excursii-razvan-pascu
  • Esti jurnalist si esti platit pe drepturi de autor?
  • Esti consultant in asigurari si vinzi asigurari de viata, RCA, CASCO sau de locuinte?
  • Esti blogger si vinzi publicitate sau scrii uneori articole pentru care primesti bani?
  • Esti pictor, sculptor, arhitect sau medic cu cabinet de medicina individuala?
  • Esti agent de vanzari AVON, Herbalife sau Oriflame?
  • Ai un P.F.A. cu care vinzi servicii sau produse?
  • Esti agent de marketing si vinzi pensii obligatorii sau facultative?
  • Esti agent al Provident sau al oricarei firme care vinde credite bancare la domiciliu?
  • Esti mic producator agricol?
  • Obtii orice fel de alte venituri pe langa salariu?

Ei bine, statul ti-a cam pus gand rau. Pe langa impozitul pe profit de 16%, mai nou trebuie sa platesti si contributiile sociale: 10,5% la pensii (CASS), 5,5% la sanatate (CAS) si 0,5% la somaj, ca orice angajat cu carte de munca. Mai mult, daca activitatea pe care o desfasori este considerata una „dependenta” (adica daca ANAF descopera ca lucrezi pentru un angajator cu norma intreaga care ar trebui sa fie cu contract de munca, insa te folosesti de contract de drepturi de autor sau PFA pentru a nu plati taxe prea mari) atunci vei fi obligat atat tu ca angajat, cat si angajatorul tau sa platiti taxele catre stat, ca si cum ai lucra cu contract de munca (taxe angajat – 16,5%, taxe angajator – cel putin 26,5%, in functie de activitate).

Ce trebuie sa faceti?

Daca desfasurati una dintre activitatile de mai sus, sau alta activitate independenta, trebuie sa mergeti la Casa de Pensii Judeteana, la Agentia de Ocupare a Fortelor de Munca si la Casa de Sanatate Judeteana pentru a va inregistra. In primul rand trebuie sa mergeti la fiecare dintre cele 3 institutii si sa semnati un contract de „asigurat”. Daca sunteti PFA, mergeti cu decizia de impunere de la FISC pe anul trecut, daca aveti contract de drepturi de autor, mergeti cu contractul pe care scrie suma castigata neta, iar daca sunteti agent de marketing, consultant financiar sau obtineti alte venituri care difera de la o luna la alta, atunci trebuie sa mergeti lunar cu borderoul de castiguri. Pasul 2 este sa efectuati platile lunar.

Daca astazi am aflat cine trebuie sa plateasca aceste noi taxe, in articolul de maine va voi explica cat aveti de plata daca aveti profesii liberale si cum se calculeaza sumele de plata.

22 comentarii

  1. 31.08.2010 la 07:27

    Foarte utila postarea despre impozite. Multumesc si astept continuarea.

  2. Laura
    31.08.2010 la 09:48

    Potrivit alin. 3, art. 3 din Normele Metodologice de aplicare a prevederilor art.III din O.U.G 58/2010 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind codul fiscal si alte masuri financiar-fiscale, „persoanele care, pe langa venituri de natura salariala, realizeaza si venituri de natura profesionala in mod ocazional, NU datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, de asigurari pentru somaj si de asigurari sociale pentru sanatate si pentru aceste venituri de natura profesionala”. Cu toate astea, la cat de „nesatul” e statul dupa bani, cred ca nu o sa scape nimeni. Cert e ca o sa se creeze un mare haos, mai ales la ghiseele cu DOAMNE foarte amabile si care nu iau mita.

  3. Razvan Pascu
    (author)
    31.08.2010 la 09:55

    @ Laura: ma intreb cum stabileste agentul fiscal ce inseamna „ocazional” – o data pe an, de 2 ori pe an, etc. E clar ca vor fi multe abuzuri.

  4. gabbis
    31.08.2010 la 11:03

    Si cand te gandesti..ca statul te „incurajeaza” sa iti iei un al 2 job…

  5. 31.08.2010 la 11:04

    inca o data statul nu face altceva decat sa incurajeze munca la negru. mai bine incercau sa colecteze vechile impozite dar de la toate fiermele, de la toate pfa-urile, etc. si sa combata evaziunea fiscala.
    cei corecti vor plati mai mult, cei care nu plateau inainte nu vor plati nici acum. trist 😐

  6. Razvan Pascu
    (author)
    31.08.2010 la 11:34

    @ gabbis: incurajeaza pe naiba… pe mine ma bate gandul sa renunt la mai multe activitati extra.

