare grup va avea propriul insotitor de grup din partea Eturia, dar pe perioada calatoriei tuturor grupurilor in Riviera Maya voi fi si eu prezent alaturi de voi.

Diferenta intre grupuri consta in mare parte in numarul de excursii incluse la destinatie, in numarul de zile totale in Mexic si daca excursia presupune o noapte de cazare in Paris sau nu (Air France a renuntat la o parte dintre zborurile sale Bucuresti-Paris). Grupurile 1 si 2 au incluse vizitele la complexul arheologic Chichen Itza, Cenota Ik Kil, situl arheologic Tulum si Parcul Natural Xel Ha, in vreme ce turistii care petrec mai putine zile la destinatie, anume Grupurile 3 si 4, au incluse in pachet excursie la Chichen Itza si Cenota Ik Kil.

Despre excursia in Mexic din 2019 la Neatza cu Razvan si Dani

.

Asigurare cu clauza COVID si testare Covid inainte de calatorie

Pentru siguranta tuturor turistilor din grupurilor nostri, TOTI turistii vor avea obligativitatea prezentarii unui test molecular (PCR) negativ pentru infectia cu COVID-19, efectuat cu cel mult 72 de ore inainte de plecare.

Avem, de asemenea, un parteneriat cu Medicover prin care puteti primi un pret preferential, programare rapida si rezultatul testului inclusiv in limba engleza, daca este nevoie. Detalii la agentia Eturia.

In cazul putin probabil in care rezultatul testului efectuat de turist inainte de plecarea in calatorie este pozitiv, acesta nu va mai putea calatori, insa costul calatoriei va fi rambursat integral de catre compania de asigurari, pe baza asigurarii storno incluse, care include si clauza Covid. Iar pachetul nostru in Mexic include aceasta asigurare storno, dar si asigurare de calatorie cu clauza Covid.

Daca vreti sa va programati singuri, din timp, la Medicover pentru testarea Covid, astfel incat sa fiti siguri ca veti gasi locuri cu cateva zile inainte de plecare, puteti gasi aici toate detaliile. Pur si simplu completati formularul de pe link si veti fi contactati de Medicover pentru a alege impreuna ziua si ora.

Astfel, excursia se va desfasura in depline conditii de siguranta. De asemenea, la intoarcerea in tara nu este necesara autoizolarea.

Aici gasiti toate excursiile din perioada urmatoare, in care mai sunt locuri disponibile.

.

Care este programul in aceasta calatorie? Ce vom face in aceasta excursie?

Dat fiind ca vom avea 4 grupuri ce vor petrece perioade diferite la destinatie, am decis sa prezint mai jos itinerariul cel mai lung, cu o durata de 13 zile, aferent grupului 1 si perioadei 27.12.2020 – 08.01.2021.

De la agentia de turism puteti solicita toate cele 4 programe.

Ziua 1, 27.12.2020: Bucuresti – Paris – Cancun – Riviera Maya

Vom pleca din Bucuresti pe 27 decembrie la 6 dimineata, cu un zbor Air France spre Cancun, cu escala in Paris. Ajungem in Cancun la 16:15 ora locala. La sosirea pe aeroportul din Mexic vom fi transferati in statiunea Akumal, la hotelul la care vom fi cazati: Bahia Principe Luxury Akumal, Junior Suite Superior, All inclusive.

Zilele 2-3, 28.12.-29.12.2020: Riviera Maya

Cuvantul zilei? Relaxare! Odata ajunsi in Riviera Maya, zilele 2 si 3 vor fi dedicate relaxarii pe plajele spectaculoase din zona. Preconizez ca veti face o sumedenie de fotografii, in timp ce va bucurati de apa de un turcoaz ireal si de nisipul fin al plajelor. Statiunea Akumal se afla destul de aproape de Cancun, insa nu este la fel de aglomerata. De asemenea, se afla foarte aproape de parcul acvatic X-Caret, unul dintre cele mai frumoase locuri de pe Riviera Maya, dar si aproape de insula Cozumel sau statiunea Playa del Carmen. Cine vrea sa se odihneasca in conditii bune, la un resort ce se intinde pe mai multe hectare o poate face, iar cine doreste sa viziteze o poate face foarte usor. 

.

Ziua 4, 30.12.2020: Riviera Maya – Chichen Itza – Riviera Maya

In a 4-a zi vom vizita situl arheologic Chichen Itza, cel mai mare dintre orasele in ruina din peninsula mexicana Yucatan. Fondat in secolul al V-lea, orasul a fost cucerit in jurul anului 850 de catre tolteci sau, conform unor experti, de catre populatia itza, inrudita cu toltecii, iar in jurul anului 1290 a fost abandonat in mod misterios. Aici veti putea admira celebra piramida construita acum peste 1.500 de ani, cunoscuta sub numele de El Castillo.

Iata cum arata piramida de la Chichén Itza (Mexic), una dintre cele 7 minuni ale lumii moderne!

Posted by RazvanPascu.ro on Saturday, March 9, 2019

Pranzul va fi servit la un restaurant local cu mancare traditionala, delicioasa.

Vom fi transferati apoi in zona faimoaselor cenote, unde vom vizita Cenota Ik Kil. Acestea sunt bazine naturale formate prin erodarea calcarelor. Mayasii le foloseau in ritualurile de sacrificare aduse zeilor. Cenota Ik Kil se afla la 26 m sub nivelul solului, are un diametru de 60 m si o adancime de 40 m. Exista si o scara sculptata ce duce catre o platforma de inot.

.

Zilele 5 – 10, 31.12.2020-05.01.2021: Riviera Maya

In urmatoarele zile, veti avea timp liber la dispozitie pentru a va bucura de diversele activitati oferite in cadrul resortului, dar si de imprejurimi. Resortul Luxury Bahia Principe Akumal este o oaza de relaxare si rasfat atat pentru copii, care au la dispozitie piscina dedicata si Mini Club, cat si pentru adulti.

Pachetul nostru include regim all inclusive la resort, insemnand 3 mese pe zi (bufet si a-la-carte), gustari intre mese, bauturi locale alcoolice si non-alcoolice, minibar. Pachetul include si cina de Revelion.

Veti putea participa la diverse petreceri si seri tematice, veti savura celebrele preparate cu specific mexican, veti putea practica diverse sporturi in aer liber (baschet, volei, fotbal, tenis, aerobic si dans, caiac, si nu in ultimul rand snorkeling si diving). Serviciile oferite de Bahia Spa vor fi, de asemeni, prilej de deconectare si rasfat – avem discount de 20% la Spa.

Optional, putem vizita si parcul de distractii Xcaret, una dintre cele mai populare atractii din regiune (am scris impresii de calatorie din acest loc superb aici).

In noapta de Revelion vor fi organizate petreceri in resort.

Ziua 11, 06.01.2021: Akumal – Tulum

Aflat la circa o ora fata de Riviera Maya, situl mayas Tulum este singurul construit pe tarmul oceanului, oferind privelisti spectaculoase. Cand spaniolii au descoperit pentru intaia oara complexul, in 1518, au estimat ca era de marimea orasului spaniol, Sevilla. Vom avea timp liber la dispozitie pentru a explora ruinele si a fotografia Castelul, impresionanta piramida ridicata pe stanca, in imediata vecinatate a plajei. In continuare vom patrunde in universul Xel Ha, un parc natural unic, o serie de lagune interconectate, stanci si pesteri, ce formeaza unul dintre cele mai mari acvarii naturale din lume. Vom putea face si snorkeling in acest paradis subacvatic. La finalul zilei ne intoarcem la resort.

.

Zilele 12-13, 07.01 – 08.01.2021: Riviera Maya – Cancun – Paris

Pe 7 ianuarie grupul se va intoarce acasa alaturi de insotitorul de grup. Se pleaca la 18:35 din Cancun cu un zbor Air France ce va avea escala la Paris si se ajunge la Bucuresti la ora locala 17:30, pe 8 ianuarie 2021.

Despre calatoria in Mexic din 2019 in emisiunea „La Măruță” de pe PRO TV

.

PRET incepand de la 2850 euro/persoana pentru Revelion si de la 2750 euro/persoana pentru Ianuarie 2021 (tarif copil: de la 2090 euro)

Fiecare dintre cele 4 grupuri are un alt pret, ajustat in functie de perioada calatoriei si serviciile incluse, astfel:
  • Grupul 1 – perioada calatoriei 27.12.2020 – 08.01.2021, pret 3550 EURO/adult & 2610 EURO/copil (2-12 ani) – Detalii aici.
  • Grupul 2 – perioada calatoriei 30.12.2020 – 10.01.2021, pret 3250 EURO/adult & 2390 EURO/copil (2-12 ani) – Detalii aici.
  • Grupul 3 – perioada calatoriei 27.12.2020 – 04.01.2021, pret 2850 EURO/adult & 2090 EURO/copil (2-12 ani) – Detalii aici.
  • Grupul 4 – perioada calatoriei 02.01.2020 – 13.01.2021, pret 2750 EURO/adult & 2090 EURO/copil (2-12 ani) – Detalii aici.
Ce include pretul?

Sunt incluse biletele de avion intercontinentale, cazarea all-inclusive la hotelul din Mexic/Akumal, cina festiva de Revelion, toate transferurile cu autocarul, toate tururile, intrarile si vizitele mentionate in program, taxele de intrare la obiectivele turistice mentionate, ghid local vorbitor de limba engleza, asistenta in limba romana, bacsis ghizi locali si soferi, asigurare medicala de calatorie si asigurare storno, ambele cu clauza COVID, toate taxele locale si de aeroport etc. La acest pret se pot aplica reduceri, in functie de perioada de inscriere (daca va inscrieti din timp) si daca sunteti sau nu membri ai Eturia Club – clienti fideli (Silver, Gold sau Platinum).