  7. rizica
    31.08.2010 la 12:26

    Statul ne incurajeaza sa muncim, nu?de ce?pentru a palti taxe si impozite….SUPER TARE!

  8. 31.08.2010 la 19:35

    Articolul este foarte util, dar tare aş vrea să nu fie nevoie de aşa ceva. Totul mă descurajează enorm. Adică pentru cele 3-4 milioane pe care le fac pe an din traduceri, trebuie să plătesc jumate? Păi.. în cazul ăsta, îmi fac bagajele şi plec din ţară, dacă aici nu pot munci legal ca student (fără a-mi lăsa jumate din bani şi din timp pe la diverse instituţii).

  9. Bogdan
    31.08.2010 la 20:40

    A mai ramas vreo forma de organizare/activitate din care sa platesti doar 16% impozit, fara nimic altceva?

  10. Razvan Pascu
    (author)
    31.08.2010 la 20:43

    @ Bogdan: din pacate nu. doar sa iti faci firma, din octombrie am auzit ca se renunta la impozitul forfetar.

    @ Dianora: da, din pacate trebuie sa platesti o treime din venit. singura varianta in care ar putea sa mai scada taxele ar fi sa ai cheltuieli mai mari (se plateste din net, nu din brut).

  11. 31.08.2010 la 22:29

    Ah, abia asteptam sa scrii despre asta, ca eu mi-am prins urechile si mi-am cam „introdus” picioarele.. :))

  12. Razvan Pascu
    (author)
    31.08.2010 la 22:31

    @ Alexandra: mi-e teama ca toti oamenii buni din tara asta isi vor baga picioarele in scurt timp 🙁

  13. 31.08.2010 la 22:37

    Da, pentru ca vezi tu, ma doare capul cand ma gandesc la o chinuiala lunara. Sper ca o sa faca cum au promis, sa putem plati online, dar chiar si asa ma doare capul.

    Dar oricum parca vad ca nu fac nimic, si eu una nu am posibilitatea si nici cheful sa ma duc lunar in inspe locuri.

  14. Razvan Pascu
    (author)
    31.08.2010 la 23:56

    @ Alexandra, nu imi aduce aminte 🙁

    Sa semnezi petitia maine, poate se schimba ceva.

  15. […] in articolul de ieri am aflat cine trebuie sa plateasca acest nou impozit, astazi aflam cat trebuie sa platim si cum se […]

  16. 01.09.2010 la 09:13

    Am semnat… Nu stiu daca se va schimba ceva dar macar sa facem ceva, orice…

  17. Carina
    01.09.2010 la 21:14

    Daca in luna februarie am incheiat un contract de drepturi autor cu durata de 1 saptamana pentru o filmare la o televiziune, mai trebuie sa platesc acum acele contributii? Multumesc.

  18. Razvan Pascu
    (author)
    01.09.2010 la 21:18

    @ Carina: nu. ordonanta este valabila din iulie iar normele de aplicare au fost elaborate in august.

  19. 02.09.2010 la 06:12

    Dar profesorii care fac „pregatire”, cum vor plati? sau pentru ei s-a mai deschis o portita?

  20. Razvan Pascu
    (author)
    02.09.2010 la 21:31

    Daca fac pregatire legal, atunci trebuie sa plateasca si aceste impozite.

  21. Laura
    03.09.2010 la 10:19

    @Razvan Pascu: „ocazional” cred ca inseamna pt ei ceva ce nu e „lunar, trimestrial sau semestrial” (pt cazurile astea este un articol separat:D). Si dc il obtii anual? Nu mai inteleg nimic! Nimic inteleg, nimic platesc:D

  22. Bunea Ionela
    09.09.2013 la 10:40

    Am urmatoarea intrebare: daca ai absolvit o facultate de arte teatrale, si dai spectacole ocazionale, in asociere cu alti liberi profesionisti, fara a face o asociatie, ar trebui sa te inregistrezi ca PFI?
    trebuie sa platesti taxe ( pensie, sanatate, somaj) daca nu stii daca vei da aceste spectacole si daca vei percepe vreo taxa pe bilet ?

Vezi aici mai multe imagini de pe pagina mea de Instagram! Urmareste-ma pe Instagram! Click aici!