.

Unde ne cazam?

Akumal – Bahia Principe Luxury Akumal 5* all-inclusive

.

Viza

Romanii NU au nevoie de vize pentru Mexic. Va trebuie pasaport valabil minim 6 luni de zile de la momentul intoarcerii in tara. Nu se accepta pasaport temporar.

Care este rolul meu?

NU sunt ghid de turism si vom avea ghizi locali la destinatie. Eu voi fi insotitor de grup, impreuna cu alte cateva persoane, si ne vom asigura ca veti avea un program cat mai eficient la fata locului, va vom ajuta cu traducerea si ne vom ocupa ca grupul sa fie bine si toata lumea sa fie tratata in mod egal. Sunt deja peste 2500 de turisti cu care am calatorit in ultimii 5 ani prin toata lumea, iar feedback-ul este excelent. Cred ca o sa va placa in excursiile noastre.

Rolul meu este sa promovez calatoriile cu Eturia, destinatia Mexic si aceasta oportunitate unica de calatorie, dar si sa insotesc grupul. Alaturi de mine vor fi minim alti 3 tour-leaderi cu experienta, care vor face echipa cu mine, asigurandu-se de buna desfasurare a programului agreat.

Cupluri, grupuri sau single?

Evident daca sunteti cuplu sau un grup mai mare nu e nicio problema sa va inscrieti. Nu este nicio problema nici daca sunteti single, insa pretul afisat este pentru un loc in camera dubla, deci daca sunteti single va puteti inscrie si precizati la inscriere fie ca doriti sa achitati suplimentul de single, fie ca sunteti interesati sa gasim partener de camera, ca sa evitati plata suplimentului pentru single. Noi vom face tot posibilul sa gasim o persoana de acelasi sex cu care sa stati in camera in cazul in care va inscrieti single, astfel incat sa nu mai platiti suplimentul daca nu va doriti asta. Cunoscand tipologia oamenilor care participa la astfel de calatorii de grup cu mine, va spun sincer ca nu are rost sa platiti supliment de single, nu merita, mai bine faceti altceva cu banii aceia.

Cum va inscrieti?

Ca sa respectam legea, totul trebuie sa treaca printr-o agentie de turism, ei trebuie sa se ocupe de facturi, de contractele cu turistii si de partea logistica. Cei de la Eturia si-au dorit sa facem aceste programe impreuna. Ei sunt cei care au gasit partenerii in Mexic, ei au tinut legatura cu hotelurile de acolo, ei s-au ocupat de contractele cu compania aeriana, ei au platit avansurile si ei sunt cei care au realizat programul. Inainte de plecare ne vom intalni cu totii si vom discuta despre orice doriti sa stiti inainte de placare.

Pentru inscrieri si orice alte detalii despre aceasta calatorie, va rugam sa folositi adresele de email: [email protected], [email protected] si [email protected]. Puteti adauga si adresa mea in CC: contact [at] razvanpascu.ro

Alte excursii de grup in care mai avem locuri disponibile mai gasiti aici.

.

Iata si alte imagini cu ceea ce vom vedea in Riviera Maya!

Sursa foto: Shutterstock & arhiva personala

Nu poti merge in aceasta excursie? Lasa-ti adresa de email aici pentru a afla din timp despre urmatoarele Calatorii de Grup!

* indicates required



4 comentarii

  1. Cătălin
    03.11.2020 la 19:43

    Bună ziua,
    Eu as vrea sa știu, legat de plecarile pe 27 dec, având în vedere că testul covid trebuie făcut cu 72 ore înainte, ar însemna că testul ar trebui făcut de Crăciun, eu am sunat la doua clinici private și încă nu știau daca vor lucra teste de Crăciun?

  2. Razvan Pascu
    (author)
    03.11.2020 la 20:55

    @ Catalin: Mai mult ca sigur vor exista clinici deschise si in ziua de Craciun pentru ca sunt mii de turisti care vor avea nevoie de astfel de teste pentru a pleca in strainatate. Dar in cazul excursiei noastre puteti face testul si pe 24 decembrie sau chiar pe 23 decembrie seara.

  3. Irina
    26.11.2020 la 12:03

    Bună ziua,

    Nu este nicio restricție la tranzitarea aeroportului din Paris? Nu mi-e foarte clar de pe site-ul MAE dacă este posibil si/sau ce este necesar pt tranzit (fiind vb de un zbor cu escala).
    Multumesc frumos

  4. Razvan Pascu
    28.11.2020 la 18:37

    Nu este nicio restrictie pentru tranzit.

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!